Artykuł sponsorowany

Inwestycja w nieruchomości - jak to zrobić, by zarobić?

 19dzielnica.pl  |  12.02.2020  |  1
Inwestycja w nieruchomości — jak to zrobić, by zarobić?
Inwestycja w nieruchomości — jak to zrobić, by zarobić?
19dzielnica
Inwestowanie w nieruchomości jest aktualnie jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Zabezpiecza środki przed inflacją, sprawia, że zaczynają one pracować i generować dodatkowe przychody. W Polsce z roku na rok jest to coraz popularniejszy sposób pomnażania kapitału. Aby jednak uzyskać wysoki stopień zwrotu z inwestycji, należy wybrać odpowiedni lokal, który zapewni możliwie najwyższą rentowność. Do tego typu nieruchomości z pewnością możemy zaliczyć lokale użytkowe.

 

Dlaczego inwestujemy w nieruchomości?

Popyt na mieszkania stale rośnie na polskim rynku nieruchomości, a branża deweloperska nie jest w stanie w pełni zaspokoić tego zapotrzebowania. Deficyt mieszkań sprawia, że zyskują one na wartości, a przy tym stale przynoszą swoim właścicielom zyski z wynajmu. To w zasadzie główny powód, dla którego lokale mieszkaniowe w ostatnim czasie zyskały na popularności jako lokata kapitału.

Oprócz mieszkań i apartamentów dużą popularnością cieszą się pomieszczenia komercyjne. Przestrzenie biurowe i lokale użytkowe, np. takie jak tutaj w Warszawie, są często inwestycją bardziej opłacalną niż mieszkania. Wszystko zależy od wybranej lokalizacji i jej potencjału biznesowego. Nie bez znaczenia jest także typ działalności, jaką prowadzi potencjalny najemca. Niektóre lokale sprawdzą się bowiem lepiej dla konkretnego typu biznesu, np. lokal z ogródkiem z pewnością będzie korzystniejszy dla restauracji niż biura księgowego.

Co warto wiedzieć przed zainwestowaniem?

Przeznaczenie danej nieruchomości determinuje, jakie nakłady będzie musiał ponieść właściciel, aby móc skomercjalizować lokal. W przypadku mieszkania — niezależnie od tego, czy jest to Warszawa, czy inne miasto — po stronie właściciela będą wszystkie koszty związane z przystosowaniem go do użytku. Wykończenie lub remont, wyposażenie w podstawowe sprzęty, takie jak lodówka, zmywarka, a nawet pełne umeblowanie są wydatkami, z którymi należy się liczyć przy zakupie mieszkania pod inwestycję. Dokładne przeliczenie tych kosztów dodatkowych jest istotnym elementem przy obliczaniu rentowności przedsięwzięcia. Średnia stopa zwrotu na rynku mieszkaniowym oscyluje w okolicach 5% [1].

Przestrzeń komercyjna rządzi się nieco innymi prawami, jeśli chodzi o koszty. Ze względu na swój charakter i różnorodność potrzeb potencjalnego najemcy wykończenie lub wyremontowanie na ogół nie jest sprawą właściciela. Wynika to głównie z faktu, że różne typy działalności będą mieć różne wymagania co do przystosowania lokalu. Branża gastronomiczna będzie musiała przestrzegać szeregu standardów narzuconych odgórnie przez sanepid. Biuro rachunkowe będzie mieć pod tym względem znacznie większą swobodę działania, ale również innego typu potrzeby. Dlatego zazwyczaj to klient dostosowuje lokal użytkowy do własnych potrzeb.

Ze względu na włożony w lokal kapitał własny najemca jest bardziej związany z przestrzenią, która przystosował. Działa to na korzyść obu stron, ponieważ osoba prowadząca biznes, chce jak najdłużej czerpać korzyści z miejsca, w które włożyła swoje środki, a właściciel lokalu ma dzięki temu pewność stabilności umowy i przychodów. W odróżnieniu od mieszkań, gdzie lokatorzy opuszczają je średnio po 2 latach, lokale komercyjne są gwarancją dłuższej współpracy i pewniejszego zysku. A jest to bardzo ważne, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że lokale z przeznaczeniem biznesowym oferują w Warszawie zwrot inwestycyjny na poziomie 7 - 8% [2], więc stałe przychody zabezpieczają spore środki finansowe po stronie właściciela.

Źródła:

[1] https://strefabiznesu.pl/lokal-uzytkowy-jako-inwestycja-mozna-na-tym-zarobic/ar/c3-13047654
[2] https://www.okolica.pl/article/inwestycja-w-lokale-uzytkowe

 

[19dzielnica,inwestycje w nieruchomości,nieruchomości,inwestycja w lokale użytkowe,inwestycja w lokale usługowe]

Komentarze

(1)
MłodyFC | 14.04.2020, 09:38
Czas covid19 nas sporo nauczy czy jest sens wszystkie oszczędności pakować w nieruchomości. Ważna tu na pewno powinna być dywersyfikacja
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12202|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11554|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl