administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

#GorącaLinia – stawka podatku VAT

Eugenia Śleszyńska | 2020-04-08
fot. redakcja

fot. redakcja

Pytanie czytelnika:
Czy obniżoną stawkę podatku VAT – 8%, dotyczącą dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji mieszkaniowego zasobu, stosuje się również do robót budowlanych w budynkach mieszkalnych z lokalami użytkowymi?

Zobacz także

Jacek Frydryszak Opłaty za odpady

Opłaty za odpady Opłaty za odpady

– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w...

– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w rozliczeniach z użytkownikami lokali – pisze Czytelnik do autora tekstów, analizujących przepisy dotyczące opłat za odpady komunalne.

Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – pokrzywdzenie członka wspólnoty

#GorącaLinia – pokrzywdzenie członka wspólnoty #GorącaLinia – pokrzywdzenie członka wspólnoty

Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?

Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?

Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – odstępstwo od zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym

#GorącaLinia – odstępstwo od zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym #GorącaLinia – odstępstwo od zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym

Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?

Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?

Odpowiedź eksperta:

O stawkach podatku VAT obniżonych do 8% mówią przepisy ustawy VAT, w tym w art. 41 ustaw VAT.  Ostatnia nowelizacja art. 41 ustawy nastąpiła z dniem 1 kwietnia 2020 r.

Stawka obniżona do 8% obejmuje tylko tzw. społeczne budownictwo mieszkaniowe [SPM], a nie dotyczy budynków niemieszkalnych i lokali niemieszkalnych. 

Według art. 41 ust. 12a ustawy VAT przez budownictwo objęte SPM rozumie się obiekty:

  1. budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, 
  2. lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12,
  3. obiekty sklasyfikowane w PKOB w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczące usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,
  4. mikroinstalację, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o odnawialnych źródłach energii, funkcjonalnie z nimi związaną.

Kiedy stawki obniżone nie mogą być stosowane?

Art. 41 ust. 12b ustawy VAT mówi, że do budownictwa objętego SPM [określonego w ust. 12a] nie zalicza się:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2

Jak stawki ustala się w wypadku przekroczenia limitów powierzchni?

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity stawkę obniżoną podatku VAT stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikowanej do SPM w całkowitej powierzchni użytkowej, z zastrzeż. art. 41 ust. 12 pkt 2 ustawy.

Do jakich robót stosuje się stawkę obniżoną?

Stawkę obniżoną podatku VAT stosuje się głównie do robót budowlanych, tj. do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy ale także do robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

W znowelizowanej ustawie doprecyzowano, że w przypadku robót konserwacyjnych chodzi tylko o obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, ale z wyłączeniem lokali użytkowych; chodzi także o lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12, o ile roboty te nie są objęte już taką stawką.

Cytowane przepisy o obniżonej stawce podatku VAT używają pojęć m.in. budowa, remont, przebudowa, i dlatego powstaje pytanie, czy w tym zakresie odniesienie mają odpowiednie przepisy art. 3 pr. bud. definiujące budowę, przebudowę, remonty, itp.

Kwestię tę w aspekcie ustawy VAT zinterpretowano m.in. w piśmie KIS z dnia 31 stycznia 2020 r., 0113-KDIPT1-1.4012.744.2019.2.MG, w którym wyjaśniono, że w myśl art. 41 ust. 12 ustawy VAT – obniżoną stawkę podatku VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. W tym zakresie istotne znaczenie mają definicje budynków mieszkalnych i niemieszkalnych określone w PKOB [Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych]. 

KIS przypomniał, że do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, nie zalicza się jednak:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity obniżoną stawkę podatku VAT stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej budynku zakwalifikowanej do budownictwa objętego SPM – w jego całkowitej powierzchni użytkowej [art. 41 ust. 12c ustawy VAT]. Na mocy art. 2 pkt 12 ustawy VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.

KIS wyjaśnił także, że ustawa VAT nie odesłała w tej materii do stosowania definicji zawartych w innych ustawach, w szczególności w Prawie budowlanym. Dlatego należy przyjąć, że czynności wymienione w art. 41 ust. 12 ustawy VAT, w tym pojęcie remontu i budowy, zostały wprowadzone do tej ustawy w rozumieniu przyjętym w języku powszechnym.

Budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja i przebudowa powinny zatem dotyczyć elementów konstrukcyjnych obiektów lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, aby mogły korzystać z preferencyjnej stawki podatku na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy VAT.

Wobec tego warunkiem zastosowania 8% stawki VAT jest spełnienie dwóch przesłanek określonych w ustawie VAT. Po pierwsze, zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy budynków lub ich części. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej (8%) stawki podatku.

Zatem, jeśli roboty budowlane wykonywane są w budynku mieszkalnym objętym SPM, i te roboty mieszczą się w ramach czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy VAT, to podlegają one opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku w wysokości 8%.

Opodatkowanie miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych 

Miejsca postojowe w garażu wielostanowiskowym, jako odrębny, samoistny przedmiot własności nie wyczerpują dyspozycji przepisu art. 41 ust. 12a u.p.t.u. przez co zastosowanie powinna znaleźć stawka 23%. Decydujące znaczenie ma tu okoliczność, że przedmiotowe garaże, zostały wyodrębnione prawnie i nie stanowią wraz z odpowiadającymi im lokalami mieszkalnymi nierozerwalnej całości, przez co właściwość lokalu mieszkalnego, od której uzależnione jest stosowanie preferencyjnej stawki podatku nie rozciąga się na garaże. Por.: wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 października 2014 r., I SA/Gd 1011/14, wyrok WSA w Białymstoku z dnia 24 października 2018 r., I SA/Bk 569/18.

Obniżona stawka podatku od towarów i usług nie może mieć zastosowania do robót dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego wykonywanych poza budynkiem niezależnie od tego, czy odrębne budynki lub infrastruktura są funkcjonalnie z budynkiem mieszkaniowym powiązane i czy mogą być przedmiotem odrębnej czynności prawnej. Gdy garaże wzniesione zostały poza bryłą budynku, nie ma podstaw do zastosowania preferencyjnej stawki podatkowej –  wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 maja 2017 r., I SA/Po 1091/16. 

Jaka stawka podatku VAT dla budowy pergoli?

Kwestię tę wyjaśnił w piśmie z dnia 28 stycznia 2020 r., 0113-KDIPT1-1.4012.769.2019.2.ŻR, Dyrektor KIS stwierdzając:

Po pierwsze, 

 czynności związane z montażem pergoli przyściennej są w istocie zaopatrywaniem obiektu budownictwa mieszkaniowego w elementy wyposażenia i nie powodują one  obciążenia w sposób istotny elementów konstrukcyjnych budynku. 

Po drugie, 

 zamontowana pergola przyścienna nie staje się integralną częścią budynku, gdyż jako wyposażenie budynku może być w każdym czasie zdemontowana lub wymieniona. Ponadto trwałe połączenie pergoli przyściennej z konstrukcją budynku powinno oznaczać, że ich demontaż jest faktycznie niemożliwy bez znaczącego zniszczenia montowanej części i budynku. 

Po trzecie, 

 nawet jeżeli zamontowana pergola przyścienna spełniałaby przede wszystkim funkcję przeciwsłoneczną czy przeciwdeszczową (a więc zwiększa jego użyteczność i funkcjonalność), to nie można by z tego wyciągać wniosku, że dochodzi do zmiany parametrów tego budynku.

Po czwarte,

w związku z powyższym, biorąc pod uwagę charakter robót związanych z montażem pergoli przyściennej, niewskazujący na trwałe połączenie montowanych elementów z konstrukcją obiektu budowlanego, a także fakt, że wskutek jej montażu nie dochodzi do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych budynku, nie ma podstaw do zastosowania stawki podatku w wysokości 8% w oparciu o art. 41 ust. 12 ustawy VAT. 

Wniosek końcowy interpretacji KIS – świadczone usługi dostawy i montażu pergoli przyściennej, podlegają opodatkowaniu stawką podstawową, w wysokości 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy VAT.

Per analogiam w wyroku WSA w Olsztynie z dnia 10 października 2019 r., I SA/Ol 508/19, którym orzeczono: "Instalacja pergoli nie stanowi modernizacji w rozumieniu przepisów u.p.t.u. W konsekwencji instalacja pergol podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług".

Czy dostawa lokalu mieszkalnego z udziałem w nieruchomości wspólnej podlega opodatkowaniu stawką obniżoną podatku VAT?

"Jeżeli w ramach jednej nieruchomości następuje sprzedaż na odrębną własność lokalu mieszkalnego wraz z prawem udziału w gruncie, na którym posadowiony jest budynek, udziałem w nieruchomości wspólnej oraz udziałem w infrastrukturze towarzyszącej, to sprzedaż ta ma charakter jednej transakcji i podlega jednej stawce podatku od towarów i usług właściwej dla lokalu mieszkalnego.

Zatem dla ustalenia właściwej stawki podatku VAT dla zbycia lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie, udziałem w nieruchomości wspólnej oraz udziałem w infrastrukturze towarzyszącej wskazanej w opisie sprawy, wymagana jest analiza okoliczności, w których dochodzić będzie do tego zbycia.

Istotne znaczenie dla ustalenia właściwej stawki VAT ma sposób sprzedaży prawa do korzystania ze składników infrastruktury i przynależność ich do lokalu mieszkalnego. Analizie poddać należy okoliczność, czy dany udział w gruncie, jak również składniki infrastruktury towarzyszącej oraz nieruchomości wspólnej są, czy też nie mogą być przedmiotem odrębnej własności, a przez to, czy mogą stanowić przedmiot samodzielnego obrotu, a więc czy udział w gruncie oraz wymienione we wniosku składniki infrastruktury towarzyszącej i nieruchomości wspólnej mogą być sprzedawane i nabywane tylko i wyłącznie z lokalem mieszkalnym, do którego zostały przypisane, czy też odrębnie".

Skoro "nabycie lokalu mieszkalnego bez udziału w częściach wspólnych budynku oraz w gruncie i infrastrukturze towarzyszącej nie jest możliwe", to "dostawa lokali mieszkalnych, zaliczonych do budownictwa objętego SPM, wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, udziałem w gruncie oraz udziałem w infrastrukturze towarzyszącej opisanej we wniosku – objętych jedną księgą wieczystą oraz jednym aktem notarialnym – jest opodatkowana obniżoną stawką podatku VAT wynoszącą 8%, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy VAT (...), gdyż sprzedaż ta ma charakter jednej transakcji" – por. pismo KIS z dnia 18 marca 2020 r., 0112-KDIL3.4012.20.2020.2.WB. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – objęcie izolacją lokatora w bloku

#GorącaLinia – objęcie izolacją lokatora w bloku #GorącaLinia – objęcie izolacją lokatora w bloku

Pytanie: jak należy postępować przy objęciu izolacją lokatora w bloku?

Pytanie: jak należy postępować przy objęciu izolacją lokatora w bloku?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej

#GorącaLinia – zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej #GorącaLinia – zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej

Pytanie: czy nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa?

Pytanie: czy nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – kontakt międzyludzki

#GorącaLinia – kontakt międzyludzki #GorącaLinia – kontakt międzyludzki

Pytanie: czy można odwiedzać osoby w bloku, które nie są na kwarantannie czy w izolacji?

Pytanie: czy można odwiedzać osoby w bloku, które nie są na kwarantannie czy w izolacji?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – dodatek mieszkaniowy

#GorącaLinia – dodatek mieszkaniowy #GorącaLinia – dodatek mieszkaniowy

Pytanie: Za jaki okres obowiązuje dodatek mieszkaniowy?

Pytanie: Za jaki okres obowiązuje dodatek mieszkaniowy?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – dodatek mieszkaniowy przyznany z mocą wsteczną

#GorącaLinia – dodatek mieszkaniowy przyznany z mocą wsteczną #GorącaLinia – dodatek mieszkaniowy przyznany z mocą wsteczną

Pytanie: Jak przyznawany jest dodatek mieszkaniowy z mocą wsteczną?

Pytanie: Jak przyznawany jest dodatek mieszkaniowy z mocą wsteczną?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – podstawa prawna ustalenia dodatku mieszkaniowego

#GorącaLinia – podstawa prawna ustalenia dodatku mieszkaniowego #GorącaLinia – podstawa prawna ustalenia dodatku mieszkaniowego

Pytanie: Jaka jest podstawa ustalenia dodatku mieszkaniowego?

Pytanie: Jaka jest podstawa ustalenia dodatku mieszkaniowego?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – dopłata do czynszu

#GorącaLinia – dopłata do czynszu #GorącaLinia – dopłata do czynszu

Pytanie: Jaka kwota przysługuje z dopłaty do czynszu? ​

Pytanie: Jaka kwota przysługuje z dopłaty do czynszu? ​

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – warunki przyznania dodatku mieszkaniowego

#GorącaLinia – warunki przyznania dodatku mieszkaniowego #GorącaLinia – warunki przyznania dodatku mieszkaniowego

Pytanie: Jakie są warunki przyznania dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu?

Pytanie: Jakie są warunki przyznania dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu?

Eugenia Śleszyńska #GorącaLinia – głosowanie uchwały ws. sprawozdania finansowego

#GorącaLinia – głosowanie uchwały ws. sprawozdania finansowego #GorącaLinia – głosowanie uchwały ws. sprawozdania finansowego

Czytelnik pyta: która uchwała pozwoli konwalidować/doprowadzić do głosowania uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2019?

Czytelnik pyta: która uchwała pozwoli konwalidować/doprowadzić do głosowania uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2019?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – obowiązki właściciela i zarządcy nieruchomości w pandemii

#GorącaLinia – obowiązki właściciela i zarządcy nieruchomości w pandemii #GorącaLinia – obowiązki właściciela i zarządcy nieruchomości w pandemii

Pytanie: Jakie są obowiązki właścicieli i zarządcy nieruchomości związane z pandemią COVID-19?

Pytanie: Jakie są obowiązki właścicieli i zarządcy nieruchomości związane z pandemią COVID-19?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – inspekcja sanitarna w domu/mieszkaniu

#GorącaLinia – inspekcja sanitarna w domu/mieszkaniu #GorącaLinia – inspekcja sanitarna w domu/mieszkaniu

Pytanie: Czy inspekcja sanitarna może wejść na teren posesji?

Pytanie: Czy inspekcja sanitarna może wejść na teren posesji?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – zakażenia COVID-19 a postępowanie zarządcy

#GorącaLinia – zakażenia COVID-19 a postępowanie zarządcy #GorącaLinia – zakażenia COVID-19 a postępowanie zarządcy

Pytanie: Jak powinno wyglądać postępowanie zarządcy wobec osoby chorej na COVID-19?

Pytanie: Jak powinno wyglądać postępowanie zarządcy wobec osoby chorej na COVID-19?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – podstawa do nałożenia kwarantanny

#GorącaLinia – podstawa do nałożenia kwarantanny #GorącaLinia – podstawa do nałożenia kwarantanny

Pytanie: Czy można nałożyć kwarantanne przymusową?

Pytanie: Czy można nałożyć kwarantanne przymusową?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – środki przymusu w pandemii COVID-19

#GorącaLinia – środki przymusu w pandemii COVID-19 #GorącaLinia – środki przymusu w pandemii COVID-19

Pytanie: Jakie są środki przymusu w pandemii?

Pytanie: Jakie są środki przymusu w pandemii?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – zwolnienie z kwarantanny

#GorącaLinia – zwolnienie z kwarantanny #GorącaLinia – zwolnienie z kwarantanny

Pytanie: Kiedy można zwolnić osobę z kwarantanny?

Pytanie: Kiedy można zwolnić osobę z kwarantanny?

Redakcja #GorącaLinia – obowiązek zakrywania ust i nosa

#GorącaLinia – obowiązek zakrywania ust i nosa #GorącaLinia – obowiązek zakrywania ust i nosa

Pytanie: Czy nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa?

Pytanie: Czy nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – organizowanie zebrań

#GorącaLinia – organizowanie zebrań #GorącaLinia – organizowanie zebrań

Pytanie: Czy obecnie można zorganizować zebranie?

Pytanie: Czy obecnie można zorganizować zebranie?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – odpad zakaźny

#GorącaLinia – odpad zakaźny #GorącaLinia – odpad zakaźny

Pytanie: Kiedy uznać odpad za zakaźny?

Pytanie: Kiedy uznać odpad za zakaźny?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – zanieczyszczenia uznawane za zakaźne

#GorącaLinia – zanieczyszczenia uznawane za zakaźne #GorącaLinia – zanieczyszczenia uznawane za zakaźne

Pytanie: Jakie zanieczyszczenia uznawane są za zakaźne?

Pytanie: Jakie zanieczyszczenia uznawane są za zakaźne?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – stan higieniczny budynków podczas COVID-19

#GorącaLinia – stan higieniczny budynków podczas COVID-19 #GorącaLinia – stan higieniczny budynków podczas COVID-19

Pytanie: Czy właściciel nieruchomości lub zarządzający nią mają obowiązek utrzymania czystości w budynku podczas pandemii COVID-19?

Pytanie: Czy właściciel nieruchomości lub zarządzający nią mają obowiązek utrzymania czystości w budynku podczas pandemii COVID-19?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – deratyzacja podczas pandemii COVID-19

#GorącaLinia – deratyzacja podczas pandemii COVID-19 #GorącaLinia – deratyzacja podczas pandemii COVID-19

Pytanie: Czy jest obowiązek przeprowadzania deratyzacji podczas pandemii COVID-19?

Pytanie: Czy jest obowiązek przeprowadzania deratyzacji podczas pandemii COVID-19?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – mieszkanie zagrożone czynnikami środowiskowymi

#GorącaLinia – mieszkanie zagrożone czynnikami środowiskowymi #GorącaLinia – mieszkanie zagrożone czynnikami środowiskowymi

Pytanie: Czy inspektor może podczas COVID-19 wejść do lokalu, w którym podejrzewa się zakażenie ze strony czynników środowiskowych?

Pytanie: Czy inspektor może podczas COVID-19 wejść do lokalu, w którym podejrzewa się zakażenie ze strony czynników środowiskowych?

Redakcja #GorącaLinia – zadania inspektora sanitarnego

#GorącaLinia – zadania inspektora sanitarnego #GorącaLinia – zadania inspektora sanitarnego

Pytanie: Jakie są zadania inspektora sanitarnego w lokalu podczas COVID-19?

Pytanie: Jakie są zadania inspektora sanitarnego w lokalu podczas COVID-19?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – środek przymusu wynikający z COVID-19

#GorącaLinia – środek przymusu wynikający z COVID-19 #GorącaLinia – środek przymusu wynikający z COVID-19

Pytanie: Jakie są środki przymusu wynikające z COVID-19?

Pytanie: Jakie są środki przymusu wynikające z COVID-19?

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Skuteczne metody zadaszenia balkonów i tarasów »

Skuteczne metody zadaszenia balkonów i tarasów » Skuteczne metody zadaszenia balkonów i tarasów »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.