CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Miniona dekada na rynku nieruchomości

 Redakcja  |  31.01.2020
Niezmiennie od lat kluczowe dla Polaków okazują się cena oraz lokalizacja. Widać, że to właśnie te czynniki w głównej mierze determinują zakup danego lokalu
Niezmiennie od lat kluczowe dla Polaków okazują się cena oraz lokalizacja. Widać, że to właśnie te czynniki w głównej mierze determinują zakup danego lokalu
fot. Pixabay

Minione dziesięciolecie to czas dynamicznego rozwoju rynku nieruchomości. Sprzyjały temu dobra sytuacja gospodarcza, zwiększające się zarobki Polaków i malejące bezrobocie czy utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe. Podaż nie nadążała za popytem. Mieszkania, mimo stałego wzrostu cen, szybko znajdowały swoich nabywców, i to już na etapie uzyskania pozwolenia na budowę. Transformacja preferencji mieszkaniowych i standardu wyposażenia mieszkań, wejście ustawy deweloperskiej oraz otwartych rachunków powierniczych – to tylko kilka z kluczowych zmian dekady, które znacząco przyczyniły się do obecnego kształtu branży mieszkaniowej. 

Dobra sytuacja gospodarcza oraz rosnące zarobki Polaków pozytywnie wpłynęły na polski rynek mieszkaniowy. W ciągu ostatnich 2 lat odnotowano rekordowe wskaźniki sprzedaży mieszkań – najwyższe w ciągu dekady. Rosnący popyt przekładał się także na wyjątkowo wysoki wzrost cen. Jednak zainteresowanie mieszkaniami nie malało, a to z kolei wiązało się z większą liczbą oddanych do użytkowania lokali. Duży wpływ na segment nieruchomości mieli również zagraniczni inwestorzy – wprowadzając na polski rynek coraz więcej inwestycji – czego doskonałym przykładem jest m.in. Łódź. 

Może Cię zainteresuje: Deweloperzy nie chcą budować coraz wyżej?

Umowa deweloperska = bezpieczeństwo

W ciągu 10 lat pojawiły się niezwykle kluczowe zmiany dla całego rynku deweloperskiego. Wszystko to za sprawą wprowadzenia umowy deweloperskiej, zakładającej m.in. dostęp do prospektu informacyjnego oraz otwarte rachunki powiernicze. Gwarantują one przede wszystkim bezpieczeństwo nabywców mieszkań, na każdym etapie transakcji. Prospekt informacyjny stoi na straży prawa konsumentów, zapewniając dostęp do szeregu informacji, w związku z zakupywaną nieruchomością.

W ten sposób można dokładnie zweryfikować dewelopera, jego doświadczenie oraz daną inwestycję pod kątem wymaganych zezwoleń. Twarde dane nierzadko zapewniają klientów o rzetelności i profesjonalizmie dewelopera. Otwarte rachunki powiernicze z kolei stanowią formę zabezpieczania środków wpłacanych przez nabywców nowych mieszkań. Wypłata z rachunku otwartego następuje zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia, określonym w umowie deweloperskiej, czyli dopiero po kontroli na placu budowy i stwierdzeniu, że zakończono dany etap prac. Dzięki temu pieniądze nabywcy są chronione w razie niepowodzenia budowy inwestycji.

Zauważyliśmy, że wszystkie założenia wynikające z ustawy deweloperskiej przełożyły się także na świadomość zakupową Klientów. Przed wyborem własnego M bardzo dokładnie weryfikują rynek mieszkaniowy, zapoznają się z ofertami nawet kilkudziesięciu biur sprzedaży. Dysponują dokładnymi informacjami na temat dewelopera oraz jego poprzednich projektów. Sprawdzając interesującą inwestycję, dopytują o formę własności działki – czy są to grunty własne czy oparte na użytkowaniu wieczystym. W ten sposób my również jesteśmy transparentni, ponieważ informujemy nabywców m.in., że jesteśmy polską firmą, a w swojej dotychczasowej działalności sprzedaliśmy i przekazaliśmy łącznie ponad 1100 mieszkań, w kilkunastu inwestycjach – tłumaczy Mariusz Delura, Lider Biura Sprzedaży Bemowo w Profbud. 

Może Ci się spodoba: Zmiany w Prawie budowlanym – prostszy i szybszy proces inwestycyjny

Wyższa jakość

Na przestrzeni ostatniej dekady można zaobserwować także szereg zmian w zakresie standardu wykończenia inwestycji. Najbardziej zauważalne to te związane z designem. Obecnie deweloperzy tak planują projekty nieruchomości, aby były bardziej nowoczesne i dopracowane. Kluczowe to użycie dobrej jakości materiałów.

Duży nacisk kładziony jest na przestrzeń wspólną, która odgrywa coraz ważniejszą rolę dla mieszkańców. Współtworzy ona klimat całej inwestycji, wpływając zarówno na komfort mieszkania, jak i możliwości spędzania czasu wolnego. Na tej zasadzie zmieniły się także projekty osiedli. Już od kilku lat do łask wracają otwarte formy, w których nieodłączną częścią są tereny zielone, często z wydzielonymi strefami rekreacyjnymi. Na znaczeniu zyskały także lokale usługowe, w myśl koncepcji budownictwa mixed use. Zgodnie z jej założeniami lokatorzy mogą korzystać z różnych usług w jednym miejscu, tym samym oszczędzając swój czas, na rzecz innych aktywności. Wszystko to sprawia, że dzisiejsze osiedla są coraz bardziej komfortowe i szyte na miarę aktualnych potrzeb klientów.

Cena i lokalizacja – niezmienne preferencje Polaków

Niezmiennie od lat kluczowe dla Polaków okazują się cena oraz lokalizacja. Widać, że to właśnie te czynniki w głównej mierze determinują zakup danego lokalu. Zmieniły się natomiast preferencje względem komfortu życia – na znaczeniu zyskały powierzchnia mieszkania i liczba pokoi. Deweloperzy starannie planują swoje inwestycje, tworząc przestronne kawalerki i funkcjonalne mieszkania kilkupokojowe, dzięki czemu swoje wymarzone cztery kąty znajdą zarówno single, jak i rodziny z dziećmi. Nabywcy coraz częściej zwracają uwagę na bliskość centrum, miejsca pracy, ale i placówek edukacyjnych. Przy tym kluczowa jest także dobra komunikacja, która tym samym zagwarantuje korzystny dojazd do każdej części miasta.

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to intensywna aktywność deweloperów i niezwykle duży popyt na mieszkania. Rosnąca liczba nowych lokali może spowodować z kolei, że za kilka lat firmy deweloperskie będą zmuszone do zmiany swojej oferty, tym samym dostosowując ją do nowych warunków rynkowych. Z uwagi na ochronę środowiska coraz istotniejsze staje się wdrożenie koncepcji smart city w nowoczesnym budownictwie. Na tej zasadzie inteligentne miasto będzie wykorzystywało technologie informacyjno-komunikacyjne, posługując się przy tym innowacyjnymi narzędziami, aby mieszkańcom żyło się lepiej. Na znaczeniu zyskają zatem rozwiązania ekologiczne, w duchu zrównoważonego rozwoju. 

Źródło: Profbud

[rynek nieruchomości, zmiany na rynku nieruchomości, nowa ustawa deweloperska]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11476|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11044|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl