CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Dotacje na fotowoltaikę pomagają obniżyć rachunki wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

 Redakcja  |  06.02.2020
Pierwsze spółdzielnie, które zainwestowały w produkcję własnej energii ze słońca, chwalą efekty podjętego przedsięwzięcia
Pierwsze spółdzielnie, które zainwestowały w produkcję własnej energii ze słońca, chwalą efekty podjętego przedsięwzięcia
fot. Pixabay

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe nieustannie szukają możliwości obniżenia rachunków za energię i ogrzewanie. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów jest fotowoltaika. Inwestycje finansowane są dzięki dotacjom. Czy korzystanie z energii słonecznej rzeczywiście jest dla spółdzielni i wspólnot opłacalne?

Pierwsze spółdzielnie, które zainwestowały w produkcję własnej energii ze słońca, chwalą efekty podjętego przedsięwzięcia. Co więcej, zastanawiają się nad kolejnymi inwestycjami – m.in. w pompy ciepła, by realnie obniżyć wydatki na ogrzewanie i ciepłą wodę.

Może Cię zainteresuje: Panele słoneczne na blokach?

Inwestycja w fotowoltaikę zwróci się po 8-10 latach

Jedną z największych inwestycji w fotowoltaikę przeprowadziła Spółdzielnia Mieszkaniowa Śródmieście ze Szczecina. Przygotowania trwały kilka lat. Gdy przed kilkoma laty pojawiła się możliwość skorzystania z programu „Prosument” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, spółdzielnia zainwestowała oraz wybudowała w 2016 r. instalacje fotowoltaiczne na 25 budynkach o łącznej mocy rzędu 350 kW.

Przeprowadzone analizy ekonomiczne wykazały uzasadnienie podjętych działań, a zapowiadane podwyżki cen energii podniosą rentowność przedsięwzięcia – ocenił zarząd SM Śródmieście. Przystąpiono zatem do realizacji drugiego etapu inwestycji – spółdzielnia wzięła udział w konkursie, aplikując o środki unijne. Jej projekt montażu w 103 budynkach instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1000 kW otrzymał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 niemal 2,6 mln zł dotacji. Cały projekt wyceniono na prawie 5,8 mln zł.

Według szacunków inwestycje zwrócą się po maksymalnie 8-10 latach, przy gwarancji żywotności paneli fotowoltaicznych wynoszącej około 25 lat . W budynkach wysokich roczne opłaty za energię w częściach wspólnych wynosiły rocznie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od rodzaju budynku i jego wyposażenia. Obecnie są to praktycznie opłaty stałe. Prosumenci rozliczają się z energii pobranej i przekazanej do sieci w okresie 12 miesięcy.

Może Ci się spodoba: Fotowoltaiczny boom a rzeczywistość

Fotowoltaika w spółdzielni prosi się o pompy ciepła

Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Zachód” w 2018 roku zainwestowała w instalacje fotowoltaiczne na trzech budynkach wielorodzinnych w centrum Warszawy. W ubiegłym roku spółdzielnia wyposażyła w fotowoltaikę kolejnych pięć bloków. W sumie moc paneli wynosi ok. 180 kWp. Wszystkie te inwestycje zostały dofinansowane przez Urząd Miasta. W przypadku inwestycji w fotowoltaikę realizowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe dotacje mogą pokryć do 40 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 15 tys. zł na instalację. Nabór wniosków prowadzony jest co roku. SBM „Zachód” także w tym roku zamierza złożyć wnioski o dotację na fotowoltaikę.

Zależy nam na, jak największym obniżeniu rachunków i maksymalnym wykorzystaniu własnej produkcji prądu. Z tego powodu myślimy o połączeniu fotowoltaiki z pompami ciepła, które wykorzystalibyśmy do podgrzewania ciepłej wody. W ten sposób obniżymy moc zamówioną ciepła i zmniejszymy opłaty. Mamy takie budynki, gdzie miejsce na dachu pozwala na posadowienie znacznie większej liczby paneli słonecznych, niż wynika z potrzeb energetycznych budynku. Sprzedaż czy też magazynowanie energii w sieci i odbieranie jej jako prosument nie jest tak korzystnym rozwiązaniem, jak wykorzystanie produkowanej energii na własne potrzeby – mówi prezes SBM „Zachód” Zbigniew Gawron.

Wrocławska spółdzielnia robi bilans zysków

O zainwestowaniu w pompy ciepła do podgrzewania wody na jednym z osiedli myślą także władze Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. Ma ona już ponad dwuletnie doświadczenie z użytkowania instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na dachach 35 budynków. W pierwszym roku wyprodukowano z instalacji o mocy 790 kWp więcej energii, niż zakładano – 760 tys. kWh, co przekłada się na redukcje emisji CO2 o 600 ton rocznie. Rachunki za energię spadły o ok. 300 tys. zł. Tyle też spółdzielnia przeznacza na spłatę pożyczki z programu "Prosument". Gdy za kilka lat SM Wrocław-Południe przestanie spłacać pożyczkę, opłaty dla mieszkańców związane z administracją mogą zostać obniżone.

Zarządy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych dostrzegają korzyści, jednak najtrudniejszy jest pierwszy krok. Panele fotowoltaiczne tylko jeden z elementów całej inwestycji, do tego dochodzą wydatki na okablowanie, konstrukcje wsporcze na dachach, inwertery, zmiany w tablicach głównych. Bez dotacji inwestycje w fotowoltaikę w budynkach wielorodzinnych prawdopodobnie byłyby niemożliwe.

Źródło: wysokienapiecie.pl

[wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, fotowoltaika, inwestycje, dotacje, OZE, pompy ciepła, energia, koszty]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18264|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11477|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11046|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl