Artykuł sponsorowany

[Raport] Zdalny monitoring wizyjny osiedli – jakie są korzyści

 Agencja Ochrony MEN  |  18.05.2020
Zdalny monitoring wizyjny osiedli – jakie są korzyści
Zdalny monitoring wizyjny osiedli – jakie są korzyści
Agencja Ochrony MEN

Jak pogodzić rosnące minimalne stawki godzinowe ze zrozumiałymi oczekiwaniami finansowymi firm ochroniarskich, gdzie koszty pracownicze stanowią nawet ponad 90 proc. ich wynagrodzenia? Jest na to prosty i tani sposób, doceniony już w prestiżowym konkursie Think Big.

Minimalne pensje rosną od 2017 r., który był przełomem dla wielu branż. Stawka godzinowa została wtedy ustalona przez rząd na 13 zł brutto. Rok później wzrosła do 13,70 zł (wzrost o ok. 5 proc.), potem do 14,70 zł (przeskok o 7 proc.), aby w 2020 r. osiągnąć 17 zł (wzrost tym razem zdecydowanie większy, bo o 16 proc. rok do roku). Jak na razie nie ma jeszcze decyzji co ze stawką na 2021 r. Być może w obliczu pandemii koronawirusa i stagnacji gospodarki jej wzrost zostanie chwilowo zamrożony. Niemniej podwyżki płac w kolejnych latach z pewnością będą nieuniknione.

- Podnoszenie płacy minimalnej to dobry ruch, ale jednak niesie ze sobą m.in. duży wzrost stawek za stacjonarną ochronę obiektów, a to istotnie przekłada się na domowe budżety mieszkańców - mówi Mirosław Pierzchała, prezes zarządu warszawskiej agencji ochrony MEN, działającej na rynku od ponad 25 lat.

Podwyżki są odczuwalne nawet na większych osiedlach, gdzie koszty ochrony rozkładają się na wiele osób. Przykładowo, gdy w 2017 r. mieszkaniec średniej wielkości osiedla pod Warszawą płacił miesięcznie 70 zł za ochronę, teraz zmuszony jest płacić powyżej 90 zł.

Zrozumiałe więc, że pojawiają się głosy ze strony mieszkańców o całkowitej rezygnacji z ochrony, choć to nie jest jeszcze dominująca tendencja. Zarządcy nieruchomościami poszukują więc rozwiązań, które zapewnią dotychczasową jakość ochrony przy utrzymaniu bądź czasem nawet zmniejszeniu wynagrodzenia dla firmy ochroniarskiej. Często rozważana jest opcja polegająca na ograniczeniu obsady kadrowej.

Aktywny System Monitoringu lepszy od wideo-patrolu

W odpowiedzi na oczekiwania rynku w ofertach wielu agencji ochrony pojawił się zdalny monitoring wizyjny. Polega on na tym, że rolę ochroniarza na obiekcie przejmują kamery telewizji przemysłowej. Raz na jakiś ustalony w umowie czas (np. co godzinę) firma ochroniarska łączy się poprzez internet z obiektem i dokonuje wideo-patrolu. Usługa jest wielokrotnie tańsza od stacjonarnej ochrony fizycznej, ale i mniej skuteczna. Wideo-obchód może trwać kilka minut, a w pozostałym czasie (do kolejnego zdalnego patrolu) obiekt jest całkowicie pozbawiony jakiegokolwiek nadzoru.

Wadę tę całkowicie eliminuje Aktywny System Monitoringu (ASM). Jest to ciągłe i zdalne monitorowanie wizyjne osiedla, a także sterowanie zamontowanymi tam urządzeniami (np. szlabanami czy furtkami). Daje również możliwość pozostawienia na miejscu ochroniarzy, co jest niezwykle ważne dla mieszkańców.

ASM został już doceniony w prestiżowym programie Think Big dla firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, które chcą rozwijać swój biznes w oparciu o nowe technologie. Agencja ochrony MEN Warszawa, która go stworzyła, dotarła do półfinału tego programu.

Aktywny System Monitoringu

Zdalny monitoring wizyjny - 5 niezaprzeczalnych korzyści

Na czym polega innowacyjność Aktywnego Systemu Monitoringu? Po pierwsze: mimo przejścia na zdalny monitoring wizyjny obiekt może być w dalszym ciągu pod stałym nadzorem ochroniarzy. - Ale nie są oni tam fizycznie przez całą dobę – zastrzega Daniel Dideńko, prokurent, odpowiedzialny w agencji ochrony MEN za wdrożenie ASM.

Wyjaśnia, że zawsze znajdujące się w pobliżu mobilne patrole, oprócz typowych wyjazdów interwencyjnych, realizują (tak jak dotychczas pracownicy ochrony stale obecni na obiekcie) cykliczne obchody. Przyjeżdżają nawet kilka razy dziennie i muszą wywiązać się z zadeklarowanego w umowie minimalnego czasu pobytu na obiekcie. System daje też możliwość całkowitej rezygnacji ze stacjonarnej ochrony fizycznej, co jeszcze bardziej obniży koszty.

Po drugie: nadzór on line obiektu jest stały, bez przerw. Operator w centrum monitorowania cały czas ma przed sobą podgląd osiedla. Nie przełącza się np. co godzinę po to, aby wykonać klasyczny wideo-obchód. Liczba operatorów jest dobierana tak, aby ich percepcja została optymalnie wykorzystana.

Po trzecie: innowacyjne rozwiązania. Operator może zdalnie sterować m.in. szlabanami. Dostanie też informację, gdy ktoś będzie siłą próbował otworzyć furtkę. Może nawet zaalarmować zarządcę, że spadła temperatura wody dostarczanej do budynku albo wezwać straż miejską, gdy pojawią się nieprawidłowo zaparkowane samochody.

Po czwarte: skuteczność, która jest większa przez to, że nadzór kamer odbywa się w sposób ciągły, a operator nie jest zajęty innymi czynnościami - tak, jak pracownik będący na obiekcie, który patrzy na kamery, ale też musi czasem wyjść z dyżurki, aby zrobić obchód czy otworzyć szlaban. Aktywny System Monitoringu wykorzystuje też analitykę oprogramowania, które jest w stanie wykryć nietypowe sytuacje.

Po piąte: cena, która jest zawsze niższa od stacjonarnej ochrony fizycznej. Co więcej, jak podkreślają przedstawiciele firmy ochroniarskiej MEN, która stworzyła Aktywny System Monitoringu, „nie tylko znacznie maleje miesięczny koszt ochrony, ale jednocześnie agencja może zamontować w części lub nawet w całości na własny koszt nowe kamery bądź inne rozwiązania ochronne”. Mieszkańcy więc nie tylko będą płacić mniej, ale zyskają nowocześniejsze i lepiej zabezpieczone osiedle.

Aktywny System Nadzoru dla zarządców nieruchomościami

Korzystając z Aktywnego Systemu Monitoringu zyskuje też zarządca nieruchomościami. Można bowiem w bardzo łatwy sposób zintegrować go z tegoroczną nowością w ofercie warszawskiej agencji ochrony MEN. Jest to Aktywny System Nadzoru – rozwiązanie, które daje zarządcy m.in. możliwość sprawdzenia, co w danej chwili dzieje się na obiekcie - np. za pomocą aplikacji w smartfonie może obejrzeć przekaz z kamer i zobaczyć, czy np. napadło już tyle śniegu, że wymagane jest odśnieżanie. Zyskuje też ma nadzór i dokumentację cyfrową tego, jak zlecone zadania wykonali jego pracownicy.

Raport powstał we współpracy z agencją ochrony MEN >>

 Agencja Ochrony MEN

Agencja Ochrony MEN

ul. Światowida 51b/15
03-144 Warszawa

biuro@ochrona-men.pl

www.ochrona-men.pl

 

[agencja ochrony men,ochrona budynku,ochrona osiedla,monitoring,aktywny system monitoringu,zdalny monitoring wizyjny]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19908|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17225|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12187|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl