Abstrakt:Autor artykułu przedstawia studium przypadku realizacji drenażu nie obciążającego kanalizacji sanitarnej i rozwiązującego problem odprowadzenia wód roztopowych i opadowych. |
W 2010 r. Polskę nawiedziła seria katastrofalnych powodzi. Deszcz nawalny z 3 czerwca 2010 roku dotkliwie doświadczył także powiat piaseczyński. Zarejestrowano tu natężenie opadu przekraczające 70 mm/h.
Nie bez znaczenia jest także położenie powiatu piaseczyńskiego, leżącego w paśmie nizin środkowopolskich, których ukształtowanie jest dziełem wód roztopowych. Równina poprzecinana jest dolinami rzecznymi: Jeziorki, Czarnej i Utraty oraz ich dopływów. Ukształtowanie terenu oraz budowa geologiczna z przewagą gruntów fluwioglacjalnych tworzy dobre warunki budowlane, choć jednocześnie bardzo złożone dla odprowadzenia wód opadowych.
Studium przypadku
Jeden z takich skomplikowanych przypadków występuje w Piasecznie przy ul. Łabędziej na działce nr 23/1. Teren jest płaski, zabudowany szeregowo budynkami: wielorodzinnym i jednorodzinnym. Działka ma powierzchnię 4200 m2 = 20 x 210 m, przy czym część zabudowana zajmuje 70% powierzchni, a biologicznie czynna – 30%.
Wąskie, 20-metrowe pasmo działki zaprojektowano i wykonano w układzie:
- 4,5 m – ciąg jezdny – zabudowa z płyt ażurowych Eko Meba
- 1,5 m – ciąg pieszy – zabudowa z kostki Polbruk
- 9,0 m – zabudowa mieszkalna
- 5,0 m – ogródki przydomowe
Pod pasmem ciągu pieszo-jezdnego znajdują się instalacje: gazowa, wodociągowa, elektryczna; domofonowa oraz kanalizacja sanitarna, co znacznie utrudnia jakiekolwiek prace przy tak ciasnej zabudowie mediów.
W omawianym rejonie brak jest miejskiej sieci kanalizacji deszczowej.
Realizacja inwestycji krok po kroku
Już w 2008 roku po nawalnych opadach, Wspólnota Mieszkaniowa – Łabędzia 29 zarządzająca osiedlem rozpoczęła realizację drenaży rozsączających w pasie ogródków przydomowych z docelowym odprowadzeniem do studni chłonnych.
Dokumentacja geotechniczna umożliwiała takie rozwiązanie.
Wykonano 3 studnie chłonne z zastosowaniem kręgów Ǿ 1500 zapuszczonych na głębokość do 3,5 m poniżej poziomu terenu.
Dwa lata później, po katastrofalnej powodzi w roku 2010, zarząd wspólnoty podjął dalsze działania związane z przechwyceniem wód opadowych w strefie ciągu pieszo-jezdnego, zalewanego także z wyżej położonych terenów przy ul. Raszyńskiej. Na osiedlu woda zalewała garaże i wdzierała się do mieszkań.
Czytaj też: Ocieplanie mieszkania w bloku od wewnątrz – poznaj sposób >>
W wyniku tych zjawisk i kolejnych zimowych roztopów, nawierzchnia miejscami osiadała, tworzyły się kałuże. Zarząd wspólnoty był zmuszony pilnie rozważyć dalszy etap zastosowania „małych retencji”, polegających na tworzeniu warunków dla dalszego lokalnego zagospodarowania wody w miejscu jej powstawania.
Ostatecznie projekt zakładał wykonanie w linii ogrodzenia z działką nr 24 bezodpływowego drenażu kamiennego, poprzecinanego studzienkami chłonnymi opartymi o warstwę piasków drobno- i średnioziarnistych (Fot. 1–3).
![]() |
Z uwagi na wąski pas działki oraz duże zagęszczenie instalacjami w obszarze pasa pieszo-jezdnego, wykop pod drenaż realizowano na wymiar płyty ażurowej Eko Meba tj. 0,60 m i na głębokość 0,40 m poniżej spodu płyty. Roboty wykonywano ręcznie tj. bez użycia sprzętu koparkowego.
W ten sposób uzyskany przekrój 0,24 m2 został poprowadzony na długości 145 m wraz z podejściami do rur spustowych. Koszt drenażu kamiennego wyniósł 150 zł za metr bieżący.
W ramach inwestycji zainstalowano łącznie 7 studzienek chłonnych z rur trzonowych Incor Ǿ 425, posadowionych do głębokości 1,5 m wypełnionych – podobnie jak cały drenaż – kruszywem kamiennym, tj. żwirem rzecznym (otoczakiem 16–32) na podkładzie geowłókniny Geoland – 1200 (Rys. 1).
![]() |
Rys. 1. Schemat ułożenia drenażu i rozmieszczenia studni chłonnych; Rys. autor |
Rozwiązanie zostało pozytywnie ocenione przez lokalne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie jako właściwie realizujące zasadę małych retencji i nie obciążające kanalizacji sanitarnej.
Z satysfakcją też odnotowano, że po opadach o znacznym natężeniu, które miało miejsce w połowie września 2019 r., zabudowany drenaż w przeciągu 1 godz. przejął i odprowadził wody opadowe, a ciąg pieszo-jezdny osiedla pozostaje wolny od kałuż.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[wspólnota mieszkaniowa, mała retencja wody, drenaż, drenażowe odprowadzenie wody, wody opadowe, wody roztopowe]