CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

SOS dla Ziemi!

Helena Śpiewak  |  Administrator 11/2019  |  16.12.2019
SOS dla Ziemi!
SOS dla Ziemi!
pixabay.com

„Zmiany klimatu to najważniejsze wyzwanie XXI wieku” – świadomość zmian klimatu i ich skutków jest na całym świecie coraz bardziej powszechna. Wielka w tym rola nauki, lecz jeszcze większa naszych własnych doświadczeń. Wszyscy doświadczamy ekstremów pogodowych, które wcześniej (nawet jeszcze 20 lat temu) w takiej skali nie występowały. Antidotum jest dobrze znane – musimy radykalnie ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Problemem jest jednak nie to, co trzeba zrobić, lecz jak.

Jerzy Stuhr wygrał 20 tys. zł w pozwie przeciwko polskiemu państwu za zanieczyszczenie powietrza.

–  Pozwaliśmy skarb państwa z Mariuszem Szczygłem. Sąd uznał, że państwo jest winne i naruszone zostały moje dobra osobiste. W sprawie smogu jestem zaprawiony w bojach.(…) Wyrok Trybunału Europejskiego wyraźnie mówi, że w naszym kraju nie są przestrzegane normy dotyczące ochrony klimatu i co za tym idzie – zdrowia nas wszystkich. Mamy budżet na wymianę 80 tys. kopcących pieców rocznie, a wymienia się 20 tys. Uważam, że to jeden z największych skandali – emocjonalnie ocenia sytuację Stuhr.

Smog, zmiany klimatyczne, czy globalne ocieplenie to fakty naukowe. A nauka nie jest – jak twierdzą ludzie nauki – demokracją, jest dyktaturą.1 Dyktaturą obserwacji, dowodów, wiedzy. Nauka to kwestia badań, nie wiary. Nie pytamy przecież: czy wierzysz w elektrony, albo czy wierzysz, że serce bije? Prawda? Tak samo zmiany klimatyczne, czy globalne ocieplenie to nie kwestia opinii, tylko badań i wiedzy. Co innego – katastrofa klimatyczna, to już opinia, czyli fakt społeczny. Gdy globalne ocieplenie, czy zmiany klimatyczne zaczęły podlegać ocenie pojawiły się, zresztą nie tak dawno, określenia wartościujące: katastrofa klimatyczna, czy kryzys ekologiczny. O tym można już dyskutować. A nawet zadawać dramatyczne pytania typu: czy świat zmierza ku zagładzie, lub nieco bardziej optymistyczne – świat nie chce chyba popełnić globalnego, zbiorowego samobójstwa? Ile mamy jeszcze czasu jako ludzkość? Ale pamiętajmy, prawa fizyki mają w głębokim poważaniu prawa społeczne. Także prawa gospodarcze, polityczne, czy psychologiczne.

A oto fakty naukowe:

Ostatnia dekada była najcieplejsza w całym holocenie (holocen, jak wiemy, najmłodsza, trwająca obecnie epoka geologiczna). Rośnie średnia temperatura globalna. Przesuwają się strefy klimatyczne i będą się przesuwać coraz bardziej. Za 100 lat na większości terenów Hiszpanii będzie jak na Saharze. W Polsce średnie temperatury są dziś takie jak 100 lat temu w Hiszpanii. W Rosji, także na Syberii średnie temperatury są obecnie takie jak w Polsce w XIX w. Do połowy XXI wieku 2,5 mld ludzi na świecie będzie migrować z powodu globalnego ocieplenia. Będą szukać miejsca do życia.

Od 2013 r. mamy w Polsce co roku suszę. I dalej robimy wszystko, żeby wyprowadzić wodę z krajobrazu! – jak ujął to dr M. Popkiewicz, analityk mega trendów na XIV Kongresie Obywatelskim.

Prognoza?

Za 100 lat, żeby ludzkość przetrwała musi schować się pod ziemią! Na powierzchni będzie tak gorąco, że całe życie trzeba przenieść pod ziemię. WSZYSTKO musi tam zejść – ludzie, zwierzęta, rośliny, domy, dodałabym: gospodarka, nauka, kultura, itd.! Nie wyobrażam sobie... Jaka to będzie cywilizacja? Bez naturalnego światła, bez powietrza, bez mórz i oceanów, bez gór i bez... nieba?

***

Warto przytoczyć na zakończenie fragmenty książki Davida Wallace-Wells: „Ziemia nie do życia. Nasza planeta po globalnym ociepleniu”:
„Do tego dochodzi ryzyko naukowej niepewności, możliwość, że nie doceniamy konsekwencji mechanizmów zwrotnych w systemach przyrodniczych, które słabo rozumiemy. (...) Wskutek ludzkiej krótkowzroczności przewidywanie tego, co się zdarzy w zakresie emisji i ocieplenia jest bezsensowne. Lepiej zastanowić się nad tym, co wydarzyć się może. Ogranicza nas tu dosłownie tylko niebo"

Czytaj też: Panele słoneczne na blokach? >>


1 Usłyszałam to stwierdzenie podczas XIV Kongresu Obywatelskiego: Jakie „razem” Polaków w XXI wieku – wokół zasad, celów czy zagrożeń? (19.X.2019, Centrum Nauki Kopernik). [Dodam, że Kongres stanowił inspirację do powstania całego tekstu. przyp. aut.].

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[alarm smogowy, smog stop, smog, zmiany klimatyczne, średnia temperatura, sos dla ziemi]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16588|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11862|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl