Artykuł sponsorowany

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła i jaką pompę ciepła wybrać?

 Buderus  |  20.05.2020  |  1
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła i jaką pompę ciepła wybrać?
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła i jaką pompę ciepła wybrać?
Buderus

Na wybór pompy ciepła powinny wpływać parametry samego urządzenia jak i parametry instalacji grzewczej, z jaką współpracuje pompa ciepła.

Współczynnik COP

Ważnym parametrem pompy ciepła jest współczynnik wydajności, określany jako COP (coefficient of performance). Jest obliczany w testach laboratoryjnych, w określonych warunkach. Co dla użytkowników oznacza COP? To efektywność pompy. Współczynnik wydajności  to stosunek ilości dostarczonego przez pompę ciepła do ilości energii elektrycznej, która została zużyta w trakcie pracy. Im wyższy jest współczynnik COP, tym pompa jest tańsza w eksploatacji. Na przykład COP = 4 oznacza, że z 1 kWh zużytej energii elektrycznej otrzymujemy 4 kWh ciepła grzewczego, a przy COP = 3 otrzymamy 3 kWh ciepła. Im większa wartość COP, tym efektywniej i oszczędniej pracuje pompa ciepła.

Współczynnik COP opisuje chwilową efektywność, ponieważ temperatury pracy zmieniają się w ciągu sezonu grzewczego. Dlatego wymieniony współczynnik pozostaje w ścisłej relacji z takimi parametrami jak: temperatura dolnego źródła czy temperatura zasilania instalacji grzewczej. Prawidłowo dobrana instalacja dolnego źródła zapewnia dostarczenie odpowiedniej ilości energii o odpowiedniej temperaturze. Im wyższa, tym efektywniej pracuje urządzenie. Natomiast zaprojektowanie niskotemperaturowej instalacji grzewczej, np. podłogowej powoduje, że sprawność działania pompy ciepła wzrasta, w przeciwieństwie do instalacji o wyższych temperaturach np. grzejnikowej. Dowiedz się więcej >>

Pompy Logatherm Buderus

Współczynnik SCOP

Drugim wskaźnikiem, na który również warto zwrócić uwagę jest współczynnik sezonowej efektywności grzewczej ŋs (eta s) podawany w %. Jego wartość podaje się obligatoryjnie dla każdego urządzenia grzewczego od września 2015 roku. Ŋs wyznacza się poprzez symulację pracy urządzenia przez cały sezon grzewczy w trzech różnych strefach klimatycznych: ciepłej, umiarkowanej i chłodnej. Polska jako kraj została zakwalifikowana do strefy klimatu chłodnego, dlatego szukając danych o tym wskaźniku, warto sprawdzić informacje właśnie dla tej strefy. Im wyższa jest wartość ŋs tym wyższa jest efektywność pracy urządzenia przez cały sezon grzewczy czyli większe oszczędności dla użytkownika pompy ciepła. Czasami zdarza się, że pompa ciepła ma wysoki współczynnik COP, jednak jego sezonowy współczynnik efektywności już nie. Oznacza to, że konstrukcja pompy ciepła nie została zoptymalizowana do pracy z wysoką efektywnością przez cały rok, ale tylko do osiągania wysokiej chwilowej efektywności. Od września 2015 każdy producent oprócz etykiety energetycznej urządzenia, gdzie podawana jest klasa energetyczna np. A+, ma obowiązek przygotowania karty produktu, gdzie podana jest wartość ŋs.

Poziom hałasu

Oprócz parametrów mówiących o efektywności działania pompy ciepła, warto zwrócić uwagę na poziom emitowanego hałasu oraz sposób wytłumienia wibracji. W pompach ciepła gruntowych, które najczęściej stoją wewnątrz budynku mieszkalnego, istotne jest, aby były one wytłumione akustycznie. Przykładem może być pompa ciepła Buderus Logatherm WPS, gdzie obudowa urządzenia wytłumiona jest specjalną pianką dźwiękochłonną, połączenia hydrauliczne wewnątrz urządzenia wykonane są za pomocą elastycznych połączeń zapobiegającym przenoszeniu wibracji na instalację grzewczą. Sprężarka wyposażona jest w płaszcz wytłumiający, a jej „pływające” posadowienie sprawia, że wibracje nie przenoszą się na obudowę.

W przypadku pomp ciepła powietrznych, które stoją na zewnątrz budynku, trzeba również zwrócić uwagę na emisję hałasu, ponieważ może on zakłócać spokój zarówno użytkownikowi jak i sąsiadom, szczególnie w nocy. Ogólny poziom głośności powinien być na jak najniższym poziomie, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że ustawienie urządzenia względem otoczenia też ma znaczenie. Jeśli w pobliżu znajdują się jakieś przeszkody w postaci np. ścian, może to wpłynąć na zwiększenie słyszalności pompy ciepła, dlatego należy stosować się do wytycznych montażowych. Dodatkowo niektóre pomp ciepła dostępne na rynku mają specjalne nocne tryby pracy, gdzie głośność urządzenia jest obniżana w ciągu nocy. Cicha praca ma zapewnić komfort użytkowania przez wiele lat i nie zakłócać codziennego spokoju. Wybierz odpowiednią pompę >>

Buderus - pompy ciepła

Funkcja chłodzenia

Jeszcze jednym parametrem na który warto zwrócić uwagę, wynikającym bardziej z komfortu użytkowania pompy ciepła jest funkcja chłodzenia. W pompach ciepła może dostarczać chłód na dwa sposoby poprzez aktywne działanie urządzenia lub w sposób pasywny. Pierwszy sposób jest najczęściej spotykany w pompach ciepła, gdzie źródłem energii jest powietrze np. Buderus Logatherm WPL AR lub Logatherm WPLS.2, natomiast drugi w pompach ciepła gruntowych. Uzyskany chłód, można wykorzystać do obniżenia temperatury w pomieszczeniach, bez konieczności instalowania dodatkowych klimatyzatorów w pomieszczeniach, w których chcemy uzyskać niższą temperaturę i osiągnąć lepszy komfort cieplny.

Buderus

Buderus

Jutrzenki 105

02- 231 Warszawa


www.buderus.pl

 

[buderus,pompy ciepła,dobór pomp ciepła,współczynnik cop,współczynnik scop,pompy ciepła funkcja chłodzenia,Buderus Logatherm WPL AR,Logatherm WPLS.2]

Komentarze

(1)
Janek | 24.05.2020, 22:22
Wybór odpowiedniej pompy ciepła wcale nie jest taki łatwy. Mi trochę zajęły porównania zanim postawiłem na TermoPlus z oferty firmy Wentor. Z obecnych na rynku ta jest jedną z lepszych - wydajna i oszczędna.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12080|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11524|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl