Wnioskodawczyni wniosła o udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd, polegającej na montażu instalacji ogrzewania gazowego c.o. w lokalu. W uzasadnieniu wnioskodawczyni podała, że dokonała demontażu kotła c.o. na paliwo stałe, następnie zwróciła się do pozostałych właścicieli, którzy razem tworzą tzw. małą wspólnotę mieszkaniową, o zgodę na założenie ogrzewania na gaz, jednak zgody takiej nie uzyskała. W ocenie wnioskodawczyni działanie właścicieli lokali sprzeciwiających się podjęciu uchwały było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami sąsiedzkimi. Sąd jednak wniosek oddalił.
Zgodnie z treścią przepisu art. 19 Ustawy o własności lokali, jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności. Każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną (art. 200 KC). W zależności od wagi, znaczenia podejmowanych czynności, prawo materialne wyróżnia tzw. czynności zwykłego zarządu i czynności przekraczające zwykły zarząd. Rozróżnienie to jest bardzo istotne, gdyż zakres czynności wpływa między innymi na sposób wystąpienia o zgodę na jej podjęcie. W myśl bowiem przepisu art. 199 KC, do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. W przypadku natomiast czynności zwykłego zarządu wymagana jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody, każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności (art. 201 KC). Jak zatem wynika z cytowanych przepisów, w przypadku czynności przekraczającej zwykły zarząd, o zgodę występują współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, natomiast przy czynności zwykłego zarządu – uprawniony jest każdy ze współwłaścicieli.
Czytaj też: Rezygnacja członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej i jej skutki >>
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[mała wspólnota mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa, zgoda na remont, ogrzewanie gazowe, kodeks cywilny, instalacja gazowa]