Zawieszenie procedur w Prawie zamówień publicznych
Według art. 6 ww. specustawy do zamówień, których przedmiotem są towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19, nie stosuje się przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych w takich wypadkach, gdy zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub jeżeli wymaga tego ochrona zdrowia publicznego.
Warunkiem skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 6 tej specustawy jest wystąpienie wysokiego prawdopodobieństwa szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub wymóg ochrony zdrowia publicznego.
Komentarz
W tym miejscu należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- pojęcia specustawa nie zdefiniowała;
- zwolnienie wynikające ze specustawy ma charakter tymczasowy (por. art. 6 i art. 36 ust. 1); utraci ono moc obowiązującą po upływie 180 dni od wejścia w życie specustawy;
- zwolnienie wynikające ze specustawy nie jest uzależnione od wykonywania działalności leczniczej przez zamawiającego towary i usługi.
Uwaga! Według specustawy, nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych także do zamówień na roboty budowlane udzielanych w związku z zapobieganiem lub zwalczaniem epidemii na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii, nie tylko na ww. okres.
Może Cię zainteresuje: MR: roczne zebrania wspólnot mieszkaniowych mogą zostać przełożone
Zawieszenie procedur w Prawie budowlanym
Według art. 12 specustawy do projektowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, nie stosuje się przepisów:
- Prawa budowlanego;
- ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
- ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
- a w przypadku konieczności poszerzenia bazy do udzielania świadczeń zdrowotnych, także przepisów wydanych na podstawie art. 22 ust. 3, 4 i 4a ustawy o działalności leczniczej.
Komentarz
Specustawa w zakresie przytoczonych przepisów nie sprecyzowała, w jakim zakresie jest wyłączone stosowanie przepisów Prawa budowlanego, co może oznaczać, że w tych szczególnych warunkach ustawodawca zezwala na szerokie wykorzystywanie zwolnienia, jednakże pod warunkiem wykazania związku pomiędzy projektowaniem zamierzenia budowlanego (budowy, przebudowy, remontu, utrzymania, rozbiórki, zmiany sposobu użytkowania), a przeciwdziałaniem COVID-19, albo zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa, lub też profilaktyką oraz zwalczaniem skutków COVID-19.
Przepisy, o których mowa, obowiązują tymczasowo i utracą swą moc obowiązującą po upływie 180 dni od wejścia w życie specustawy (art. 36 ust. 1).
[koronawirus, covid-19, prawo budowlane, prawo zamówień publicznych, obiekt budowlany]