CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Rekomendacja dobrych praktyk

Anna Witkowska  |  Administrator 3/2011  |  15.03.2011

II Rekomendacja Dobrych Praktyk Bancassurance układa w nowy sposób relacje między ubezpieczycielem, bankiem i klientem. Opracowana wspólnie przez banki i towarzystwa ubezpieczeniowe, ma wejść w życie od lipca tego roku, ale jej zasady warto poznać już teraz - zwłaszcza że dotyczy wszystkich klientów, którzy zamierzają wziąć kredyty hipoteczne.

Rekomendacja określa ogólne zasady postępowania banków zawierających w imieniu własnym i na własny rachunek umowę ubezpieczenia. Obejmuje cztery rodzaje umów najczęściej towarzyszących kredytom hipotecznym:ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie niskiego/brakującego wkładu własnego, ubezpieczenie wartości nieruchomości, ubezpieczenie tytułu prawnego.

Rekomendacja zaleca bankom, jak postępować w przypadku każdego z tych rodzajów umów na linii bank - ubezpieczyciel i bank - kredytobiorca. Zgodnie z rekomendacją, to bank odpowiada za autentyczność i prawidłowość dokumentacji ubezpieczenia. Jako negocjujący warunki ubezpieczenia - powinien działać w interesie swoich klientów.

Prawa klienta

W relacji z klientem Dobre Praktyki odnoszą się do zasad obsługi klienta, kształtu dokumentacji, formułowania kosztów ubezpieczenia, jak i okoliczności wypłaty odszkodowania.

Ważne jest wprowadzenie generalnej zasady: klient zawsze ma prawo do rezygnacji z ubezpieczenia przed upływem okresu ochrony. Bank odpowiada wobec klienta za zwrot kosztów za niewykorzystany czas. Nie powinien też pobierać żadnych opłat manipulacyjnych związanych z odstąpieniem od umowy.

Oczywiście, w konkretnych przypadkach rezygnacji bank może domagać się od klienta innego zabezpieczenia, zmienić koszty usługi lub warunki umowy, a nawet (choć to ostateczność) wypowiedzieć umowę kredytu.

Organem odwoławczym w takich przypadkach będzie arbiter bankowy, działający przy ZBP lub rzecznik ubezpieczonych przy PIU.

Czyje składki

W Polsce to klient opłaca składki za różnego rodzaju ubezpieczenia kredytu. Płaci za ubezpieczenie pomostowe - do chwili wpisania banku do księgi wieczystej, płaci ubezpieczenie tzw. niskiego wkładu, kiedy pożycza na więcej niż 80 lub 90% wartości nieruchomości. Na takie praktyki zareagował już 2 lata temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, słusznie argumentując, że ubezpieczenie zapewnia pokrycie ewentualnych strat banku, a nie klienta, który opłaca składkę!

II Rekomendacja ma to zmienić: przewiduje się w niej, że klient nie ponosi ciężaru składki ubezpieczeniowej. To bank będzie zobowiązany do jej zapłacenia - jako ubezpieczający. Nie jest on uprawniony do pobierania od klienta żadnych dodatkowych zabezpieczeń na rzecz ubezpieczyciela.

Ma jednak prawo uwzględnić w umowie kredytowej koszty podwyższonego ryzyka spłaty rat, jeśli umowa - w jego ocenie - nie jest dostatecznie zabezpieczona. Jednak koszty te powinny być naliczane wyłącznie za okres, w którym to ryzyko występuje.

Jeśli bank wymaga dodatkowych działań od klienta - jasno ma być określone, kto je wykonuje i za nie płaci.

Nie ma się co łudzić: bank będzie opłacał składki ubezpieczeń kredytów mieszkaniowych, ale koszty tych składek i tak pokryje klient.

Czytelne informacje

Jedną z ważniejszych części Rekomendacji jest określenie obowiązków informacyjnych banków wobec klienta.

Większość (niemal 80%) skarg kierowanych do arbitra bankowego dotyczy właśnie niedostatecznej informacji. Jedne banki podają wszystkie koszty związane z kredytem, również ubezpieczeniowe, inne tylko część lub wcale. W umowach często nie ma nawet nazwy ubezpieczyciela ani ogólnych warunków.

- Teraz każdy bank będzie zobowiązany podać konkretnie ile i za co ma zapłacić klient i jak ubezpieczenia wpływają na koszt całego kredytu. Polityka informacyjna ma być wystandaryzowana - podkreśla Halina Kochalska z Open Finance.

Dokumenty udostępniane kredytobiorcom będą musiały podawać, jaki jest przedmiot ubezpieczenia, zakres ochrony, okres ubezpieczenia, kto jest uprawniony do otrzymania odszkodowania z umowy ubezpieczenia i wzory oświadczeń.

Zgodnie z Rekomendacją, czas rozpatrywania reklamacji ma wynosić maksymalnie 30 dni, a wszelkie wątpliwości mają być interpretowane na korzyść klienta.

Będzie trzecia?

Ustępstwa banków nie są dobrowolne - wymusza je rynek, zaostrzająca się konkurencja, zmiany świadomości klientów. Można więc oczekiwać, że choć Rekomendacja zacznie obowiązywać od lipca - banki jej zasady zaczną wdrażać dużo wcześniej.

Co więcej - PIU i ZBP rozpoczęły już prace nad III Rekomendacją dla rynku bancassurance. Zgodnie z zapowiedziami, będzie ona dotyczyć ubezpieczeń oszczędnościowych i inwestycyjnych. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11079|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10661|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl