CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Lokaty bankowe spółdzielni mieszkaniowych

Paweł Puch  |  Administrator 2/2011  |  09.03.2011  |  6

Zarówno odsetki od środków finansowych zgromadzonych na rachunku bieżącym spółdzielni mieszkaniowej, jak i odsetki zgromadzone na lokatach terminowych spółdzielni są zwolnione od CIT - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny.

 

Spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie zasad opodatkowania odsetek od lokat terminowych zakładanych przez spółdzielnie. Lokaty dotyczyły środków wpłacanych przez lokatorów na pokrycie opłat związanych z eksploatacją i użytkowaniem zajmowanych lokali.

Zadłużone gospodarstwa ZOBACZ>> 

Zdaniem spółdzielni zarówno odsetki od środków finansowych zgromadzonych na jej rachunku bieżącym, jak i odsetki zgromadzone na lokatach terminowych są zwolnione od CIT, bowiem pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczane są na ich utrzymywanie.

Organ podatkowy uznał jednak to stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdził, że zwolnieniu podlegają wyłącznie odsetki uzyskiwane od środków zgromadzonych na rachunku bieżącym spółdzielni, bo tylko one wiążą się z jej bieżącą działalnością. Spółdzielnia wniosła skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a sąd przyznał jej rację i uchylił interpretację.

Zdaniem sądu gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi polega zarówno na uzyskiwaniu środków z samych zasobów mieszkaniowych (np. czynsze), jak i obejmuje cały szereg działań kompleksowych, związanych m.in. z prowadzeniem inwestycji. Zatem nieuzasadnione jest odmienne traktowanie środków znajdujących na rachunku bieżącym i na lokatach terminowych.

Długi Polaków - według raportu Windykacja 2010 ZOBACZ>> 

W przypadku spółdzielni mieszkaniowych naturalne jest, że środki niewydatkowane w danym momencie na działalność podstawową powinny być jak najkorzystniej ulokowane. Intencją ustawodawcy z pewnością nie było bowiem pozbawienie spółdzielni możliwości efektywnego zarządzania środkami finansowymi.

Wyrok WSA we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 497/10)

Komentarze

(6)
nobody | 28.03.2011, 12:06
Nie piszą nic, że spółdzielnia jest ułamkowym udziałowcem w nieruchomości wspólnej. Księgowanie przez SM wszelkich opłat od osób, które posiadają wyodrębnione lokale, jako własnych środków jest niezgodne z Ustawą. Poza tym część SM w opłatach eksploatacyjnych zawarła ukrytą opłatę "Koszty zarządzania nieruchomością wspólną". W przypadku podniesienia opłat eksploatacyjnych potajemnie może podnieść swoje dochody z tytułu "kosztu zarządu nieruchomością wspólną", a to przekracza zakres zwykłego zarządu, który SM otrzymała z mocy Ustawy.
Paweł Puch | 28.03.2011, 17:29

"Nie piszą nic" bo to nie jest tematem omaiwanego orzeczenia. O przekształceniach w spółdzielniach mieszkaniowych pisaliśmy już wielokrotnie na łamach Administratora. Jednak nie jest tak jak może wynikać z Pana komentarza, że wyodrębnienie w budynku spółdzielczym piewszego lokalu powoduje, że spółdzielnia jest już tylko jednym z udziałowców. Procesy przekształceniowe w spółdzielniach są bardziej skomplikowane.
link do artykułu dotyczącego tej tematyki:
http://www.administrator24.info/poczta-administratora/id667,Tereny-wspolne.html
Pozdrawiam
Paweł Puch

nobody | 28.03.2011, 21:57
Zgodnie z art 27 uosm zarząd nad nieruchomościami, których współwłaścicielem jest SM należy prowadzić zgodnie z art 18 uowl czyli, opłaty od osób z wyodrębnionymi lokalami (członków i os. nie będący członkami) należy księgować zgodnie z art 29 uowl, czyli nie jako spółdzielcze- własne (patrz niedawną interpetację US Poznań). Pozatym jeżeli lokata tworzona jest z tych właśnie środków i zarabiają na niej inne osoby z wyodrębnionymi lokalami w innych nieruchomościach, dla których prowadzona jest oddzielna ewidencja kosztów, przychodów oraz funduszu remontowego, to jest to bezprawne wzbogacenie się tech osób i od tego wzbogacenia należy odprowadzić podatek.
aska | 11.04.2011, 19:12
lokat w ogole juz dobrych nie ma, albo podniosa oprocentowanie, albo nikt niedlugo nie bedzie chcial zakladac lokat
oli | 11.04.2011, 21:56
teraz to chyba lepiej w jakies fundusze pojsc tylko to juz nie dla kazdego bo trzeba sie znac na rzeczy
Karolina | 13.04.2011, 12:09
Wcale nie trzeba się na wszystkim znać na początku można skorzystać z pomocy doradcy tam wszystko wytłumaczą i dobiorą ofertę do Twoich możliwości!
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10662|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10237|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl