CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zadbać o ciepłą wodę? Poznaj sposób na instalację c.w.u. i c.o. » ‎
http://ad.administrator24.info/kotly/▲
Wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni (jedną z ich głównych zalet jest możliwość łączenia w układy kaskadowe)...
Kategorie: ciepła woda, instalacja c.o., instalacja c.w.u., wod-kan,

Techniki zdalnego odczytu w czasach koronawirusa

 Redakcja  |  20.04.2020  |  2
Techniki zdalnego odczytu w czasach koronawirusa
Techniki zdalnego odczytu w czasach koronawirusa
Pixabay

Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych pozwolił na ujednolicenie pewnych standardów i stworzenie otwartego systemu komunikacyjnego do odczytu i rozliczania zużycia wszystkich mediów, a także archiwizowania danych pomiarowych.

Na początek słowo wyjaśnienia. Open Metering System (czyli OMS) to ujednolicony standard komunikacji do sprawnego systemu zarządzania energią. Gromadzenie wszystkich danych dotyczących zużycia energii w jednym miejscu to wielka wygoda przede wszystkim dla lokatorów. Dzięki temu każdy mieszkaniec wie, za co płaci i może kontrolować swoje wydatki.

Zaletą rozwiązań tego typu jest też to, że w żaden sposób nie angażują lokatorów, a odczyt pobranej energii czy wody może odbywać się w każdej chwili. A zatem zdalny odczyt rozwiązuje problem nieobecności mieszkańca w lokalu podczas odwiedzin inkasenta spisującego liczniki. Załóżmy, że w jednym bloku jest średnio od kilkudziesięciu do kilkuset liczników, wówczas odczyt liczników może być prawdziwym koszmarem.

Nowoczesne rozwiązania zdalnego odczytu

Nowoczesne rozwiązania zdalnego odczytu mediów to nie tylko wygodny odczyt. Możliwie jest także wykrywanie wycieku instalacji, a to z kolei wpływa na szybką reakcję i naprawę usterki.

Dodatkową funkcjonalnością jest wykonywanie różnego rodzaju analiz, które ułatwiają zarządzanie budynkiem oraz kontrolę rozliczeń.

System także informuje o pojawieniu się przepływu wstecznego w instalacji lub źle zamontowanym wodomierzu. Odczyty można wykonywać z wielu liczników jednocześnie. Funkcja ta pozwala na prowadzenie dokładnego bilansu zużycia wody w całym budynku dla wszystkich lokali.

Ale to nie wszystko – zdalny odczyt i nowoczesne liczniki stanowią także swoiste zabezpieczenie przed niepożądanymi działaniami, takimi jak próby oszustwa i kradzieży wody z instalacji. Nowe liczniki są zwykle odporne na działanie magnesów, które zatrzymują obroty wodomierza. Także szybkę urządzenia wykonuje się ze specjalnego szkła, które natychmiast reaguje na próby ściskania licznika celem zatrzymania obrotów.

Nowoczesne technologie dają zarządcom budynków dostęp do wszystkich danych o budynku z poziomu komputera, tabletu czy telefonu – to bardzo ważne, szczególnie teraz – w czasie trwającej pandemii.

Posiadanie sprawnego i nowoczesnego systemu zdalnego odczytu mediów w budynku jest tzw. dobrem wspólnym. Zarówno zarządcy, jak i lokatorzy otrzymują niewątpliwe korzyści z jego użytkowania.


Techniki zdalnego odczytu

BMeters Ecomess
www.bmeters.pl www.ecomess.pl

 

 BMeters BMETERS POLSKA Sp. z o.o.
ul. Główna 60, 51-188 Psary k.Wrocławia
tel. 71 388 90 83, faks 71 387 15 37
e-mail: , www.bmeters.pl

Zintegrowany system zdalnego odczytu HYDROLINK

Firma BMETERS Polska od lat bada, rozwija i na bieżąco doskonali system zdalnego odczytu i rozliczeń mediów. W trosce o maksymalną wygodę użytkowników wszystkie urządzenia BMETERS wyposażone w moduły radiowe są ze sobą w pełni kompatybilne  i można je samodzielnie i w wygodny sposób odczytać za pomocą jednego zestawu inkasenckiego.


Przeznaczenie i elementy systemu

Zdalny odczyt wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania montowany jest głównie w budynkach wielolokalowych. W skład systemu wchodzą:

 • wodomierze: GSD8-RFM oraz GMDM-I – przystosowane do montażu modułów radiowych i przewodowych MBUS, nowy wodomierz cyfrowy Hydrodigit zapewniający radiową komunikację bezprzewodową MBUS lub na życzenie transmisję w standardzie LoRAWAN lub NB-IoT,
 • ciepłomierze: Hydrocal-M3 (kompaktowy mechaniczny), Hydrosonis-M3 (rozłączny ultradźwiękowy), HYDROSPLIT-M3 (rozłączny mechaniczny) oraz Hydrosonis-ULC (kompaktowy ultradźwiękowy), wyposażone w moduł radiowy i przewodowy MBUS,
 • podzielniki kosztów ogrzewania Hydroclima-RFM.

 
Podstawowe zalety systemu HYDROLINK

 • odczyt różnych urządzeń jednym, intuicyjnym w obsłudze zestawem inkasenckim,
 • krótki czas odczytu (brak konieczności wchodzenia do lokali),
 • eliminacja błędu ludzkiego podczas odczytu wskazań (zwłaszcza w trudnodostępnych miejscach),
 • możliwość rozbudowy systemu o koncentratory danych umożliwiające transmisję przez Internet lub infrastrukturę GSM/LTE,
 • bezpośrednie komunikaty o próbach manipulacji przy urządzeniach (szeroka lista alarmów),
 • archiwizacja i możliwość analizy zużycia wody lub ciepła z całego roku na komputerze,
 • samodzielna możliwość konfiguracji i obsługi urządzeń.

Dowiedz się więcej o systemie >>

Architektura systemu HYDROLINK
 

W zależności od wymagań użytkowników można wyróżnić trzy główne struktury zintegrowanego systemu zdalnego odczytu HYDROLINK:

Walk-by – (odczyt inkasencki) – urządzenia wyposażone w moduły radiowe odczytywane bezpośrednio zestawem inkasenckim będącym w zasięgu transmisji radiowej tych urządzeń (np. sprzed budynku). Odczyt za pomocą netbooka, tabletu lub smartfonu z dedykowanym oprogramowaniem,

Walk-by z wykorzystaniem repeterów – system typu walk-by, w którym sygnał radiowy z liczników przedłużany jest za pomocą urządzeń stacjonarnych na większe odległości. Połączenie repeterów w grupy umożliwia stworzenie sieci i przekazanie sygnału na jeszcze dalsze odległości,

System stacjonarny z odczytem przez Internet – system w pełni zdalny oparty na współpracujących ze sobą koncentratorach, które odbierają, magazynują i transmitują dane z urządzeń końcowych. Dostęp do tych danych możliwy jest na kilka sposobów: z poziomu naszych programów do odczytu, przez Internet na dedykowanym portalu HYDROLINK-Online oraz wskazanym serwerze FTP lub wskazanym adresie e-mail. Koncentratory mogą przesyłać dane wykorzystując infrastrukturę sieci 3G/LTE lub sieci Wifi/LAN.

bmeters - system HYDROLINK

 
Dane techniczne systemu HYDROLINK


 • Częstotliwość pracy: 868 MHz;
 • Zasilanie: bateria litowa, żywotność 10 lat + rok rezerwy w przypadku wodomierzy i ciepłomierzy, 15 lat w przypadku podzielników kosztów ogrzewania;
 • Zasięg: maksymalnie 350m w terenie otwartym bez przeszkód na drodze sygnału, dla standardu LoRAWAN do 5 km;
 • Obsługa standardów transmisji: WMBUS OMS, LoRAWAN oraz planowane na 2020 rok wdrożenie technologii NB-IoT.

Zobacz karty katalogowe systemu >>

Dane przesyłane drogą radiową

 • Wodomierze – zużycie w litrach, historia 12 ostatnich miesięcy wskazań, informacja o próbach manipulacji (przyłożenie magnesu, demontaż modułu, przepływ wsteczny i maksymalny, brak przyrostu wskazań, ciągły przepływ, niski poziom baterii),
 • Ciepłomierze – aktualne zużycie ciepła i chłodu, historia 12 ostatnich miesięcy wskazań ciepła i chłodu, przepływ całkowity, moc chwilowa, temperatury zasilania i powrotu,
 • Podzielniki kosztów ogrzewania – jednostki za aktualny i 9 poprzednich okresów rozliczeniowych, średnia temperatura otoczenia za aktualny i poprzedni okres rozliczeniowy,
  12 ostatnich miesięcy wskazań jednostek i śr. temp. otoczenia. Temperatura maksymalna wraz z datą wystąpienia, średnia temperatur grzejnika, statystyki temperaturowe – rejestracja czasu pracy podzielnika w różnych zakresach temperatur.

 
Oprogramowanie do odczytu

Dzięki naszym programom samodzielnie odczytasz media, skonfigurujesz urządzenia oraz rozliczysz wszystkie koszty na podstawie uzyskanych danych. Wszystkie programy współpracują ze sobą i są łatwe w obsłudze. Dzięki temu system opomiarowania i rozliczeń BMETERS zapewnia wygodę, samowystarczalność i kontrolę nad zarządzaną nieruchomością.

 • Mogą zostać zainstalowane na Twoim urządzeniu przenośnym,
 • Możliwość odczytów online,
 • Współpracują z programami rozliczeniowymi,
 • Umożliwiają import i eksport danych do/z programów rozliczeniowych,
 • Sygnalizują próby manipulacji urządzeniami pomiarowymi,
 • Archiwizują historię odczytów,
 • Pozwalają indywidualnie skonfigurować urządzenia.


Open metering system (OMS)

System zdalnego odczytu HYDROLINK jak i urządzenia w nim pracujące jest w pełni kompatybilny z popularnym w Europie standardem OMS (Open Metering System).

OMS czyli otwarty system opomiarowania mediów jest jednolitym standardem komunikacji dla urządzeń pomiarowych wody, ciepła, energii i gazu i służącym do ich odczytu. W praktyce oznacza to, że urządzenia działające w tym standardzie komunikują się tym samym „językiem” niezależnie od producenta. Możliwy jest ich odczyt jednym odbiornikiem lub włączenie ich do jednego systemu odczytu danych przez Internet.

Działające w oparciu o standard OMS urządzenia pomiarowe zostały opracowane i stworzone z myślą o przyszłych kierunkach rozwoju europejskich sieci inteligentnych mierników energii, wody, ciepła i gazu. Oznacza to, że stanowią inwestycję na wiele lat.

bmeters - system HYDROLINK


LoRaWAN – nowy standard transmisji bezprzewodowej

Wodomierz cyfrowy Hydrodigit może być wyprodukowany w wersji do transmisji danych w standardzie LoRaWAN. Posiadamy również moduły LoRaWAN (nakładki na wodomierze) dla wodomierzy w średnicach od DN 15 do DN 20 – moduły RFM-LR1 i IWM-LR3. Planowane jest udostępnienie portalu internetowego do odczytu urządzeń pracujących w sieci LoRaWAN jeszcze w 2020 roku.

LoRa to technologia radiowa LPWAN (Low Power Wide Area Network), która umożliwia transmisję danych na duże odległości przy niewielkim zużyciu energii, co pozwala na używanie małej baterii przez kilka lat i zapewnienie trwałej łączności. LoRa działa w wolnym paśmie 868 MHz i umożliwia transmisję do 5 km. Struktura sieci zapewnia istnienie przynajmniej bramy LoRa obejmującej szeroki obszar, zdolnej do zarządzania tysiącami punktów końcowych, zbieranie z nich danych i przesyłanie do chmury.

Firma Bmeters wybrała standard LoRaWAN jako obiecującą technologię do przesyłania danych odczytowych i od początku 2018 roku dołączyliśmy do LoRa Alliance (globalnego stowarzyszenia firm wspierających otwarty protokół LoRaWAN™ dla Internetu rzeczy IoT).

 

Sprawdź jak działa system >>

bmeters - system HYDROLINK

Wodomierz jednostrumieniowy - suchobieżny przystosowany do zdalnego odczytu GSD8-RFM

Wodomierz jednostrumieniowy, suchobieżny wyposażony w ośmiobębenkowe liczydło obracane o 360°. Urządzenie napędzane jest za pośrednictwem wzmocnionego czteropolowego sprzęgła magnetycznego, które eliminuje jego zerwanie oraz poślizg. Dodatkowo zwiększa swoją dokładność pomiaru poprzez utrzymanie wirnika w hydromagnetycznym balansie.

Kamień szafirowy, który jest umiejscowiony w podporze mechanizmu liczydła zapewnia urządzeniu większą czułość metrologiczną na niskie przepływy wody oraz wydłuża trwałość licznika.

Wodomierz produkowany jest wg. dyrektywy 2004/22/WE. W standardzie wyposażony jest w pierścień antymagnetyczny. Występuje w zakresie pomiarowym R160-H lub R100-H i R50-V (MID) zarówno do wody zimnej (0-50°C) jak również do wody ciepłej (30-90°C) w średnicach 1⁄2’’ i 3⁄4’’.

Model GSD8-RFM zgodnie z Atestem Higienicznym jest dopuszczony do pomiaru zużycia wody przeznaczonej do spożycia.

Parametry techniczne:

 • klasa temperaturowa: T50, T30/90 (MID)
 • klasa straty ciśnienia: Δp63 (MID)
 • klasa ciśnieniwa: MAP16
 • klasa odporności na zaburzenia przepływu po stronie dopływu: U0
 • klasa odporności na zaburzenia przepływu po stronie odpływu: D0
 • poziom narażeń środowiskowych wymagań klimatycznych mechanicznych: klasa C

Dowiedz się więcej o urządzeniu >>

Wodomierz GSD8-RFM

HYDRODIGIT - inteligentny, elektroniczny wodomierz jednostrumieniowy

 HYDRODIGIT to nowy, inteligentny, elektroniczny wodomierz jednostrumieniowy.

Jego najważniezje parametry techniczne to:

 1. Całkowita odporność na pole magnetyczne
 2. R160 w pozycji pionowej V (poprzednia klasa C) dla przepływów Q3=2,5 oraz 4,0 m3/h
 3. R100 w pozycji pionowej V dla przepływu Q3=1,6 m3/h
 4. R250 w pozycji poziomej H
 5. Zintegrowany moduł radiowy kompatybilny z systemem Bmeters Hydrolink – zintegrowane oprogramowanie
 6. Stopień ochrony IP68
 7. Alarmy (przepływ wsteczny, wyciek, zatrzymanie)
 8. Żywotność baterii 10 lat
 9. Transmisja bezprzewodowa M-BUS (OMS gen4)
 10. Niski próg rozruchu: 3L/h dla poziomej pozycji montażowej, 5L/h dla pionowej pozycji montażowej

HYDRODIGIT

Uszczegóławiając, wyróżniające go cechy to:

Precyzja

 • Dostępność w rozmiarach: DN15, L=80mm i 110mm;rozmiar DN20 L=130mm
 • Wysoka dokładność: do R250 w poziomie i R160 w pionie (Q3 / Q1)
 • Praca we wszystkich pozycjach montażowych

Opcjonalne standardy komunikacji:

 • LoRaWAN
   
 • NB-IoT
   

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

 • Odporność magnetyczna
 • Stopień ochrony IP68
 • Wykrywanie przeciążenia Qmax
 • Alarmy w czasie rzeczywistym: przepływwsteczny, niski poziom baterii, wycieki zatrzymanie

Niezawodność

Zaprojektowany przy użyciu innowacyjnych technologii z wysokiej jakości wbudowaną baterią. 10-cio letnia żywotność baterii zapewnia maksymalną precyzję pomiaru i gwarancję komunikacji bezprzewodowej.


Dowiedz się więcej >>

HYDRODIGIT

 

Techniki zdalnego odczytu

BMeters Ecomess
www.bmeters.pl www.ecomess.pl


 Ecomess
ECOMESS Sp. z o.o.

Szczawińska 42C
95-100 Zgierz
Telefon: 42 714 29 30
Faks: 42 714 29 31
 

System Zdalnego Odczytu Wireless M-Bus

 

System zdalnego odczytu WM-Bus zaimplementowany w urządzeniach firmy Ecomess umożliwia sprawny i wydajny odczyt danych z wodmierzy i ciepłomierzy bez konieczności wchodzenia do lokali.
 

Jednokierunkowa komunikacja radiowa oparta jest na protokole WM-Bus, zgodnym z OMS (Open Metering System), transmisja danych jest realizowana w otwartym paśmie radiowym 868 MHz. System WM-Bus jest stosowany m.in. do odczytu wodomierzy i_Flux i Picoflux_AiR oraz ciepłomierzy Engelmann wyposażonych w moduł radiowy.

Opis działania

W celu odczytania danych z zainstalowanych wodomierzy i/lub ciepłomierzy należy stworzyć plik z trasą odczytową, skopiować go do smartfonu z zainstalowaną aplikacją odczytową i po podłączeniu anteny wykonać odczyt danych. Zapisane w ten sposób informacje są następnie konwertowane do pliku w formacie CSV i przesyłane do użytkownika na zdefiniowany adres e-mail. Dzięki temu możliwa jest ich analiza czy też przygotowanie na tej podstawie rozliczeń zużycia mediów.

Administrator 1

Plik zawierający wszystkie wodomierze i ciepłomierze zainstalowane w danej nieruchomości, wyposażone w odpowiednio skonfigurowane moduły radiowe i przeznaczone do odczytania nazywamy trasą odczytową. Do jego stworzenia służy oprogramowanie Administrator 1, które należy zainstalować na komputerze z systemem Windows. Oprogramowanie posiada narzędzia, pozwalające na opracowanie w przejrzystej formie struktury lokali wraz z zainstalowanymi w nich licznikami.

Przed zapisaniem pliku, wymagane jest podanie hasła, które zabezpiecza dane przed dostępem osób nieupoważnionych.

Sprawdź jak działa system >>


Oprogramowanie Administrator

Aplikacja Odczytowa Androidowa

Odczyt danych z liczników wykonuje się przy użyciu smartfonu lub tabletu z zainstalowaną Aplikacją Odczytową Androidowa oraz podłączoną do portu USB anteną. W tym celu do pamięci urządzenia należy skopiować plik trasy odczytowej opracowany w Administratorze 1, uruchomić program i rozpocząć gromadzenie danych. Po odczytaniu danych z liczników plik należy zapisać i przesłać. Wówczas zostanie on odkodowany, zapisany w formacie CSV i przesłany na podany adres e-mail.

Ecomess - aplikacja

Odbiornik RMK600

Komunikacja radiowa pomiędzy Aplikacją Odczytową i licznikami realizowana jest za pośrednictwem anteny wyposażonej w złącze USB typu A. Z tego względu do podłączenia do smartfonu wymagane jest zastosowanie konwertera (w zależności od modelu stosowane są gniazda USB typu mikro lub typu C).

Zalety rozwiązania

 • Pełna samodzielność w wykonywaniu odczytów drogą radiową.
 • Intuicyjny interfejs użytkownika.
 • Możliwość wykorzystania posiadanego już urządzenia – nie jest wymagany drogi, dedykowany terminal.
 • Brak dodatkowych opłat przez cały okres obowiązywania licencji na oprogramowanie.
 • Możliwość odczytu nieograniczonej liczby wodomierzy i ciepłomierzy.

Dowiedz się więcej >>


Wymagania techniczne


Aplikacja Administrator 1
Oprogramowanie przeznaczone jest do instalacji na komputerach z systemem operacyjnym Windows 10 v. 64 bitowa oraz zainstalowanym dodatkiem .NET framework 3.5. Po zainstalowaniu zajmuje mniej niż 5 MB pamięci dyskowej.

 
Aplikacja Odczytowa Androidowa
Instalacja możliwa jest na urządzeniach z systemem operacyjnym Android wersja minimum 5.0 Lollipop; po zainstalowaniu zajmuje mniej niż 15 MB pamięci. Obie aplikacje dostarczane są z licencją użytkowania na okres 5 lat.

 
Odbiornik RMK600
Do prawidłowej współpracy anteny USB ze smartfonem wymagane jest zastosowanie modelu zgodnego ze standardem OTG.

 

Picoflux AiR – wodomierz jednostrumieniowy, suchobieżny z wbudowanym modułem radiowym

System zdalnego odczytu wodomierzy z wbudowanym modułem radiowym oraz aplikacja do odczytu danych oparta na systemie operacyjnym ANDROID umożliwia pełną niezależność w odczytywaniu wskazań wodomierzy Picoflux AiR. Z uwagi na prostotę w działaniu Zarządcy nieruchomości nie muszą korzystać z usług zewnętrznych firm. System oferuje wszystkie funkcjonalności niezbędne do prawidłowego rozliczania zużycia wody w opomiarowanym budynku.


Podstawowe dane

 • wodomierz jednostrumieniowy suchobieżny
 • woda zimna T30, woda ciepła T30/90
 • zabudowa pozioma lub pionowa
 • klimatyczna klasa środowiskowa B
 • zakres wskazań liczydła 9 999,999 m3
 • minimalna wartość działki elementarnej: 0,5 litra
 • klasa dokładności: R80H/40V
 • wyposażony w zintegrowany moduł komunikacji radiowej
 • Certyfikat Badania Typu MID: TCM 142/13-5009
 • Atest higieniczny PZH: BK/W/0212/01/2018

Systemy ochrony przed manipulacją

Wodomierz i_Flux wyposażony jest w wewnętrzne systemy: detekcji przepływu wstecznego, rejestracji wartości maksymalnej przepływu, ochrony przed manipulacją zewnętrznym polem magnetycznym oraz ochrony przed rozłączeniem elektronicznego liczydła od korpusu wodomierza, rejestrujące każdą próbę manipulacji urządzeniem.

We wszystkich takich przypadkach generowane są zapisy w odpowiednich rejestrach błędów, które przesyłane są drogą radiową do oprogramowania odczytowego.

System zdalnego odczytu WM-Bus 
 

Wodomierze Picoflux_AiR są wyposażone w moduł radiowy wysyłający dane drogą radiową w paśmie częstotliwości 868 MHz. Dane są kodowane zgodnie ze standardem Wireless M-Bus (PN EN13757) oraz wymaganiami OMS.

System zdalnego odczytu umożliwia pełną niezależność w odczytywaniu wskazań wodomierzy. Zarządcy nieruchomości nie muszą korzystać z usług zewnętrznych firm, ponieważ rozwiązanie jest proste w działaniu, nie wymaga drogiego i skomplikowanego wyposażenia, a jednocześnie oferuje wszystkie funkcjonalności niezbędne do prawidłowego rozliczania zużycia wody w opomiarowanym budynku.

Korzyści

 • Zdalny odczyt danych pomiarowych bez konieczności wchodzenia do mieszkań;
 • Pewność pomiaru dzięki wyeliminowaniu błędów ludzkich związanych z odczytem manualnym;
 • Pamięć wewnętrzna przechowująca dane z 12 ostatnich odczytów miesięcznych;
 • Monitorowanie stanu szczelności instalacji;
 • Kompaktowy i estetyczny wygląd urządzeń;
 • Umieszczenie nadajnika radiowego wraz z baterią wewnątrz hermetycznego liczydła zapewnia zgodność stanów wskazań i numerów wodomierza oraz modułu;
 • Możliwość odczytu walk-by.

Dowiedz się więcej o Picoflux Air >>

Picoflux Air

 

Techniki zdalnego odczytu

BMeters Ecomess
www.bmeters.pl www.ecomess.pl

 


[zdalny odczyt,oprogramowanie dla systemów zdalnego odczytu mediów,zdalny odczyt mediów,bmeters,ecomess,covid-19,koronawirus]

Komentarze

(2)
krzychu | 12.05.2020, 11:05
Dobre rozwiązanie ułatwiające pracę nie tylko w czasach koronawirusa.
Iga | 13.05.2020, 16:12
Warto zainwestować w takie urządzenia.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak ograniczyć zużycie ciepła o blisko 15%?

Veolia - oszczędzaj na ogrzewaniu

Inteligentny system zarządzania energią cieplną w budynku oparty został na najnowszych... Czytam więcej »


Potrzebuję dla wspólnoty mieszkaniowej kompostownik »

Kompostowniki

Kompostownie w specjalnych kompostownikach nie jest w żaden sposób uciążliwe. Kompostowanie wymaga niewielkiej zmiany naszych nawyków. Od teraz musimy pamiętać, że nie każdy odpad z kuchni to śmieć. Wręcz przeciwnie – staje się pełnowartościowym materiałem produkcyjnym dla naszego kompostu... Czytam więcej »


Zobacz, co może Ci zaoferować platforma usług zarządzania nieruchomościami online »

Platforma online

W dzisiejszym świecie wszystko działa prosto, szybko i na klik. Także usługi zarządzania nieruchomościami... Czytam więcej »


Jak zaoszczędzić na cieple i energii? »

Oszczedności na ogrzewaniu

Co roku koszty ciepła rosną. Większość mieszkańców i właścicieli budynków szuka możliwości obniżenia rachunków. Sprawdź  »


Budynek mieszkalny wymaga remontu?

Budynek do remontuZaplanuj energooszczędne plany. Sprawdź kredyt inwestycyjny dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Kredytowanie inwestycji służących zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni... Sprawdzam warunki »


Jakie korzyści niesie ze sobą Pożyczka Rewitalizacyjna? »

Ekokredyt dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz na jakie warunki możesz liczyć »

stary budynek Eko kredyt
Wnioskujący mogą uzyskać środki na rewitalizację obiektów już istniejących, ale będących w stanie nienadającym się do użytku. Łączna kwota środków RPO WSL... Chcę wiedzieć »

Na jaki cel możesz przeznaczyć Ekokredyt? Ocieplenie budynku, wymiana instalacji centralnego ogrzewania, przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła), wymiana systemów wentylacji i klimatyzacji, finansowanie innego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego... Czytam więcej »


Domofon, unifon, czytnik - co wybrać?

Domofony cyfralPrawidłowo dobrany domofon powinien zapewnić domownikom nie tylko komfort, dzięki odpowiedniej funkcjonalności, ale co najważniejsze – bezpieczeństwo, ograniczając dostęp na teren osiedla lub... Czytam więcej »


Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

Windy do niskich budynków - w co warto inwestować?

Ogrzewanie grzejnikiem windy bariera
Różnice w odczycie są dość powszechnie spotykanym zjawiskiem. Nie zawsze mamy możliwość, zwłaszcza w czasach pandemii, na zastanie... Czytam więcej »

W perspektywie najbliższych 30 lat staniemy się jednym z najstarszych społeczeństw w Europie. Wraz z wiekiem, wzrośnie liczba osób niepełnosprawnych, która już obecnie.... czytam więcej»


Dobór pomp - jaką pompę wybrać do swojego budynku»

Pompy hydroforyDomowe instalacje wodne nie byłyby w stanie działać bez hydroforów, czyli urządzeń, których zadaniem jest stabilizacja ciśnienia, pomp... Czytam więcej »


Jak chronić wodę w instalacjach przed zanieczyszczeniami? »

Czy możesz wdrożyć kilka ekologicznych rozwiązań?

Zanieczyszczenie wody ekologia na osiedlu
Zamknięcie budynków lub ich części, a także ograniczone korzystanie z nich podczas lockdown’u związanego z pandemią wirusa COVID-19, może wpłynąć... czytam dalej »

To jest ten czas. Teraz jest wyjątkowa okazja do wdrożenia ekologicznych rozwiązań na większą skalę, które doprowadzą do trwałej transformacji w celu ograniczenia Twoich kosztów oraz zmian klimatu... chcę wiedzieć więcej»


Gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym - zobacz, ile to kosztuje »

Gaz plynny budownictwoKonieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię w przypadku wielu systemów grzewczych to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również... Chcę zobaczyć »


W jaki sposób można zredukować opłaty za energię?

Kocioł gazowy kondensacyjny - zobacz z jakimi urządzeniami mogą współpracować współczesne kotły  »

Licznik energii - oszczędzanie kotły kondensacyjne

Ceny za prąd nieustannie rosną. Szacuje się, że od 1 lutego 2021 r., w wyniku zapowiadanej podwyżki kwoty na rachunkach będą wyższe średnio o ok. ... Czytam więcej »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... czytam więcej »


Systemy przeciwoblodzeniowe - czyli jak dobrze zabezpieczyć budynek i okolice zimą »

Sople na dachuZgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Prawidłowe zabezpieczenie dachów przed gromadzącym się śniegiem to tylko jedno... Czytam więcej »


Nie ma mieszkańca? Jak odczytać liczniki? »
LNG do zasilania centralnej kotłowni na Twoim osiedlu»
Licznik energii - oszczędzanie ogrzewanie budynku
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » LNG jest idealnym rozwiązaniem dla osiedli i budynków, które nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego i mają duże zapotrzebowanie na energię. Używając gazu LNG masz dostęp do efektywnego, łatwo dostępnego i jednocześnie przyjaznego... czytam dalej »

Polskie Pojemniki w odpowiedzi na potrzeby gmin, spółek komunalnych, deweloperów, spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych »

Polskie pojemniki półpodziemneTo jedyny polski producent pojemników podziemnych i półpodziemnych. Swą przewagę konkurencyjną buduje na wieloletnim doświadczeniu udziałowców w branży komunalnej oraz na znajomości specyfiki i uwarunkowań lokalnych rynków, a także... Czytam więcej »


Jak skutecznie naprawić i przeprowadzić renowację dachu?
Jak dobrać pompę? Zobacz aplikację, która podpowie Ci czego potrzebujesz »
Naprawa i renowacja dachu pompy obiegowe
Deszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... czytam więcej » Dobór pompy w dużej mierze zlecamy fachowcom. Jednak przed zakupem warto rozejrzeć się na rynku za zamiennikami produktów, które... Czytam więcej »

Garaże podziemne i niebezpieczne stężenie tlenku węgla »
Nowe narzedzie dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz, jak wydajniej korzystać z miejsc parkingowych na osiedlu»
Wysokie stężenie tlenku węgla parking zajęty?
Garaże zamknięte to pomieszczenia i obiekty o szczególnych wymaganiach w zakresie wentylacji. System wymiany powietrza musi... czytaj dalej »

Nowoczesne technologie i przełomowe idee są w stanie sprostać wielu wyzwaniom cywilizacyjnym. Podejście to doprowadziło nas do stworzenia platformy, która łączy w sobie zaawansowaną technologię oraz kulturę współdzielenia, dając nam przejrzysty system, mogący(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
1-2/2021

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - Rynek nieruchomości w 2020 roku – analiza
 • - Zarządca przymusowy we wspólnocie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 21333|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12836|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl