Aspekty wizualne i funkcjonalne – to jedno, ale trzeba wiedzieć, że wiaty śmietnikowe pozwalają lepiej zadbać o higienę, a także ograniczyć dostęp do nich osobom niepowołanym czy szkodnikom.
Niemal podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wiat rowerowych. Te pozwalają zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa mieszkańcom osiedla. Nierzadko zdarza się, że pozostawione na klatkach schodowych rowery, wózki, hulajnogi uniemożliwiają swobodne przejście, a co więcej – zastawiają drogę pożarową.
Wyodrębniona przestrzeń
Wiaty dają możliwość utrzymania miejsc gromadzenia odpadów w porządku i czystości, muszą być więc przewiewne ze względu na zachodzące tam procesy gnilne, łatwe do mycia i odkażania. Istotne jest, aby wiaty były zamykane na klucz. Pozwoli to ograniczyć częsty proceder podrzucania śmieci przez osoby trzecie, jednocześnie uniemożliwi rozwiewanie odpadów czy roznoszenie ich przez ptaki.
Element małej architektury osiedla
Wiaty mogą stanowić element ozdobny całego osiedla. Oferta rynkowa jest dość szeroka – producenci proponują wiaty o różnych wymiarach, konstrukcjach, kolorystyce. Wszystko to można dobrać w taki sposób, aby współgrało z resztą otoczenia.
Za wiatę odpowiada zarządca
Jeżeli wiaty śmietnikowe nie zostały uwzględnione w projekcie budowlanym osiedla, odpowiedzialność za ich postawienie spoczywa na administracji budynku.
Co więcej, wiaty nie można postawić ot tak sobie, gdzie się chce. Prawo szczegółowo reguluje kwestię odległości miejsc przeznaczonych na pojemniki i kontenery na odpady stałe. Rozporządzenie dot. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wskazuje, że śmietnik powinien znajdować się w odległości minimum 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi, a także co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką. Nie może to być jednak więcej niż 80 m od najdalszego wejścia do budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.
Bezpieczne rowery na osiedlu
Bezpieczne, bo są pod kluczem i dachem. Nie ma ryzyka kradzieży, są też chronione przed negatywnym oddziaływaniem opadów atmosferycznych. Użytkownicy swoich jednośladów mają łatwy do nich dostęp.
Ale jest jeszcze drugi aspekt bezpieczeństwa. Mianowicie chodzi o bezpieczeństwo innych mieszkańców osiedla. Pozostawanie pojazdów – rowerów, hulajnóg – w zupełnie przypadkowych miejscach – zwiększa ryzyko potknięć, wypadków. Nierzadko też pojazdy te zagracają np. drogę pożarową.
Zatem obydwie wiaty – śmietnikowe i rowerowe – po pierwsze: pozwalają zachować ład i porządek na osiedlu; po drugie: mogą stać się atrakcyjnym elementem krajobrazu; po trzecie i najważniejsze: zwiększają poziom bezpieczeństwa i higieny.