CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Instalacja centralnego ogrzewania - jak ją zabezpieczyć przed uszkodzeniem i zminimalizować ryzyko awarii? ‎
http://a001.administrator24.info/caleffi-separator-dirtmagr/▲
Czy wiesz, że możesz usunąć zanieczyszczenia z wody instalacyjnej dzięki czemu Twoje urządzenia jak i cała instalacja będą pracowały dłużej i lepiej? Ryzyko uszkodzenia urządzeń jak i samej instalacji jest ...
Kategorie: instalacje co, separator, usuwanie zanieczyszczeń z instalacji, separator magnetyczny,filtry,

Czy darowizna może być wykorzystana jako wkład własny?

 Redakcja  |  09.03.2020
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego obecnie nie jest możliwy
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego obecnie nie jest możliwy
fot. Pixabay

Wkład własny to wymóg, który musi spełnić każdy klient ubiegający się o kredyt hipoteczny. Dla wielu jest on poważną przeszkodą na drodze do zakupu własnego lokum. Istnieje jednak szansa na zastąpienie części wkładu własnego innymi zabezpieczeniami. Czy darowiznę uznaje się za jedno z takich zabezpieczeń?

Wysoka zdolność kredytowa to podstawowe kryterium podczas starania się o kredyt hipoteczny. Drugim istotnym elementem jest wkład własny. Zgodnie z rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego powinien mieć on równowartość dwudziestu procent wartości kredytu hipotecznego. W zależności od miejsca, w którym szukasz mieszkania, zmuszony będziesz przygotować nawet sto tysięcy złotych. 

Może Cię zainteresuje: Ceny mieszkań biją rekordy, a młodzi Polacy coraz bardziej zadłużeni

Wkład własny – dlaczego jest wymagany?

Wkład własny ma zmniejszyć ryzyko, że kredyt hipoteczny nie zostanie spłacony. Po pierwsze, zwiększa Twoją wiarygodność w oczach banku – dzięki niemu bank wie, że jesteś w stanie zgromadzić większą sumę, a co za tym idzie, zwiększa się prawdopodobieństwo, że uda Ci się opłacić raty kredytowe w terminie. Po drugie, istotny jest również czynnik psychologiczny. Jeśli raz włożysz swoje środki do jakiejś inwestycji, będziesz czuł się bardziej zobowiązany do spłacania kolejnych rat.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy jest możliwy?

Obecnie nie jest to możliwe. Banki zdają sobie sprawę z tego, jak trudno jest wielu osobom zgromadzić odpowiednie środki. Dlatego też istnieje możliwość obniżenia wkładu własnego do dziesięciu procent. W zamian za to musisz jednak zgodzić się na inną formę zabezpieczenia. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę wiele. Kredyt hipoteczny z wkładem własnym w wysokości dziesięciu procent może dodatkowo zabezpieczyć na przykład darowizna.

Darowizna na wkład własny – czy to możliwe?

Darowizna jest sposobem na uzupełnienie brakującego wkładu własnego. Najlepiej, jeśli środki otrzymasz od bliższej rodziny. Aby wszystko odbyło się legalnie, konieczne jest spisanie umowy darowizny. Bardzo łatwo o niej zapomnieć, kiedy środki otrzymujemy w rodzinie. Cała procedura powinna zostać zgłoszona do urzędu skarbowego.

Może Ci się spodoba: Ponad połowa Polaków planujących zakup mieszkania korzysta z pomocy doradców lub agentów

Darowizna na wkład własny – co powinno znaleźć się w umowie?

Koniecznym elementem każdej darowizny jest dobrze sporządzona umowa. Gwarantuje ona, że środki zostaną uznane przez bank. Musisz jednak dopilnować, żeby w umowie znalazły się wszystkie niezbędne elementy:

 • dane osobowe stron: imię, nazwisko, adres, numer dokumentu tożsamości;
 • data i miejsce, w którym podpisywana jest umowa;
 • wskazanie przedmiotu darowizny (określenie darowanej kwoty pieniędzy);
 • dołączenie oświadczenia, że środki należą do darczyńcy i że nie jest obciążony żadnymi zobowiązaniami;
 • dołączenie oświadczenia o przyjęciu darowizny;
 • wskazanie daty, w której darowizna zostanie przekazana darczyńcy;
 • podpisy stron.

Inne sposoby na wkład własny

Istnieje wiele innych możliwości zabezpieczenia zobowiązania z obniżonym wkładem własnym. Są to m.in.:

 • zastaw na obligacjach lub innego rodzaju papierach wartościowych;
 • zabezpieczenie w postaci środków na koncie emerytalnym;
 • wykorzystanie różnicy w wycenie nieruchomości oraz w cenie zakupu;
 • wykorzystanie środków odłożonych na remont;
 • uznanie kosztów, które do tej pory zostały wydane na zakup mieszkania lub budowę domu;
 • zabezpieczenie na gruncie pod budowę domu.

Źródło: money.pl

[kredyt hipoteczny, wkład własny, zakup mieszkania, darowizna, sposoby na wkład własny]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej »

Śmietniki na osiedluŚmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi... Czytam więcej »


Najniższa cena gazu na rynku - zobacz, ile może kosztować gaz »

gaz jak może być taniTeraz możesz szybko, tanio i bezpiecznie zmienić sprzedawcę gazu. Możesz wybrać ofertę dopasowaną do siebie i swoich mieszkańców, dzięki czemu (...) Czytam więcej »


Co zrobić z nieestetycznymi śmietnikami, które szpecą osiedle? »

Kompleksowe zarządzanie nieruchomościami i wspólnotami mieszkaniowymi  »

Śmietniki w pojemnika kołowych zarzadzanie kompleksowe
Pojemniki kółkowe często brudne i rozrzucone po naszych podwórkach mogą zostać umieszczone w dedykowanych obudowach na nie zapewniających łatwość obsługi m.in. zintegrowane... Dowiedz się więcej »

Fachowe doradztwo i korzystne warunki współpracy wpływają na pełne zadowolenie Klientów – a to ich satysfakcja jest najlepszym wyznacznikiem jakości świadczonych... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Co zrobić by nie wymieniać rur i zabezpieczyć instalację CO?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

Zabezpieczenie instalacji co Otwieranie bramy telefonem
Każdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury i urządzenia instalacji ogrzewania, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama... czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


Czy zarządzasz węzłem cieplnym, który nie należy do Veolii? Przeczytaj to ważne!

węzeł cieplnyJeśli tak, to doskonale wiesz, że musisz zdbać o jego stan techniczny, regularnie przeprowadzać konserwacje i zadbać o dostępność części zamiennych - wszystko po to, aby niezależnie
...
zobacz więcej »


Domofony i wideodomofony na co zwrócić uwagę przy wyborze »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Domofony i wideodomofony odczyt liczników wody

System wideodomofonowy i domofonowy to optymalne rozwiązania dla nowej lub modernizowanej instalacji, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i dużych osiedlach mieszkaniowych. Głównymi zaletami na jakie należałoby zwrócić uwagę jest prostota i ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Jak dostosować wydajność pomp wodnych do zapotrzebowania instalacji - proste i wydajne rozwiązanie »
Mamy rozwiązanie: jak zapewnić dostęp dla osób starszych i niepełnosprawnych gdy w budynku brakuje windy »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Windy schodowe
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów... czytam więcej » W Polsce w budynkach wielorodzinnych mieszka ponad połowa z nas - z tego znaczna część w starych blokach z wielkiej płyty. Życie i mieszkanie w takim miejscu dla osoby starszej lub niepełnosprawnej nie jest łatwe... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? » »

Uszkodzona posadzka lastryko

Remont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

3/2020

Aktualny numer:

Administrator 3/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Mechanizm podzielonej płatności
 • - Przegląd materiałów ociepleniowych
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11623|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11181|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl