Artykuł sponsorowany

Ochrona osiedla: można obniżyć koszty w mniej niż 10 dni

 Agencja Ochrony MEN  |  18.05.2020
Ochrona osiedla: można obniżyć koszty w mniej niż 10 dni
Ochrona osiedla: można obniżyć koszty w mniej niż 10 dni
Agencja Ochrony MEN

O 30 proc. wzrosła płaca minimalna przez ostatnie trzy i pół roku. Stawki firm ochroniarskich zwiększyły się w tym czasie o niemal 40 proc. ze względu na inflację. Rynek reaguje na zmiany. Pojawia się coraz więcej rozwiązań pozwalających obniżyć koszty ochrony.

Wzrost płacy minimalnej i idące za nim wyższe stawki za usługi ochroniarskie, choć społecznie uzasadnione, to jednak dla wielu mieszkańców chronionych osiedli są już nie do zaakceptowania. Co więcej, wygląda na to, że koszty te nadal będą rosły.

Dlatego w odpowiedzi na nowe wyzwania rynkowe w ofertach firm ochroniarskich pojawił się zdalny monitoring wizyjny. Rozwiązanie to polega na wideo-obchodach osiedla wykonywanych online w określonych odstępach czasu, np. raz na godzinę przez kilka minut. Ma to przypominać obchód pracownika, który jednak – będąc fizycznie na obiekcie – resztę czasu spędza w dyżurce obserwując otoczenie zza szyby bądź obrazy z kamer.

Przy takiej ofercie zdalnego monitorowania operator systemu nie wie, co dzieje się na osiedlu. Oczywiście, na wezwanie może podjechać patrol, ale musi on mieć sygnał od mieszkańca, że coś niepokojącego się dzieje. To istotna wada, ale niewątpliwą zaletą opisywanego rozwiązania jest cena – wielokrotnie niższa od tradycyjnej ochrony. Przykładowo, jeśli na średniej wielkości osiedlu w Warszawie mieszkaniec miesięcznie płaci 70 zł za ochronę, przejście na opisywany system obniżyłoby opłatę do nawet 10 zł.

Taniej za ochronę, ale z głową

Inną i wydaje się, że o wiele ciekawszą ofertę przygotowała działająca od ponad 25 lat Agencja Ochrony MEN. Stworzyła Aktywny System Monitoringu – innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety zdalnego monitoringu wizyjnego i stacjonarnej ochrony fizycznej. A co najważniejsze – pozwala znacznie obniżyć ponoszone przez mieszkańców dotychczasowe koszty bez zmniejszenia jakości świadczonej usługi. System został w 2018 r. doceniony w prestiżowym programie Think Big dla firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, które chcą rozwijać swój biznes w oparciu o nowe technologie. Dotarł do półfinału.

Sercem systemu jest centrum monitorowania, gdzie docierają przekazy z kamer. Operator - w przeciwieństwie do wideo-obchodów - cały czas, bez przerw, nadzoruje to, co dzieje się na obiekcie. Ma przed sobą całe osiedle. Wie, kiedy nadjeżdża śmieciarka i może zdalnie otworzyć jej szlaban. Dostanie sygnał, że ktoś siłą próbuje sforsować furtkę. Może zareagować, gdy zobaczy, że przy osiedlu zaparkowało auto w niewłaściwym miejscu. Sam oczywiście nie przyjedzie, ale wezwie znajdujący się w pobliżu mobilny patrol.

Daniel Dideńko, prokurent w firmie ochroniarskiej MEN, która jest twórcą Aktywnego Systemu Monitoringu przekonuje o jeszcze jednej jego zalecie. - Nie rezygnujemy z prewencyjnej obecności ochroniarza na miejscu. Nie będzie tam przez całą dobę, ale przez kilka godzin, w różnych odstępach czasu. Kilka razy dziennie przyjedzie bez wezwania, aby zrobić obchód - mówi. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa, bo obchody często odbywają się nieregularnie w ciągu doby i mogą być zaskoczeniem dla przestępców. Opisywane patrole prewencyjne są wskazane, ale nie są jednak kluczowym elementem systemu. Wtedy ich rolę w jeszcze większym stopniu przejmie operator ASM. Dowiedz się więcej >>

Aktywny System Monitoringu

Inwestycja w osiedle

Osiedle może też zyskać nowoczesny sprzęt. Bardzo często bowiem, jak tłumaczy Dideńko, zainstalowane szlabany czy kamery trzeba unowocześnić, a czasem w ogóle ich nie ma na obiekcie. - Możemy partycypować w kosztach zakupu i montażu sprzętu, który po uzgodnionym czasie przejdzie na własność osiedla - zapewnia. Dodaje, że każde wejście na nowy obiekt jest inwestycją, która dopiero po pewnym czasie zacznie się zwracać. - Bo nie chodzi o to, aby obiekt zdobyć. O wiele trudniej jest go utrzymać - wyjaśnia. Dlatego obsługą obiektu zajmuje się zwykle stały zespół, dzięki czemu dobrze zna specyfikę osiedla. A najczęściej do kontaktu z zarządcą czy wspólnotą wyznaczona jest jedna osoba.

Zresztą nie tylko na osiedlach sprawdzi się Aktywny System Monitoringu. Firma ochroniarska MEN z powodzeniem stosuje go na parkingach, co pozwoliło na wyeliminowanie obecności pracownika i tym samym obniżyło miesięczne koszty. Kierowcy sami otwierają szlabany, a uprawnienia są nadawane zdalnie. Kamery obejmują cały zasięg obiektu. Istnieje również możliwość automatyzacji wjazdu i wyjazdu dzięki rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych. System może być stosowany również na budowach, gdzie kamery wykryją ruch np. podczas nocnej przerwy (bo wtedy nikogo nie powinno tam być) i wymuszą reakcję operatora systemu. Podobnie w biurach czy magazynach.

Na przejściu obiektu na Aktywny System Monitoringu skorzystają również osoby zarządzające nieruchomością. Firma ochroniarska MEN stworzyła bowiem w tym roku rozwiązanie dedykowane tej grupie zawodowej. Jest to Aktywny System Nadzoru, za pomocą którego administratorzy mogą m.in. w każdej chwili sprawdzić na smartfonie, czy np. napadało już tyle śniegu, że wymagane jest odśnieżanie, czy zabrano śmieci lub czy skoszono trawę. Sprawdź >>

Obniżenie kosztów ochrony osiedla

Aktywny System Monitoringu jako zdalny monitoring wizyjny zawsze będzie tańszy od stacjonarnej ochrony fizycznej, ponieważ w ogólnym koszcie znacznie zmniejsza się udział kosztów pracowniczych. Dzięki niemu może być taniej nawet o kilkadziesiąt procent.

O ile dokładnie? Tu nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ każdy obiekt jest unikalny i wymaga zastosowania różnych rozwiązań ochronnych. - Zawsze przeprowadzana jest wizja lokalna. Jeszcze nie zdarzyło nam się, aby rozwiązania można było skopiować jeden do jednego - wyjaśnia Daniel Dideńko z agencji ochrony MEN.

Jego zdaniem system jest na tyle uniwersalny, że może współpracować z niemal każdymi urządzeniami, także tymi już zamontowanymi na obiekcie. Dideńko dodaje, że wszystkie czynności zmierzające do przedstawienia oferty, której głównym elementem jest zaproponowanie skutecznej ochrony, zajmują od kilku dni do najwyżej półtora tygodnia, w zależności od złożoności obiektu.

 

Agencja Ochrony MEN

Agencja Ochrony MEN

ul. Światowida 51b/15
03-144 Warszawa

biuro@ochrona-men.pl

www.ochrona-men.pl

 

[agencja ochrony men,ochrona budynku,ochrona osiedla,monitoring,aktywny system monitoringu,zdalny monitoring wizyjny]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19908|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17225|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12187|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl