Artykuł sponsorowany

Powrót do normalności? Tak, ale z głową!

Co zrobić, aby w bezpieczny sposób uruchomić instalację po okresie stagnacji?
 Caleffi Poland Sp. z o.o.  |  15.05.2020
Powrót do normalności?  Tak, ale z głową!
Powrót do normalności? Tak, ale z głową!
Caleffi Hydronic Solutions

Rok 2020 to niewątpliwie dziwny okres. To czas, w którym większość z Nas uświadomiła sobie, jak niezwykle kruche jest to, co wydawało się do tej pory wręcz niezniszczalne. Nagle praktycznie z dnia na dzień część gospodarki się zatrzymała. Hotele, pensjonaty, restauracje, kawiarnie nagle zawiesiły swoją działalność. To nie jest tak, że świat się nagle skończył - nie, on po prostu spowolnił.

Teraz małymi kroczkami wracamy do względnej normalności. Powracamy, ale już z innym spojrzeniem, być może i z refleksją, że powinniśmy więcej uwagi poświęcać naszemu zdrowiu. Z przeświadczeniem,  że coś o czym słyszymy w telewizji lub o czym czytamy w prasie, choć wydaje się odległe - może bardzo szybko dosięgnąć i nas. Ta sytuacja, w której się znaleźliśmy pokazała również, że zagrożenie, które potrafi postawić Nasze życie na głowie w makro jak i mikro skali, może być niewidoczne dla ludzkiego oka, a jego obraz wyłoni się dopiero za sprawą mikroskopu laboratoryjnego.

Dzisiejszy wpis chciałbym właśnie poświęcić takim zagrożeniom, o których tylko czytam gdzieś w prasie branżowej lub literaturze, a które czasem po prostu bagatelizujemy, mówiąc: mnie to nie dotyczy, mój przypadek jest inny, ale czy na pewno?

Tematyka, którą poruszę dzisiaj jak i w kolejnym wpisie jest również bardzo aktualna z punktu widzenia Naszego powrotu do normalnego funkcjonowania po okresie lockdown’u. Uruchamiamy przecież powoli hotele, restauracje obiekty sportowe, wracamy do biurowców, które do tej pory świeciły pustkami. W związku z tym musimy być świadomi, że te obiekty bez prawidłowego „restartu” mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. To niebezpieczeństwo, o którym piszę kryje się wewnątrz instalacji wody pitnej i są to różnego rodzaju mikroorganizmy. Dziś słów kilka o zjawisku które określamy stagnacją.

W normalnych warunkach zjawisko stagnacji najczęściej występuje w obiektach, w których instalacja wody pracuje okresowo np. hotele. W obecnej sytuacji zjawisko takie wystąpiło we wszystkich zamkniętych ze względu pandemii obiektach. Brak rozbioru wody w wewnętrznej instalacji powoduje rozwój tzw. biofilmu, czyli namnażanie się organizmów żywych zawartych w wodzie pitnej. Trzeba wiedzieć, że w takiej wodzie znajdują się bakterie (szczególnie groźne z rodziny Legionella), wirusy oraz inne mikroorganizmy. O ile podczas normalnego korzystania z wody oraz prawidłowego wykonywania dezynfekcji termicznej nie mają one w większości możliwości masowo zwiększać swojej populacji, tak przy wyłączonej instalacji sytuacja zmienia się diametralnie.

Bezpieczne uruchamianie instalacji

Co w takim razie należy zrobić jeśli chcemy w bezpieczny sposób uruchomić instalację? Przede wszystkim wykonać prawidłowo dezynfekcję termiczną instalacji, i co niezwykle istotne, takim procesem musi zostać objęta cała instalacja włącznie z punktami czerpalnymi, a nie tylko zasobnik wody ciepłej. O tym jak zarządzać takim procesem w sposób optymalny opiszę w następnym wpisie na blogu poświęconym urządzeniom z serii Legioflow® oraz Legiomix®, a już dziś zachęcam do zapoznania się z tymi produktami w serwisie Youtube:


W przypadku instalacji wody zimnej należy taką instalację poddać procesowi czyszczenia oraz dezynfekcji chemicznej.

Caleffi - seria 359 Aby uniknąć tego typu problemów w przyszłości warto również na etapie inwestycji zaprojektować układy wody pitnej w sposób, który automatycznie eliminuje problem stagnacji. Dla takich układów firma Caleffi Hydronic Solutions opracowała nową gamę produktów z serii 359. Na przykład grupę odcinającą, która dzięki zastosowaniu dodatkowych elementów stanowi świetne rozwiązanie w instalacjach z pętla zapobiegającą stagnacji. Dowiedz sie więcej >>


Schemat zastosowania instalacji

 

Nie zapominajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu przed skażeniem nie tylko instalacji wewnętrznych, ale również sieci wodociągowych. O tym, w jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć się przed zanieczyszczeniem wtórnym opisaliśmy w blogu ASK Caleffi >>

Mam nadzieję że sytuacja, w której jesteśmy obecnie szybko się skończy i wrócimy do normalnego funkcjonowania sprzed okresu pandemii.
Więc wracajmy, ale z głową!


Legioflow®: Dowiedz się więcej >>

Legiomix®: Sprawdź >>

Grupa odcinająca >>

Termostatyczny zawór do cyrkulacji c.w.u. Wyposażony w element termostatyczny pozwalający na wykonanie dezynfekcji termicznej serii 116

 

caleffi logo

Caleffi Poland Sp. z o.o.

ul. Walerego Sławka 5
30-633 Kraków, Polska
Tel. +48 12 3572229


Info.PL@caleffi.com
www.caleffi.com

 

[caleffi, covid, bezpieczna instalacja, dezynfekcja termiczna, stagnacja, legioflow, legiomix, legionella, dezynfekcja, instalacja, skażenie, lockdown, uruchomienie instalacji]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19386|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16516|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11825|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl