Artykuł sponsorowany

QRmaint - nowa jakość utrzymania technicznego nieruchomości

 QRmaint  |  06.02.2020
QRmaint - nowa jakość utrzymania technicznego nieruchomości
QRmaint - nowa jakość utrzymania technicznego nieruchomości
QRmaint

Na początku 2018 roku firma QRmaint, producent aplikacji do wsparcia utrzymania technicznego nieruchomości pozyskała pierwszych klientów. Od tego czasu konsekwentnie zmienia oblicze profesjonalnego utrzymania nieruchomości, obsługując obecnie ponad 600 nieruchomości! System QRmaint działa zarówno w nieruchomościach mieszkaniowych (administracje, spółdzielnie, zarządy wspólnot) jak również w branży nieruchomości komercyjnych obsługując biurowce, magazyny czy też centra handlowe, uczelnie. Skąd tak duża popularność tego oprogramowania? Dlaczego administratorzy wybierają QRmaint? Jak QRmaint wspiera firmy świadczące usługi utrzymania technicznego? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania oddając głos klientom QRmaint.

Jakie usprawnienia wnosi QRmaint do zarządzania nieruchomościami?

System QRmaint wspiera przede wszystkim sprawną realizację zadań związanych z zarządzaniem nieruchomościami. Wiele firm korzysta w dalszym ciągu z planowania działań w kalendarzu, dobrze jeśli jest to kalendarz elektroniczny a nie papierowy. Podobnie było w firmie Komfort Serwis - „Kilka lat temu w naszej firmie królował ołówek i kawałek papieru, przez co planowanie prac nie było łatwym zadaniem” – tłumaczy Jacek Turkowski, koordynator ds. technicznego utrzymania nieruchomości w Komfort Serwis. „Zlecenia bardzo często były opóźnione, pracownicy zapominali przekazywać kluczowe informacje o zleceniu. To mogło się sprawdzić w małej skali, nasza firma jednak szybko rosła i musieliśmy wprowadzić porządek w zadaniach”.

W maju 2018 roku Komfort Serwis rozpoczął wdrożenie QRmaint skupiając się głównie na możliwościach planowania prac techników w terenie, raportowania wykonanych prac on-line oraz umożliwieniu swoim klientom (administratorom) zgłaszanie awarii w obsługiwanych nieruchomościach. Bardzo szybko wyeliminowano papierowe zlecenia, usprawniono nadzór nad pracą techników oraz poprawiono komunikację w liczącym kilkanaście osób zespole. „Jak mam nowe zlecenie to od razu przypisuję je wolnemu technikowi. Informacja o tym pojawia się w aplikacji na jego smartfonie – nie muszę do niego dzwonić aby wyjaśnić szczegóły. Wszystko jest w QRmaint!” Dowiedz się więcej >>

Firma ETSerwis z Trójmiasta chwali natomiast możliwość zgłaszania awarii: „System QRmaint doskonale sprawdza się w przypadku obsługi awarii zgłoszonych przez administratorów” – mówi nam Mateusz Czerwiński z ETSerwis. „Aplikacja pomogła nam uporządkować dane w jednym narzędziu oraz znacznie usprawniła komunikację z klientami”.

Podobne zdanie ma Sławomir Pinkowski, Prezes Zarządu WZN Wielkopolscy Zarządcy Nieruchomości sp. z o. o. – „ System ułatwia nam pracę, a jego funkcjonalność dokonywania zgłoszeń z zadowoleniem zostały przyjęte przez naszych klientów”. WZN, obsługujący nieruchomości w pięciu dużych aglomeracjach (Poznań, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Warszawa) poszukiwał rozwiązania IT do wsparcia obsługi zgłoszeń w procesie zarządzania nieruchomościami przez klika miesięcy.

Program QRmaint

Ostatecznie, po kilkumiesięcznej analizie i testach dostępnych na rynku systemów, we wrześniu 2019 roku wybór padł na QRmaint, który wdrożono bardzo sprawnie. Nieruchomości obsługiwane przez WZN zostały oznaczone kodami QR, których zeskanowanie powoduje przekierowanie do specjalnego formularza do zgłoszeń awarii. „Początkowo mieliśmy dużo więcej zgłoszeń niż zwykle, ponieważ mieszkańcy, wiedzeni ciekawością, z zainteresowaniem wykorzystywali nowy kanał do komunikacji z administracją. Po kilku tygodniach wszyscy oswoili się z nowym narzędziem i zgłoszenia z kodu QR stały się podstawowym źródłem informacji o problemach występujących na obsługiwanych przez nas nieruchomościach. Mamy dzięki temu porządek w zgłoszeniach i możemy na nie bardzo szybko reagować”.

Problemem, który zauważyliśmy w trakcie użytkowania systemu, to kilkukrotne zgłaszanie tej samej awarii przez mieszkańców – powstają wówczas zdublowane zgłoszenia w systemie. Jednak zespół deweloperów QRmaint szybko reaguje na tego typu spostrzeżenia i obecnie opracowuje sposób na łączenie zgłoszeń. „Otwarte podejście do uwag i naszych propozycji pozytywnie wyróżnia zespół QRmaint od innych dostawców systemów informatycznych” – podkreśla prezes WZN.  

Zgłoszenia za pomocą kodów QR przyjmowane są również w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Zgłaszający to głównie pracownicy naukowi, którzy na co dzień napotykają problemy z urządzeniami technicznymi zainstalowanymi w aulach. Dzięki wprowadzeniu oznaczenia lokalizacji kodami QR zgłoszenia są znacznie prostsze i szybsze. Sprawdź >>

Prosta obsługa

Misją QRmaint jest dostarczanie prostych rozwiązań na trudne i ważne problemy z zakresu zarządzania majątkiem. Dlatego aplikacja jest przyjazna dla każdego użytkownika – administratora, technika czy też mieszkańca, niezależnie od wieku. „W zespole mamy bardzo duży przekrój wiekowy – od osób bardzo młodych 18-25 lat do najstarszej osoby – 71 letniego technika!

Początkowo mieliśmy obawy, czy osoby starsze poradzą sobie ze zleceniami pracy w QRmaint. Szybko jednak okazało się, że byliśmy w błędzie. Najstarsza osoba w naszym zespole po kilkudziesięciu minutach szkolenia bez najmniejszych problemów realizuje zadania przypisane do niego. Każdy, kto kiedykolwiek obsługiwał smartfon bez problemu poradzi sobie z aplikacją QRmaint” – mówi Karolina Kaproń z firmy Friendhouse Apartments sp. z o.o. zajmującej się zarządzaniem mieszkaniami na wynajem krótkoterminowy w Krakowie. „Obecnie obsługujemy ponad 100 mieszkań i mamy każdego dnia bardzo dużo zgłoszeń. System QRmaint po prostu oszczędza nasz czas – bez aplikacji trudno byłoby zachować porządek w zadaniach do realizacji.”

Podobne zdanie ma Sławomir Rusak, SMK Serwis sp. z o.o., świadczący usługi dla spółdzielni mieszkaniowych we Wrocławiu. „Współpracuję głównie ze starszymi osobami w spółdzielniach mieszkaniowych i miałem obawy, czy nowoczesny system zgłaszania awarii zostanie dobrze przyjęty przez moich klientów. Jak się okazało byłem w błędzie – wypełnienie formularza ze zgłoszeniem jest bardzo proste, a dzięki temu, że zgłoszenie trafia bezpośrednio do aplikacji QRmaint  mogę bardzo szybko zareagować. Jakie było zdziwienie osoby zgłaszającej, gdy technik pojawił się do zgłoszonej awarii w ciągu 15 minut. Technik realizował prace w pobliżu, a po zgłoszeniu awarii otrzymał powiadomienie w aplikacji na smartfonie i od razu przystąpił do działania”

Samo wdrożenie aplikacji jest również bardzo proste – po założeniu konta można zacząć pracę praktycznie od razu. Nie trzeba nic instalować, system dostępny jest przez przeglądarkę internetową lub aplikację na telefon komórkowy. Do systemu należy wprowadzić dane związane z lokalizacją obsługiwanych nieruchomości, zaplanować prace cykliczne. W zasadzie po kilku godzinach można zakończyć wdrożenie i rozpocząć pracę związaną z obsługą nieruchomości.

„Wdrożenie QRmaint rozpoczęłam w dość nietypowym terminie – w Sylwestra 2019 roku. Przez kilka godzin poprzedzających huczne witanie Nowego Roku bardzo sprawnie dodałam lokalizacje i zaplanowałam prace, które wykonujemy w związku z utrzymaniem naszego biurowca” – wspomina Magdalena Lisowska, Community Manager w Megapolis sp. z o.o., właściciela biurowca Bielany Business Point we Wrocławiu. „Otrzymałam również bardzo dobre wsparcie ze strony zespołu QRmaint, z którym miałam stały kontakt podczas wdrażania systemu. Można na nich liczyć!” – podsumowuje pani Magda.

Kontakt z zespołem QRmaint chwali również prezes WZN: „Podkreślenia wymaga jakość kontaktu z członkami zespołu QRmaint. Profesjonalizm pozostaje we właściwej równowadze ze zrozumiałością wypowiedzi, co jest bardzo istotne w relacjach pomiędzy użytkownikami systemu informatycznego, a jego autorami”.

Deweloperzy w QRmaint rozumieją potrzeby klientów, w prosty i szybki sposób wdrażają ich pomysły w aplikacji. „Motorem naszego rozwoju są nasi klienci. To oni wskazują nam drogę rozwoju aplikacji, a my jedynie realizujemy ich pomysły. Już dawno odeszliśmy od modelu, w którym to producent systemu IT narzuca „jedyne słuszne” rozwiązania. Słuchamy natomiast naszych klientów i najlepsze pomysły wdrażamy w życie. Nasi klienci są współautorami naszego systemu!” – mówi Tomasz Dąbrowski, manager odpowiedzialny za sprzedaż w QRmaint. A samo wdrażanie nowych pomysłów dzieje się bardzo szybko jak na tak duży system IT. „W 2019 roku wdrożyliśmy ponad 60 nowych funkcjonalności. Daje to ponad jedną funkcjonalność tygodniowo.  W 2020 roku nie zamierzamy zwalniać tempa, w styczniu mieliśmy już 6 aktualizacji naszego systemu.” – podsumowuje Dąbrowski.

Jak zbudować przewagę konkurencyjną dzięki QRmaint?

Rynek usług na rynku nieruchomości staje się coraz bardziej konkurencyjny. Firmy konkurują nie tylko ceną czy też zakresem usług, ale obecnie głównie jakością świadczonych usług. Możliwość zaoferowania czegoś więcej niż konkurencja jest często kluczowe w wyborze końcowej oferty. „Korzystanie z systemu QRmaint tworzy na rynku zarządzania nieruchomościami przewagę nad konkurencyjnymi podmiotami. Dlatego z pełnym przekonaniem rekomenduję QRmaint każdej firmie zajmującej się w taki czy inny sposób utrzymaniem technicznym, obsługą zleceń lub zarządzaniem zadaniami” – podsumowuje swoją współpracę z QRmaint prezes WZN Wielkopolscy Zarządcy Nieruchomości.

Podobnego zdania jest Jacek Turkowski, aktywnie wykorzystujący fakt współpracy z QRmaint podczas negocjacji nowej umowy serwisowej ze wspólnotą mieszkaniową. „Bardzo często podczas rozmów z nowym klientem fakt posiadania systemu, który umożliwia zgłaszania awarii oraz szczegółowe raportowanie prac jest kluczowy podczas wyboru oferty. Dzięki temu zdobywamy nowych klientów i nasza firma ciągle się rozwija.” Zespół QRmaint uważa tak samo – „Cieszy mnie fakt, że wspieramy rozwój naszych klientów dostarczając rozwiązanie, które znacząco zwiększa ich konkurencyjność na rynku. Rosną nasi klienci, rośniemy i my!” – puentuje Tomasz Dąbrowski.  

Dołącz do zadowolonych użytkowników systemu QRmaint >>

Logo QRmint

QRmaint

Zadzwoń: 12 395 02 16

Napisz:

Odwiedź: www.qrmaint.pl

[QRmaint, zgłaszanie awarii, wspólnota mieszkaniowa, oprogramowanie,programy wspomagające pracę zarządcy,programy dla wspólnoty]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11477|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11046|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl