CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Dotacje na fotowoltaikę pomagają obniżyć rachunki wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

 Redakcja  |  06.02.2020
Pierwsze spółdzielnie, które zainwestowały w produkcję własnej energii ze słońca, chwalą efekty podjętego przedsięwzięcia
Pierwsze spółdzielnie, które zainwestowały w produkcję własnej energii ze słońca, chwalą efekty podjętego przedsięwzięcia
fot. Pixabay

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe nieustannie szukają możliwości obniżenia rachunków za energię i ogrzewanie. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów jest fotowoltaika. Inwestycje finansowane są dzięki dotacjom. Czy korzystanie z energii słonecznej rzeczywiście jest dla spółdzielni i wspólnot opłacalne?

Pierwsze spółdzielnie, które zainwestowały w produkcję własnej energii ze słońca, chwalą efekty podjętego przedsięwzięcia. Co więcej, zastanawiają się nad kolejnymi inwestycjami – m.in. w pompy ciepła, by realnie obniżyć wydatki na ogrzewanie i ciepłą wodę.

Może Cię zainteresuje: Panele słoneczne na blokach?

Inwestycja w fotowoltaikę zwróci się po 8-10 latach

Jedną z największych inwestycji w fotowoltaikę przeprowadziła Spółdzielnia Mieszkaniowa Śródmieście ze Szczecina. Przygotowania trwały kilka lat. Gdy przed kilkoma laty pojawiła się możliwość skorzystania z programu „Prosument” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, spółdzielnia zainwestowała oraz wybudowała w 2016 r. instalacje fotowoltaiczne na 25 budynkach o łącznej mocy rzędu 350 kW.

Przeprowadzone analizy ekonomiczne wykazały uzasadnienie podjętych działań, a zapowiadane podwyżki cen energii podniosą rentowność przedsięwzięcia – ocenił zarząd SM Śródmieście. Przystąpiono zatem do realizacji drugiego etapu inwestycji – spółdzielnia wzięła udział w konkursie, aplikując o środki unijne. Jej projekt montażu w 103 budynkach instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1000 kW otrzymał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 niemal 2,6 mln zł dotacji. Cały projekt wyceniono na prawie 5,8 mln zł.

Według szacunków inwestycje zwrócą się po maksymalnie 8-10 latach, przy gwarancji żywotności paneli fotowoltaicznych wynoszącej około 25 lat . W budynkach wysokich roczne opłaty za energię w częściach wspólnych wynosiły rocznie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od rodzaju budynku i jego wyposażenia. Obecnie są to praktycznie opłaty stałe. Prosumenci rozliczają się z energii pobranej i przekazanej do sieci w okresie 12 miesięcy.

Może Ci się spodoba: Fotowoltaiczny boom a rzeczywistość

Fotowoltaika w spółdzielni prosi się o pompy ciepła

Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Zachód” w 2018 roku zainwestowała w instalacje fotowoltaiczne na trzech budynkach wielorodzinnych w centrum Warszawy. W ubiegłym roku spółdzielnia wyposażyła w fotowoltaikę kolejnych pięć bloków. W sumie moc paneli wynosi ok. 180 kWp. Wszystkie te inwestycje zostały dofinansowane przez Urząd Miasta. W przypadku inwestycji w fotowoltaikę realizowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe dotacje mogą pokryć do 40 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 15 tys. zł na instalację. Nabór wniosków prowadzony jest co roku. SBM „Zachód” także w tym roku zamierza złożyć wnioski o dotację na fotowoltaikę.

Zależy nam na, jak największym obniżeniu rachunków i maksymalnym wykorzystaniu własnej produkcji prądu. Z tego powodu myślimy o połączeniu fotowoltaiki z pompami ciepła, które wykorzystalibyśmy do podgrzewania ciepłej wody. W ten sposób obniżymy moc zamówioną ciepła i zmniejszymy opłaty. Mamy takie budynki, gdzie miejsce na dachu pozwala na posadowienie znacznie większej liczby paneli słonecznych, niż wynika z potrzeb energetycznych budynku. Sprzedaż czy też magazynowanie energii w sieci i odbieranie jej jako prosument nie jest tak korzystnym rozwiązaniem, jak wykorzystanie produkowanej energii na własne potrzeby – mówi prezes SBM „Zachód” Zbigniew Gawron.

Wrocławska spółdzielnia robi bilans zysków

O zainwestowaniu w pompy ciepła do podgrzewania wody na jednym z osiedli myślą także władze Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. Ma ona już ponad dwuletnie doświadczenie z użytkowania instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na dachach 35 budynków. W pierwszym roku wyprodukowano z instalacji o mocy 790 kWp więcej energii, niż zakładano – 760 tys. kWh, co przekłada się na redukcje emisji CO2 o 600 ton rocznie. Rachunki za energię spadły o ok. 300 tys. zł. Tyle też spółdzielnia przeznacza na spłatę pożyczki z programu "Prosument". Gdy za kilka lat SM Wrocław-Południe przestanie spłacać pożyczkę, opłaty dla mieszkańców związane z administracją mogą zostać obniżone.

Zarządy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych dostrzegają korzyści, jednak najtrudniejszy jest pierwszy krok. Panele fotowoltaiczne tylko jeden z elementów całej inwestycji, do tego dochodzą wydatki na okablowanie, konstrukcje wsporcze na dachach, inwertery, zmiany w tablicach głównych. Bez dotacji inwestycje w fotowoltaikę w budynkach wielorodzinnych prawdopodobnie byłyby niemożliwe.

Źródło: wysokienapiecie.pl

[wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, fotowoltaika, inwestycje, dotacje, OZE, pompy ciepła, energia, koszty]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kurs - Aktualne zasady prowadzenia rachunkowości przez wspólnotę mieszkaniową »

Kurs księgowości dla wspólnot mieszkaniowychW większości przypadków w księgowości prowadzonej przez wspólnotę mieszkaniowej pojawiają się błędy. Wynika to przede wszystkim z nieznajomości elementarnych zasad rozliczania przychodów i rozchodów wspólnoty. Nieprawidłowa ewidencja księgowa może doprowadzić... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat w budynku?»

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Fotowoltaika na dachu budynku - zobacz, gdzie uzyskać dotacje »

Fotowoltaika na dachuInstalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu nieruchomości pozyskuje energię z promieniowania słonecznego, a następnie zamienia ją w energię elektryczną. Wytworzony w panelach... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC wilgoć w ścianach
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

W Szwajcarii na początku lat 80. XX w., w trakcie prac badawczych nad wpływem atmosfery zawilgoconych pomieszczeń na zdrowie ludzi, zauważono, że zastosowanie określonych fal elektromagnetycznych może być użyteczne... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Rosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19673|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16918|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12025|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl