Artykuł sponsorowany

Zdalny monitoring wizyjny - sprawdzamy, czy to się opłaca

 Agencja Ochrony MEN  |  25.05.2020
Zdalny monitoring wizyjny - sprawdzamy, czy to się opłaca
Zdalny monitoring wizyjny - sprawdzamy, czy to się opłaca
Agencja Ochrony MEN

Wspólnoty czy administracje, wobec rosnących kosztów stacjonarnej ochrony fizycznej, decydują się na przejście osiedla na całkowity bądź częściowy zdalny monitoring wizyjny. Często są zaskakiwane dużym rozstrzałem cenowym ofert składanych przez firmy ochroniarskie. Różnice mają jednak swoje uzasadnienie, a najtańsza oferta zwykle nie jest dobrym wyborem.

Mamy obecnie w Polsce rekordowo wysokie poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. W ostatnim sondażu CBOS-u aż 98 proc. ankietowanych Polaków uważa, że mieszka w bezpiecznej i spokojnej okolicy („Opinie Polaków o bezpieczeństwie w kraju i okolicy”, 2019). Jest też druga strona medalu: 6 proc. badanych osób przyznaje, że w ostatnich pięciu latach coś im skradziono z domu czy mieszkania.

Z kolei ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że choć w ostatnich latach jest znacznie, bo nawet pięciokrotnie mniej, kradzieży z włamaniem (ogólnie, nie tylko do domów i mieszkań) niż kilkanaście lat temu, to jednak ostatnie trzy lata pokazują wzrost tych przypadków. Należy więc uważać.

Tymczasem rosnące poczucie bezpieczeństwa bywa źródłem pojawiających się głosów mieszkańców, którzy w obliczu rosnących cen wielu towarów i usług szukają oszczędności m.in. na bezpieczeństwie. Tym bardziej, że według szacunków koszty ochrony osiedli mieszkaniowych wzrosły w ostatnich kilku latach o ok. 40 proc., głównie wskutek wzrostu płacy minimalnej i inflacji.

- Nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie, ale możemy płacić za nie mniej - mówi Mirosław Pierzchała, prezes zarządu warszawskiej agencji ochrony MEN. Jak to możliwe? Dzięki przejściu na nowe formy ochrony, które są znacznie tańsze niż tradycyjna stacjonarna ochrona fizyczna, w największym stopniu uzależniona od kosztów pracowniczych. Są też one nie mniej skuteczne, a czasem nawet zwiększające jakość ochrony.

Zmiana tradycyjnej ochrony na zdalny monitoring wizyjny

Chodzi o monitoring wizyjny online. Prezes Pierzchała zastrzega, że jest kilka rodzajów takiej ochrony. Jednym z nich są wideopatrole, czyli cykliczne (np. co godzinę) łączenia operatora systemu z nieruchomością i obserwacja jej przez ustalony czas (np. 5 minut) kamera po kamerze. W pozostałym czasie obiekt nie jest już jednak obserwowany, a tym samym chroniony.

Inną opcją są wideoweryfikacje. Pracownik ochrony porównuje co jakiś czas (np. co godzinę) albo od razu po wzbudzeniu sygnału alarmowego aktualne zdjęcie z zapisem archiwalnym. Jeśli stwierdzi różnicę, podejmuje interwencję. Wideopatrole mogą być bardzo tanie, kosztują nawet 80 proc. mniej niż stacjonarna ochrona. Nie sprawdzają się jednak na osiedlach mieszkaniowych, gdzie jest duży ruch osobowy. Przydatne są za to do ochrony budowy czy biura.

Mieszkańcy będą płacić mniej za ochronę osiedla

O wiele skuteczniejszą opcją jest aktywne monitorowanie osiedla. Przekazy z kamer powinny być bowiem obserwowane przez cały czas, a dodatkowo operatorzy w agencji ochrony muszą mieć możliwość zdalnej reakcji. Chodzi o otwarcie szlabanu i bramy garażowej, głosowy kontakt z mieszkańcem lub gościem lokatora stojącym przed furtką oraz wezwanie służb.

Tego typu monitoring, bardziej zaawansowany od opisywanych wcześniej, również pozwala na znaczne obniżenie kosztów dotychczasowej stacjonarnej ochrony, bo w dużo mniejszym stopniu zależy od kosztów pracowniczych. Jednocześnie może być nieco droższy od cyklicznych wideopatroli czy wideoweryfikacji, ale eliminuje ich wady. Często nawet osiedle staje się dzięki niemu lepiej zabezpieczone. Poza tym operator centrum monitorowania zajmuje się stale tylko kilkoma, a nie kilkudziesięcioma obiektami, dzięki czemu zna doskonale specyfikę każdego z nich.

Aktywny System Monitoringu (ASM) stworzyła agencja ochrony MEN, która już od ponad 25 lat specjalizuje się w ochronie osiedli mieszkaniowych. Usługa została doceniona w 2018 r. dojściem do półfinału w prestiżowym konkursie Think Big dla firm z Europy Środkowo-Wschodniej, które wykorzystują nowoczesne technologie w prowadzeniu biznesu.

Jak wygląda wdrażanie ASM? Na początku przedstawiciel firmy MEN wraz ze wspólnotą, administracją lub zarządcą opracowuje optymalny plan ochrony, bowiem każdy obiekt jest inny.

- Często, w zależności od długości umowy, współfinansujemy lub nawet bezpłatnie montujemy kamery oraz modernizujemy stare - mówi prezes Mirosław Pierzchała. - Do systemu podłączamy szlabany (zdalne otwieranie przez operatora) czy furtki (też zdalne otwarcie, ale również m.in. wykrycie próby sforsowania siłą). Na obiekcie pojawiają się domofony do kontaktu z ochroną - opisuje.

Obrazy z kamer i sygnały z urządzeń transmitowane są do centrum monitorowania, gdzie operatorzy sprawują nad nimi stały nadzór. - Gdy tylko jest to możliwe, sugerujemy naszym klientom prewencyjne patrole. Wtedy ochroniarze przyjeżdżają na osiedle bez wezwania nawet kilka razy dziennie i wykonują obchód. Jest to dobrze postrzegane przez mieszkańców, którzy mimo płacenia mniej mają ochroniarza na obiekcie - podkreśla założyciel agencji ochrony MEN. Dowiedz się więcej >>

Monitoring

W firmie bardzo duży nacisk jest położony na współpracę z zarządcami nieruchomościami, wspólnotami i administracjami. - Nasi pracownicy informują ich o usterkach, istotnych dla nich zdarzeniach czy postępach prac ich podwykonawców wykonywanych na obiekcie - wymienia Mirosław Pierzchała.

Co więcej, ASM można zintegrować z tegorocznym produktem firmy MEN: Aktywnym Systemem Nadzoru. Zarządzający obiektem mogą np. w smarfonie zobaczyć, jak pracują dozorcy albo czy napadało już tyle śniegu, że wymagane jest odśnieżanie. Więcej o tym można przeczytać tutaj.

Aktywny System Monitoringu może działać w różnych konfiguracjach, nawet bez pracowników ochrony na miejscu. - Oszczędności można już jednak poczynić redukując obsadę kadrową choćby o jedną osobę - przekonuje prezes agencji MEN.

Nie zawsze najniższa cena za ochronę

Na cenę zdalnego monitoringu wizyjnego online wpływa również specyfikacja instalowanego bądź modernizowanego sprzętu. Bardzo niska cena w przetargu powinna sygnalizować konieczność weryfikacji jakości proponowanych kamer. W trakcie negocjacji najlepiej przetestować je i sprawdzić, czy na nagraniu wyraźne są tablice rejestracyjne samochodów lub twarze przechodniów oraz to, jak kamera zachowuje się w nocy.

Firma ochroniarska powinna też stworzyć możliwość całodobowego internetowego - odpowiednio zabezpieczonego - dostępu do rejestratora nagrań dla zarządcy bądź innych upoważnionych osób. Warto też zweryfikować, jak długą gwarancję i serwis na zamontowane urządzenia kontrahent jest w stanie zaproponować.

Podczas przeglądania ofert agencji ochrony na osiedle mieszkaniowe zwracajmy uwagę na wieloletnie doświadczenie firmy oraz czy spełnia formalne wymogi do świadczenia tego typu usług. Podstawowym dokumentem, który musi zostać okazany zleceniodawcy, jest koncesja wydana przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Prawo wymaga również posiadania ubezpieczenia OC. Należy poprosić o przedstawienie dokumentów z Urzędu Skarbowego i ZUS o niezaleganiu z podatkami i innymi składkami oraz o referencje.

I jeszcze rada praktyka: dobrze jest zweryfikować na innych obiektach czy firma terminowo płaci pracownikom wynagrodzenia i to, w jakiej formie je otrzymują. Normą są płatności przelewem. Jeśli gotówką, może to sygnalizować nieprawidłowości. Warto również mieć na uwadze, że cena to nie wszystko. Nie zawsze najtańsza oferta jest najkorzystniejsza. Sprawdź >>

Agencja Ochrony MEN

Agencja Ochrony MEN

ul. Światowida 51b/15
03-144 Warszawa

biuro@ochrona-men.pl

www.ochrona-men.pl

 

[agencja ochrony men,ochrona budynku,ochrona osiedla,monitoring,aktywny system monitoringu,zdalny monitoring wizyjny]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19734|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17037|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12077|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl