Przygotowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów projekt zmian w ustawie z 16 września 2019 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1805, z późn. zm.) przewiduje poszerzenie zakresu ustawy deweloperskiej o umowy dotyczące zo-bowiązania dewelopera do: wybudowania i przeniesienia własności lokalu użytkowego lub przeniesienia własności lokalu użytkowego albo wybudowania lokalu użytkowego i przeniesienia ułamkowej części własności tego lokalu użytkowego lub przeniesienia ułamkowej części własności lokalu użytkowego, np. wielosta-nowiskowej hali garażowej, pomieszczeń przeznaczonych na cele rekreacyjne czy boksy rowerowe.
Może Cię zainteresuje: Najważniejsze wydarzenia ostatnich 10 lat na rynku deweloperskim
Do tego rodzaju umów będą miały zastosowanie przepisy ustawy deweloperskiej dotyczące m.in. informacji przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej, wpisu roszczenia, środków ochrony, zgody wierzyciela zabezpieczonego hipoteką, treści umowy. Zmiana ta ma też na celu wyeliminowanie zawierania dwóch oddzielnych umów. Umowa, której przedmiotem będzie lokal użytkowy, przyjmie postać jednej umowy zawieranej w formie aktu notarialnego, w której zostaną określone prawa i obowiązki stron (nabywcy i dewelopera, w tym ich wzajemne zobowiązania). Umowa taka będzie mogła zostać poprzedzona zawarciem umowy rezerwacyjnej.
Uregulowane będą umowy sprzedaży – zawierane przez przedsiębiorców innych niż deweloper – z nabywcami, których przedmiotem jest sprzedaż nowo wybudowanego mieszkania lub domu.
Na rynku funkcjonuje praktyka sprzedaży gotowych mieszkań, co do których ustanowiono już odrębną własność, przez innych przedsiębiorców niż deweloper. Zatem klienci takich umów powinni mieć zapewnione prawa w ustawie deweloperskiej.
Kluczową zmianą w stosunku do obowiązującej ustawy deweloperskiej jest zmiana katalogu środków ochrony wpłat nabywcy poprzez usunięcie otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego (OMRP), oferowanego z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci gwarancji ubezpieczeniowej albo bankowej oraz objęcie środków, wpłacanych na mieszkaniowy rachunek powierniczy, obowiązkiem odprowadzenia przez dewelopera składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Pomimo kilkuletniego funkcjonowania ustawy deweloperskiej, instrumenty w postaci gwarancji bankowej albo gwarancji ubezpieczeniowej, stanowiące dodatkowe zabezpieczenie OMRP, nie były wykorzystywane. W praktyce na rynku funkcjonują wyłącznie OMRP oferowane bez dodatkowych zabezpieczeń w postaci jednej z tych gwarancji (stanowiące znaczącą większość).
Może Ci się spodoba: Miniona dekada na rynku nieruchomości
Zgodnie z projektem, możliwymi dostępnymi dla dewelopera środkami ochrony wpłat nabywcy, będą – według wyboru dewelopera – otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy albo zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy (ZMRP). Jednocześnie, bez względu na wybrany rodzaj mieszkaniowego rachunku powierniczego, deweloper będzie miał obowiązek odprowadzania składek na fundusz gwarancyjny. Odpowiedzialność DFG będzie obejmowała przypadki upadłości dewelopera lub banku, prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy lub sytuacje odstąpienia przez nabywcę od umowy deweloperskiej.
W przypadku OMRP – w sytuacji upadłości banku – klient otrzyma od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zwrot części wpłaconych przez siebie środków, znajdujących się w momencie upadłości na tym rachunku w kwocie nie przekraczającej równowartości ww. limitu gwarancyjnego.
Natomiast w przypadku ZMRP, kwoty zgromadzone na tym rachunku pozostają na nim w wysokości wpłaconej przez nabywcę (w zależności od etapu robót budowlanych – może to być nawet 100% ceny mieszkania/domu). Zatem w sytuacji upadłości banku prowadzącego ZMRP, nabywca otrzyma od BFG zwrot wszystkich wpłaconych przez siebie środków, o ile ich wysokość nie przekracza limitu gwarancyjnego. Kwoty przekraczające limit gwarancyjny nie zostaną zwrócone nabywcy przez BFG.
Klient będzie miał prawo dochodzenia od podmiotu objętego systemem gwarantowania (banku prowadzącego MRP) roszczeń ponad wyżej określony limit gwarancyjny.
[ustawa deweloperska, deweloperski fundusz gwarancyjny dfg, mieszkanie, deweloper, bankowy fundusz gwarancyjny]