Artykuł sponsorowany

Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony – przyszłościowa kombinacja

 Optigrün International AG  |  26.03.2020  |  1

Jakie wyzwania  stawia instalacja solarna projektantom i instalatorom urządzeń solarnych?
Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest uzależniona od różnych czynników. Z jednej strony instalacja musi być optymalnie ustawiona względem słońca, aby mogła jak najlepiej absorbować promieniowanie słoneczne. Z drugiej strony systemy powinny dać się szybko i tanio montować. Chłodzenie może ponadto przyczyniać się do poprawy mocy instalacji.

System „SolarGrünDach“  firmy Optigrün jest instalowany bez konieczności przebijania dachu. W tym celu stojaki do instalacji fotowoltaicznych Sun-Root są balastowane poprzez obciążenie strukturą dachu zielonego, która stabilizuje go i zabezpiecza przed siłą ssącą wiatru.

Zaletą takiego rozwiązania systemowego jest to, że konstrukcja nośna instalacji fotowoltaicznej nie musi ingerować w konstrukcję dachu i izolację wodochronną, przez co, odpadają prace izolacyjne na dachu, które mogą powodować jego uszkodzenia. Dodatkowo system utrzymywany obciążeniem ze względu na niedużą pracochłonność i szybkie układanie jest tańszy niż tradycyjne stojaki mocowane do konstrukcji dachu. „SolarGrünDach“ firmy Optigrün jest zaprojektowany tak, że na niewielkiej powierzchni jest możliwe ustawienie modułów w wąskich szeregach i tym samym wysokie uzyski. Roślinność znajduje się również pod modułami, dzieki włókninie kapilarnie rozprowadzającej wodę, można przez to pokryć zielenią duży udział powierzchni dachowych.

System SolarGrunDach Optigruen

Dowiedz się więcej >>

Przykładowy układ warstw zielonego dachu solarnego:

 • panele PV
 • profile aluminiowe
 • roślinność ekstensywna
 • substrat ekstensywny lekki 4 cm ponad matę Sunroot
 • mata Sunroot pod panele wypełniona substratem typ E 25l/m2 (do krawędzi maty)
 • włóknina filtracyjna FIl105 Optigruen
 • drenaż FKD25 Optigruen 2,5 cm
 • włóknina chłonno-ochronna RMS300
 • hydroizolacja przeciwkorzenna

Rysunek 1


Wzrost wydajności instalacji fotowoltaicznej za sprawą chłodzącego działania dachu zielonego

Temperatura eksploatacji modułów solarnych wpływa na ich sprawność. Temperatury powyżej 25°C prowadzą do spadku mocy, producenci modułów zakładają z reguły spadek mocy o ok. 0,5 % na jeden °C. Udokumentowane chłodzenie w wyniku odparowywania wody z dachów zielonych może jednakże podnieść wydajność instalacji fotowoltaicznej o nawet 5 %.

Panele fotowoltaiczne

Na co warto zwrócić uwagę przy projektowaniu i realizacji

W przypadku rozwiązania SolarGrünDach należy zaangażować wszystkich fachowców (dekarzy, firmę zajmującą się utrzymaniem ogrodów i kształtowaniem krajobrazów, instalatorów urządzeń solarnych) już w fazie projektowania, aby skoordynować poszczególne działania budowlane. Firma odpowiedzialna za ogrody i krajobraz może ułożyć kompletny „fotowoltaiczny dach zielony“, to znaczy stojaki instalacji solarnej i strukturę dachu zielonego. Zanim zostanie wprowadzona roślinność, instalator urządzeń solarnych montuje moduły i wykonuje prace elektryczne. Prace przy roślinności są wykonywane na koniec, aby rośliny nie uległy uszkodzeniu.

Optigrün dodatkowo tak dobiera strukturę warstw oraz roślinność, aby można było zapobiec konstrukcyjnie zacienianiu przez wysokie rośliny. I tak na przykład pod i przed modułami fotowoltaicznymi stosowane są nisko rosnące rośliny rozchodnikowe, podczas gdy na pozostałych powierzchniach nanoszone są mieszanki wyżej rosnących traw i ziół. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów >>

Optigruen

Dach zielony chroni izolację wodochronną dachu i przedłuża jego trwałość

Struktura dachu zielonego działa jak warstwa ochronna zabezpieczająca przed ekstremalnymi temperaturami, promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym, gradem i warunkami atmosferycznymi. Trwałość izolacji wodochronnej dachu podwaja się a w porównaniu z dachem pozbawionym zieleni prace naprawcze i konserwacyjne są konieczne w znacznie późniejszym czasie. To wszystko zapewnia znacznie dłuższą bezawaryjną eksploatację instalacji solarnej.

Struktura dachu zielonego chroni również wrażliwą izolację wodochronną dachu podczas koniecznych przeglądów konserwacyjnych instalacji solarnych. Należy jedynie zwracać uwagę na to, aby moduły fotowoltaiczne nie pozostawały w cieniu roślin. W razie konieczności należy zastosować wokół modułów opaskę żwirową a wyższe rośliny powinny być usuwane podczas regularnej pielęgnacji.

Optigrun

Optigrün International AG

www.optigruen.pl

e-zielonydach.pl

32 757 60 17

(Optigrün International AG, Instalacja fotowoltaiczna, dachy zielone, SolarGrünDach)

Komentarze

(1)
Adam | 07.05.2020, 20:08
Dobre rozwiązanie zwłaszcza w miastach gdzie brakuje zieleni.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Rozliczanie fundusz remontowego
 • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19196|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12555|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11711|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl