W przedmiotowej sprawie powód wniósł o uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej w przedmiocie planu gospodarczego z uwagi na obciążenie właścicieli lokali kosztami zarządu części nieruchomości sąsiedniej, niebędącej przedmiotem nieruchomości wspólnej wszystkich właścicieli lokali, a sąd uznał, że uchwała podlega uchyleniu.
Zgodnie z art. 25 ust.1 i 1a Ustawy o własności lokali właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali, albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy, przy czym powództwo to może być wytoczone przeciwko wspólnocie w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia, wytaczającego powództwo o treść uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. Każda z powyższych przesłanek może stanowić samodzielną podstawę zaskarżenia uchwały, a naruszenie którejkolwiek z nich przez zaskarżoną uchwałę uzasadnia jej uchylenie.
Przepis art. 3 ust. 2 UWL stanowi, że nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Jak wynika natomiast ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wspólnota mieszkaniowa uchwaliła koszty utrzymania nieruchomości sąsiedniej. Zgodnie z przepisem art. 12 ust 2 oraz 13 ust. 1 cytowanej ustawy powód, jako uczestnik wspólnoty, wraz z pozostałymi współwłaścicielami, obowiązany jest uczestniczyć w wydatkach i ciężarach, w tym kosztach zarządu, związanych z utrzymaniem, ale tylko i wyłącznie nieruchomości wspólnej. Działka, choć związana z nieruchomością jest odrębną nieruchomością, stąd też rację ma powód, że brak jest jakichkolwiek podstaw do obciążania właścicieli lokali kosztami zarządu tą nieruchomością.
Wyrok Sądu Okręgowego w Świdnicy z dnia 23.07.2019 roku (sygn. akt I C 643/19)
Czytaj też: Przyjęcie planu gospodarczego i jego treść >>
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[wspólnota mieszkaniowa, koszty zarządu, koszty zarządu nieruchomością, uchwała, właściciel nieruchomości, orzecznictwo sadowe]