CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Lokaty bankowe spółdzielni mieszkaniowych

Paweł Puch  |  Administrator 2/2011  |  09.03.2011  |  6

Zarówno odsetki od środków finansowych zgromadzonych na rachunku bieżącym spółdzielni mieszkaniowej, jak i odsetki zgromadzone na lokatach terminowych spółdzielni są zwolnione od CIT - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny.

 

Spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie zasad opodatkowania odsetek od lokat terminowych zakładanych przez spółdzielnie. Lokaty dotyczyły środków wpłacanych przez lokatorów na pokrycie opłat związanych z eksploatacją i użytkowaniem zajmowanych lokali.

Zadłużone gospodarstwa ZOBACZ>> 

Zdaniem spółdzielni zarówno odsetki od środków finansowych zgromadzonych na jej rachunku bieżącym, jak i odsetki zgromadzone na lokatach terminowych są zwolnione od CIT, bowiem pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczane są na ich utrzymywanie.

Organ podatkowy uznał jednak to stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdził, że zwolnieniu podlegają wyłącznie odsetki uzyskiwane od środków zgromadzonych na rachunku bieżącym spółdzielni, bo tylko one wiążą się z jej bieżącą działalnością. Spółdzielnia wniosła skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a sąd przyznał jej rację i uchylił interpretację.

Zdaniem sądu gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi polega zarówno na uzyskiwaniu środków z samych zasobów mieszkaniowych (np. czynsze), jak i obejmuje cały szereg działań kompleksowych, związanych m.in. z prowadzeniem inwestycji. Zatem nieuzasadnione jest odmienne traktowanie środków znajdujących na rachunku bieżącym i na lokatach terminowych.

Długi Polaków - według raportu Windykacja 2010 ZOBACZ>> 

W przypadku spółdzielni mieszkaniowych naturalne jest, że środki niewydatkowane w danym momencie na działalność podstawową powinny być jak najkorzystniej ulokowane. Intencją ustawodawcy z pewnością nie było bowiem pozbawienie spółdzielni możliwości efektywnego zarządzania środkami finansowymi.

Wyrok WSA we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 497/10)

Komentarze

(6)
nobody | 28.03.2011, 12:06
Nie piszą nic, że spółdzielnia jest ułamkowym udziałowcem w nieruchomości wspólnej. Księgowanie przez SM wszelkich opłat od osób, które posiadają wyodrębnione lokale, jako własnych środków jest niezgodne z Ustawą. Poza tym część SM w opłatach eksploatacyjnych zawarła ukrytą opłatę "Koszty zarządzania nieruchomością wspólną". W przypadku podniesienia opłat eksploatacyjnych potajemnie może podnieść swoje dochody z tytułu "kosztu zarządu nieruchomością wspólną", a to przekracza zakres zwykłego zarządu, który SM otrzymała z mocy Ustawy.
Paweł Puch | 28.03.2011, 17:29

"Nie piszą nic" bo to nie jest tematem omaiwanego orzeczenia. O przekształceniach w spółdzielniach mieszkaniowych pisaliśmy już wielokrotnie na łamach Administratora. Jednak nie jest tak jak może wynikać z Pana komentarza, że wyodrębnienie w budynku spółdzielczym piewszego lokalu powoduje, że spółdzielnia jest już tylko jednym z udziałowców. Procesy przekształceniowe w spółdzielniach są bardziej skomplikowane.
link do artykułu dotyczącego tej tematyki:
http://www.administrator24.info/poczta-administratora/id667,Tereny-wspolne.html
Pozdrawiam
Paweł Puch

nobody | 28.03.2011, 21:57
Zgodnie z art 27 uosm zarząd nad nieruchomościami, których współwłaścicielem jest SM należy prowadzić zgodnie z art 18 uowl czyli, opłaty od osób z wyodrębnionymi lokalami (członków i os. nie będący członkami) należy księgować zgodnie z art 29 uowl, czyli nie jako spółdzielcze- własne (patrz niedawną interpetację US Poznań). Pozatym jeżeli lokata tworzona jest z tych właśnie środków i zarabiają na niej inne osoby z wyodrębnionymi lokalami w innych nieruchomościach, dla których prowadzona jest oddzielna ewidencja kosztów, przychodów oraz funduszu remontowego, to jest to bezprawne wzbogacenie się tech osób i od tego wzbogacenia należy odprowadzić podatek.
aska | 11.04.2011, 19:12
lokat w ogole juz dobrych nie ma, albo podniosa oprocentowanie, albo nikt niedlugo nie bedzie chcial zakladac lokat
oli | 11.04.2011, 21:56
teraz to chyba lepiej w jakies fundusze pojsc tylko to juz nie dla kazdego bo trzeba sie znac na rzeczy
Karolina | 13.04.2011, 12:09
Wcale nie trzeba się na wszystkim znać na początku można skorzystać z pomocy doradcy tam wszystko wytłumaczą i dobiorą ofertę do Twoich możliwości!
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11459|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11029|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl