CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Miejsca postojowe we wspólnocie mieszkaniowej

Marta  Chmielewska  |  Administrator 10/2019  |  13.11.2019
Czy wspólnota mieszkaniowa może ustalić zasady parkowania samochodów na zewnętrznej części wspólnej i zakazać współwłaścicielom stałego parkowania?
Czy wspólnota mieszkaniowa może ustalić zasady parkowania samochodów na zewnętrznej części wspólnej i zakazać współwłaścicielom stałego parkowania?
pixabay.com

Czy wspólnota mieszkaniowa ma zawsze rację w ustalaniu sposobu korzystania z miejsc postojowych? Czy członek wspólnoty może mieć zakaz korzystania z parkingu?

Samowolne wykorzystywanie powierzchni parkingowych, a także konieczność zapewnienia członkom wspólnoty prawidłowego korzystania, tj. z poszanowaniem prawa do współkorzystania z nieruchomości wspólnej – to częste powody, dla których pojawia się temat zagospodarowania miejsc postojowych.

Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, elementy budynków, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Pod tym pojęciem może kryć się również zewnętrzne miejsce parkingowe. Kategoria „części wspólne nieruchomości” ma bowiem charakter funkcjonalny i jest na tyle elastyczna, że ani nie przesądza, ani też nie wyklucza kwalifikowania danego elementu nieruchomości budynkowej jako części wspólnej.

Praktyka pokazuje, że obecnie w aktach notarialnych – umowach ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności – nieruchomość wspólna jest bardzo szczegółowo opisywana po to, by wyeliminować bądź zmniejszyć ryzyko wprowadzenia w błąd członków wspólnoty mieszkaniowej odnośnie zakresu nieruchomości, którą zarządzać ma wspólnota mieszkaniowa. Jest to szczególnie istotne, jeśli dotyczy miejsc postojowych, co do których nadal istnieją rozbieżności, odnoszące się zarówno do możliwości dysponowania przez wspólnotę mieszkaniową pewną powierzchnią, jak również ustalania zakazów i nakazów związanych z korzystaniem z nieruchomości.

Miejsca postojowe dla gości

Przede wszystkim należy zauważyć, że miejsca parkingowe mogą znajdować się wewnątrz budynku mieszkalnego (parking podziemny), jak i na zewnątrz. Czy zatem wspólnota mieszkaniowa, która dysponuje (w ramach nieruchomości wspólnej) kilkoma miejscami postojowymi na zewnątrz budynku może ustalić zasady parkowania samochodów na zewnętrznej części wspólnej i zakazać współwłaścicielom stałego parkowania? Z powyższym zagadnieniem zmierzył się Sąd Apelacyjny w Łodzi. Wspólnota mieszkaniowa w ramach nieruchomości wspólnej dysponowała kilkoma miejscami parkingowymi. Zgodnie z wolą jej członków uzgodniono w uchwale, że miejsca parkingowe zostaną przeznaczone dla gości mieszkańców wspólnoty. Dodać należy, że nieruchomość posiadała garaż podziemny i właściciele lokali mieli możliwość wykupienia miejsca garażowego bądź wynajęcia. Uchwała regulująca korzystanie z miejsc parkingowych została zaskarżona, a głównym zarzutem skarżącego było naruszenie jego prawa (jako członka wspólnoty mieszkaniowej) do korzystania z miejsca parkingowego (znajdującego się w części nieruchomości wspólnej), pomimo ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, do której niewątpliwie należą problematyczne miejsca postojowe.

Sąd Apelacyjny uznał – na etapie postępowania odwoławczego, że wspólnota mieszkaniowa była co prawda uprawniona do wspólnego użytkowania miejsc postojowych, ale użytkowania nie polegającego na przypisanym i stałym posiadaniu miejsc. Sąd II Instancji przywołał, iż uchylenie uchwały i usankcjonowanie dotychczasowego sposobu korzystania z miejsc parkingowych (tj. stałego korzystania przez jednego bądź kilku mieszkańców) doprowadziłoby do sytuacji, w której część mieszkańców byłaby w lepszej sytuacji niż pozostali współwłaściciele. Ci bowiem właściciele, którzy wykupili miejsca parkingowe (w garażu) znaleźliby się w gorszej sytuacji, gdy również ponoszą koszty związane z eksploatacją nieruchomości wspólnej a nadto nie mogliby korzystać okazjonalnie z feralnych miejsc postojowych (czy to dla gości czy w celu umieszczenia kontenera na czas remontu). Nadto Sąd zauważył, że argumentacja dotycząca „zabronienia korzystania z miejsca parkingowego” została nieprawidłowo zinterpretowana. Skarżący może bowiem korzystać z tych miejsc w razie ich dostępności, tym samym uchwała nie wprowadza reguł godzących w jego prawa.

Czytaj też: Wadliwość określenia stron postępowania w sprawie pozwolenia na budowę >>

 

W artykule:

• Miejsca postojowe dla gości
• Uprawnienia współwłaścicieli

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[wspólnota mieszkaniowa, parking, miejsca postojowe, wynajem miejsca postojowego, zakaz korzystania z miejsc postojowych, współwłasność]

Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z administrowaniem nieruchomościami, zarządzaniem i rynkiem mieszkaniowym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Osuszanie murów. Chcesz wygrać z wilgocią? Zobacz rozwiązanie »

pożar w budynku zawilgocony budynek
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wilgoć w budynkach to duży problem dla ich właścicieli. Najczęstszą przyczyną występowania zawilgoceń na ścianach jest zła ... czytam więcej»


Rewitalizacja konstrukcji balkonu - Balkon +  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Szkolenia i seminaria dla zarządców »

Szkolenia dla zarządców nieruchomościOdbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych i odbiory elewacji według warunków technicznych wykonania i odbioru robót ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18038|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11310|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10878|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl