Nowelizacja zakłada, że wypłatę premii będzie można uzyskać np.:
- przekształcając prawo użytkowania wieczystego w prawo własności;
- remontując mieszkanie (m.in. wymiana instalacji centralnego ogrzewania, w tym źródeł ciepła, oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej);
- zawierając umowę najmu instytucjonalnego z dojściem do własności w programie "Mieszkanie Plus".
W uzasadnieniu możemy przeczytać: "projekt zakłada również wprowadzenie rozwiązań pozwalających w większym stopniu powiązać sytuację osoby nadal będącej posiadaczem książeczki mieszkaniowej z możliwością taniego wynajmu nowego mieszkania (w przyszłości własnego, tj. również w modelu dojścia do własności) poprzez uwzględnienie właścicieli książeczek mieszkaniowych w kryteriach pierwszeństwa przy przeprowadzaniu naboru wniosków o zawarcie umowy najmu w programie "Mieszkanie na Start".
Projekt zakłada m.in. wprowadzenie mechanizmu rejestracji książeczek mieszkaniowych. Ma to na celu pozwolić zweryfikować liczbę rzeczywiście istniejących książeczek i oszacować kwotę zobowiązań budżetowych, które wynikać mogą z faktycznie "czynnych" rachunków. Czynność rejestracyjna powinna nastąpić do końca 2021 r.
Zdaniem ekspertów u naszych rodaków jest nawet milion książeczek mieszkaniowych – wynika z danych za 2018 rok., tzw. premia gwarancyjna to de facto dopłata na zakup własnego "M", która miała zachować część swojej wartości zdewastowanej przez inflację w latach 80-tych i 90-tych.
Może Cię zainteresuje: Książeczki mieszkaniowe będzie można rejestrować w banku
10 tysięcy złotych w drodze na swoje
Każdy posiadacz książeczki musi do końca 2021 roku zgłosić się do banku w celu jej zarejestrowania. Wówczas będzie mógł w normalnym trybie ubiegać się o premię. Jeśli ktoś nie zdąży z rejestracją, to cała procedura może się znacznie wydłużyć.
Więcej powodów do ubiegania się o premię
Ministerstwo proponuje kolejne poluzowanie zasad ubiegania się o premie. Nowelizacja zakłada możliwość ubiegania się o premię w przypadku jednorazowej zapłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego do gruntu wykorzystywanego na cele mieszkaniowe w prawo własności. Dotyczyć ma to zarówno tych, którzy już za przekształcenie zapłacili i chcieliby odzyskać dzięki premii pieniądze wydane na ten cel, jak i tych, którzy dopiero złożyli wniosek o wniesienie jednorazowej opłaty przekształceniowej. Co więcej, o premię będzie można wystąpić, jeśli przez 5 lat wnosiło się standardowe opłaty przekształceniowe.
Nowelizacja ma także pozwolić na ubieganie się o premię przy okazji wymiany kanalizacji, centralnego ogrzewania czy instalacji niskoemisyjnego źródła ciepła. Będzie też można ubiegać się o premię, jeśli w wyniku najmu mieszkania z dojściem do własności (formuła wprowadzona przy okazji programu "Mieszkanie Plus") zapłaci się w sumie co najmniej 3 proc. wartości najmowanego mieszkania. Ponadto w myśl nowelizacji fakt posiadania książeczki mieszkaniowej może zostać przez gminę potraktowany jako kryterium pierwszeństwa przy ubieganiu się o najem mieszkania budowanego w ramach rządowego programu.
Może Ci się spodoba: Jak postępować z nieruchomością zagrożoną?
Niewykorzystane książeczki można cedować
W kontekście książeczek mieszkaniowych bardzo ważna jest kwestia możliwości przeprowadzania cesji – rodzice czy dziadkowie mogą przekazać wnukom posiadaną książeczkę, aby młoda osoba wchodząca w dorosłość, mogła ubiegać się o premię gwarancyjną, która ułatwi np. zbieranie wkładu własnego przy okazji zakupu mieszkania na kredyt.
Cesje mogą przeprowadzać: małżonkowie, rodzice, dzieci, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo, macocha, ojczym i pasierb lub pasierbica. Możliwe są też cesje na dalszych krewnych, ale wymagają one zawarcia kilku cesji – swoistego łańcuszka pomiędzy członkami najbliższej rodziny. Każda taka operacja kosztuje 70 zł.
Źródło: interia.pl
[nowelizacja ustawy, książeczka mieszkaniowa, premia gwarancyjna, ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów]