CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

SOS dla Ziemi!

Helena Śpiewak  |  Administrator 11/2019  |  16.12.2019
SOS dla Ziemi!
SOS dla Ziemi!
pixabay.com

„Zmiany klimatu to najważniejsze wyzwanie XXI wieku” – świadomość zmian klimatu i ich skutków jest na całym świecie coraz bardziej powszechna. Wielka w tym rola nauki, lecz jeszcze większa naszych własnych doświadczeń. Wszyscy doświadczamy ekstremów pogodowych, które wcześniej (nawet jeszcze 20 lat temu) w takiej skali nie występowały. Antidotum jest dobrze znane – musimy radykalnie ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Problemem jest jednak nie to, co trzeba zrobić, lecz jak.

Jerzy Stuhr wygrał 20 tys. zł w pozwie przeciwko polskiemu państwu za zanieczyszczenie powietrza.

–  Pozwaliśmy skarb państwa z Mariuszem Szczygłem. Sąd uznał, że państwo jest winne i naruszone zostały moje dobra osobiste. W sprawie smogu jestem zaprawiony w bojach.(…) Wyrok Trybunału Europejskiego wyraźnie mówi, że w naszym kraju nie są przestrzegane normy dotyczące ochrony klimatu i co za tym idzie – zdrowia nas wszystkich. Mamy budżet na wymianę 80 tys. kopcących pieców rocznie, a wymienia się 20 tys. Uważam, że to jeden z największych skandali – emocjonalnie ocenia sytuację Stuhr.

Smog, zmiany klimatyczne, czy globalne ocieplenie to fakty naukowe. A nauka nie jest – jak twierdzą ludzie nauki – demokracją, jest dyktaturą.1 Dyktaturą obserwacji, dowodów, wiedzy. Nauka to kwestia badań, nie wiary. Nie pytamy przecież: czy wierzysz w elektrony, albo czy wierzysz, że serce bije? Prawda? Tak samo zmiany klimatyczne, czy globalne ocieplenie to nie kwestia opinii, tylko badań i wiedzy. Co innego – katastrofa klimatyczna, to już opinia, czyli fakt społeczny. Gdy globalne ocieplenie, czy zmiany klimatyczne zaczęły podlegać ocenie pojawiły się, zresztą nie tak dawno, określenia wartościujące: katastrofa klimatyczna, czy kryzys ekologiczny. O tym można już dyskutować. A nawet zadawać dramatyczne pytania typu: czy świat zmierza ku zagładzie, lub nieco bardziej optymistyczne – świat nie chce chyba popełnić globalnego, zbiorowego samobójstwa? Ile mamy jeszcze czasu jako ludzkość? Ale pamiętajmy, prawa fizyki mają w głębokim poważaniu prawa społeczne. Także prawa gospodarcze, polityczne, czy psychologiczne.

A oto fakty naukowe:

Ostatnia dekada była najcieplejsza w całym holocenie (holocen, jak wiemy, najmłodsza, trwająca obecnie epoka geologiczna). Rośnie średnia temperatura globalna. Przesuwają się strefy klimatyczne i będą się przesuwać coraz bardziej. Za 100 lat na większości terenów Hiszpanii będzie jak na Saharze. W Polsce średnie temperatury są dziś takie jak 100 lat temu w Hiszpanii. W Rosji, także na Syberii średnie temperatury są obecnie takie jak w Polsce w XIX w. Do połowy XXI wieku 2,5 mld ludzi na świecie będzie migrować z powodu globalnego ocieplenia. Będą szukać miejsca do życia.

Od 2013 r. mamy w Polsce co roku suszę. I dalej robimy wszystko, żeby wyprowadzić wodę z krajobrazu! – jak ujął to dr M. Popkiewicz, analityk mega trendów na XIV Kongresie Obywatelskim.

Prognoza?

Za 100 lat, żeby ludzkość przetrwała musi schować się pod ziemią! Na powierzchni będzie tak gorąco, że całe życie trzeba przenieść pod ziemię. WSZYSTKO musi tam zejść – ludzie, zwierzęta, rośliny, domy, dodałabym: gospodarka, nauka, kultura, itd.! Nie wyobrażam sobie... Jaka to będzie cywilizacja? Bez naturalnego światła, bez powietrza, bez mórz i oceanów, bez gór i bez... nieba?

***

Warto przytoczyć na zakończenie fragmenty książki Davida Wallace-Wells: „Ziemia nie do życia. Nasza planeta po globalnym ociepleniu”:
„Do tego dochodzi ryzyko naukowej niepewności, możliwość, że nie doceniamy konsekwencji mechanizmów zwrotnych w systemach przyrodniczych, które słabo rozumiemy. (...) Wskutek ludzkiej krótkowzroczności przewidywanie tego, co się zdarzy w zakresie emisji i ocieplenia jest bezsensowne. Lepiej zastanowić się nad tym, co wydarzyć się może. Ogranicza nas tu dosłownie tylko niebo"

Czytaj też: Panele słoneczne na blokach? >>


1 Usłyszałam to stwierdzenie podczas XIV Kongresu Obywatelskiego: Jakie „razem” Polaków w XXI wieku – wokół zasad, celów czy zagrożeń? (19.X.2019, Centrum Nauki Kopernik). [Dodam, że Kongres stanowił inspirację do powstania całego tekstu. przyp. aut.].

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[alarm smogowy, smog stop, smog, zmiany klimatyczne, średnia temperatura, sos dla ziemi]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11280|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10851|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl