Artykuł sponsorowany

Finansowanie termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych

 Alior Bank  |  19.11.2019
Finansowanie termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych
Finansowanie termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych
Alior Bank

Pożyczka termomodernizacyjna Alior Banku jest dostępna na terenie trzech województw: dolnośląskiego, łódzkiego i podlaskiego. Pożyczka jest finansowana z funduszy Unii Europejskiej (regionalnych programów operacyjnych), udostępnionych Alior Bankowi przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Pożyczką można sfinansować kompleksową termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych m.in.:

  • modernizację przegród zewnętrznych budynków (izolacja cieplna);
  • wymianę wyposażenia na energooszczędne (m.in. wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz oświetlenia w częściach wspólnych budynków);
  • przebudowę systemów grzewczych wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła (z wyłączeniem źródeł ciepła opalanych węglem) oraz przebudowę systemów wentylacji i klimatyzacji.

Ze środków Pożyczki Termomodernizacyjnej nie można natomiast spłacać istniejących zobowiązań inwestora, dokonywać zakupu gruntów czy wydatków bieżących. W przypadku wymiany lub modernizacji źródeł ciepła nie mogą być finansowane instalacje opalane węglem, w tym piece i kotły węglowe.

Zalety Pożyczki Termomodernizacyjnej

Zaletami Pożyczki Termomodernizacyjnej są:

  • brak opłat i prowizji z tytułu udzielenia,
  • stałe, bardzo niskie oprocentowanie przez cały okres kredytowania,
  • długi okres spłaty,
  • brak niezbędnego wkładu własnego inwestora w finansowanie termomodernizacji oraz
  • proste procedury i wsparcie doradców Alior Banku w przygotowaniu wniosku.

Warunkiem uzyskania pożyczki jest potwierdzona przez audyt energetyczny ex-ante możliwość poprawy efektywności energetycznej budynku o co najmniej 25 proc. (w przeliczeniu na energię końcową).

Szczegółowy zakres finansowania opisują tzw. Karty produktu opracowane przez BGK dla każdego z województw. Podstawowe parametry pożyczki w poszczególnych regionach przedstawiono w tabeli.

Województwo

dolnośląskie

łódzkie

podlaskie

maksymalny okres spłaty

20 lat

15 lat

15 lat

maksymalny okres karencji w spłacie kapitału

12 miesięcy

18 miesięcy

12 miesięcy

maksymalna wartość pożyczki

5 mln zł

3,6 mln zł

2,5 mln zł

podstawowe oprocentowanie (przy oszczędności energii w przedziale 25–40%) – stałe przez cały okres kredytowania

0,5%

0,5%

0,0%

Tab. Podstawowe parametry pożyczki w poszczególnych regionach (stan na 1 listopada 2019 r.)

Zaoferowane warunki finansowania sprawiają, że łączny koszt Pożyczki Termomodernizacyjnej jest niższy niż kredytu z premią termomodernizacyjną BGK. W przypadku finansowania inwestycji Pożyczką Termomodernizacyjną klient nie jest narażony na ryzyko zmian stóp procentowych – oprocentowanie jest stałe w całym okresie spłaty.

Refundacja audytu energetycznego

Inwestorzy ubiegający się o Pożyczkę Termomodernizacyjną mogą także uzyskać z Alior Banku refundację 90% kosztu brutto audytu energetycznego ex-ante i dokumentacji technicznej – środki na refundację pochodzą z unijnego programu ELENA. Przygotowanie audytu i niezbędnej dokumentacji technicznej zleca inwestor.

Pożyczki Termomodernizacyjne będą udzielane do momentu pełnego wykorzystania środków unijnych powierzonych Alior Bankowi dla danego regionu.

Jak podkreśla Aleksandra Podobińska-Durka, Dyrektor Działu Funduszy Unii Europejskiej i Programów Publicznych w Alior Bank, Pożyczki Termomodernizacyjne zostały już udzielone przez Alior w każdym z trzech regionów. Przyznane pożyczki umożliwią realizację zarówno mniejszych przedsięwzięć (przykładem jest termomodernizacja jednego budynku mieszkalnego, której koszt wyniesie 140 tys. zł), jak i dużych projektów (głęboka modernizacja termomodernizacyjna 8 budynków wielorodzinnych o łącznej wartości 2,5 mln zł). Średnia wartość pożyczki na koniec października wyniosła 410 tys. zł. Wśród pożyczkobiorców zdecydowanie przeważają wspólnoty mieszkaniowe (91% liczby udzielonych pożyczek), pozostałe pożyczki zostały udzielone spółdzielniom mieszkaniowym. Jak wynika z audytów energetycznych ex-ante, finansowane pożyczką inwestycje pozwolą na poprawę efektywności energetycznej budynków w skali od 25% do 68,5% (w przeliczeniu na energię końcową).

Wszystkie dotychczas złożone wnioski o refundację kosztów audytu ex-ante i dokumentacji technicznej trafiły do Alior Banku od wspólnot mieszkaniowych – dodaje Aleksandra Podobińska-Durka.

***

Szczegółowe informacje o Pożyczce Termomodernizacyjnej wraz z listą oddziałów Alior Banku, które jej udzielają, można znaleźć na stronie poświęconej termomodernizacji >>

 

Zapraszamy również do kontaktu z naszymi ekspertami ds. finansowania termomodernizacji pod numerami telefonów:

+48 782 892 109 – województwo łódzkie

+48 782 893 293 – województwo podlaskie

+48 782 893 338 – województwo dolnośląskie

 

Alior Bank

Kontakt:

Infolinia dla Klientów czynna 24 h/7

Tel. 19502 lub 12 370 70 00 (tel. stacjonarne i komórkowe)

www.aliorbank.pl

 

[alior bank,termomodernizacja budynku,dofinansowanie energooszczędności,finansowanie termomodernizacji,pożyczka na termomodernizację]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16991|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12051|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl