Artykuł sponsorowany

Prześwietlamy oferty agencji ochrony na zdalne monitorowanie wizyjne

 Agencja Ochrony MEN  |  25.05.2020
Prześwietlamy oferty agencji ochrony na zdalne monitorowanie wizyjne
Prześwietlamy oferty agencji ochrony na zdalne monitorowanie wizyjne
Agencja Ochrony MEN

Wielu czytelników zasypuje nas ostatnio pytaniami o zdalne monitorowanie obiektu za pomocą kamer. Zebraliśmy najpopularniejsze oferty firm ochroniarskich. Sprawdzimy, dlaczego na osiedle mieszkaniowe nadaje się tylko aktywny system monitoringu, a na budowę wideoweryfikacja. Wyjaśnimy, skąd biorą się duże różnice w cenach oferowanych przez agencje ochrony na teoretycznie taką samą usługę.

Szacuje się, że od 2017 r., gdy rząd wprowadził minimalne wynagrodzenie, stawki za ochronę (i inne usługi, w których większość wynagrodzenia pochłaniają koszty pracownicze) wzrosły o ok. 40 proc. O ile pandemia koronawirusa może zatrzymać na chwilę nowe podwyżki, o tyle w perspektywie kolejnych lat są one nieuniknione. Dlatego na coraz większej liczbie obiektów ograniczana jest kosztowna stacjonarna ochrona fizyczna na rzecz zdalnego monitorowania za pomocą kamer. Korzyść finansowa jest duża.


Wyróżniamy trzy najpopularniejsze typy zdalnego monitoringu wizyjnego:

    • wideoweryfikacja
    • wideopatrol
    • aktywny system monitoringu.

Wideoweryfikacja polega na cyklicznym łączeniu się operatora systemu z obiektem i porównywaniu zapisanego w systemie zdjęcia wzorcowego z aktualnym obrazem. Może to być np. fotografia miejsca, w którym na budowie przechowywane są sprzęty. Operator co jakiś czas  sprawdza, czy czegoś nie brakuje. Można np. połączyć to z systemem alarmowym i wtedy jakikolwiek alarm powinien wymusić natychmiastową wideoweryfikację. Dzięki temu przyspiesza się reakcję znajdującego się w pobliżu patrolu.


Monitoring na osiedlu

Wideoweryfikacja sprawdza się nie tylko na budowach, ale również w biurach czy magazynach - wszędzie tam, gdzie po godzinach pracy nie ma ruchu osobowego. Z tego powodu rozwiązanie to nie jest to polecane na osiedla mieszkaniowe.

Na nich niezbyt skuteczny będzie również wideopatrol, który jest cyklicznym obchodem obiektu online. Operator zdalnego systemu raz na godzinę ogląda po kolei obrazy ze wszystkich kamer. Jeśli wychwyci coś, co go zaniepokoi, może wezwać mobilny patrol lub zrealizować inną uzgodnioną procedurę. Powinien mieć też możliwość przewinięcia obrazu i oglądania zapisu historycznego. Rozwiązanie to ma istotną wadę. Jeśli zdalny podgląd kamer zajmie operatorowi np. 5 minut, to do kolejnego - przez 55 minut - obiekt w ogóle nie będzie nadzorowany.

Aktywny System Monitoringu (ASM) to najbardziej rozbudowana propozycja zdalnego nadzoru wizyjnego, która również pozwala na znaczne ograniczenie kosztów przy rezygnacji lub zmniejszeniu obsady stacjonarnej ochrony fizycznej. Podnosi też jakość ochrony.

ASM to ciągłe, bez przerw, wspomagane automatyczną analityką, monitorowanie obrazów z kamer na obiekcie przez operatora zdalnego systemu. Ma on również możliwość aktywnej reakcji (stąd nazwa) - nie tylko wezwania patrolu czy służb mundurowych, ale również otwarcia szlabanu nadjeżdżającej karetce pogotowia, śmieciarce czy rozmowy z mieszkańcem bądź jego gościem oczekującym przed furtką. Operator jest także dodatkowymi oczami zarządcy, bo często widzi wcześniej, jak podwykonawcy wykonują swoją pracę i czy zakończyli już zlecone im zadania.

Aktywny System Monitoringu stworzyła agencja ochrony MEN, która już od ponad 25 lat specjalizuje się w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom osiedli mieszkaniowych. Rozwiązanie to zostało w 2018 r. wyróżnione w prestiżowym konkursie Think Big dla firm z Europy Środkowo-Wschodniej, które swój biznes opierają o nowoczesne technologie. Firma dotarła do półfinału tego programu.

O tym, czym wyróżnia się ASM i jak przebiega proces wdrożenia na osiedle, budowę czy do firmy pytamy Daniela Dideńko, prokurenta w firmie ochroniarskiej MEN.

Daniel Dideńko - prokurent w firmie ochroniarskiej MEN

Jakie są główne różnice Aktywnego Systemu Monitoringu w porównaniu z innymi tego typu rozwiązaniami?

Przede wszystkim to, że operator obsługuje kilka osiedli, a nie kilkadziesiąt, jak bywa w przypadku klasycznych wideopatroli. Dodatkowo kilka razy dziennie na obiekcie pojawia się patrol mobilny, które prewencyjnie robi obchód. To ważne zwłaszcza, gdy jest to zdalna ochrona osiedli mieszkaniowych, które zwykle mają charakter półotwarty i takie działania są tam pożądane.

Tam, gdzie nie można realizować takich prewencyjnych patroli ich rolę przejmuje technologia, czyli m.in. jeszcze większe pokrycie obiektu kamerami czy innymi urządzeniami. Bo ASM to nie tylko klasyczne monitorowanie wideo. Na wszystkich chronionych przez nas obiektach instalujemy nowe lub integrujemy już istniejące systemy bezpieczeństwa (kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, p.poż.) tak, aby operator dostawał natychmiastowy sygnał o zagrożeniu i mógł podjąć dalsze działania. Dodatkowo ma możliwość m.in. zdalnego otwarcia szlabanu czy bramy garażowej albo uruchomienia zraszaczy trawników, gdy zobaczy, że w pobliżu nikogo nie ma i można to bezpiecznie zrobić.

Mówi Pan o urządzeniach i kamerach. To są duże koszty. Kto za to zapłaci?

To zależy. Są klienci, którzy wolą sami kupić cały sprzęt i związać się z firmą ochroniarską umową krótkoterminową. Im jednak umowa jest dłuższa, to jest większa możliwość sfinansowania przez nas zakupu i montażu kamer. My - jak agencja ochrony - wiążemy się z kontrahentem na długo, a kontrahent nie musi przeznaczyć często kilkudziesięciu tysięcy złotych na system, który i tak u niego docelowo pozostanie.

Czy wszędzie możliwe jest skorzystanie z Aktywnego Systemu Monitoringu?

Determinuje to wiele czynników. Przede wszystkim, gdy mówimy o osiedlu mieszkaniowym, to sami lokatorzy muszą być przekonani, że zmiana będzie dla nich korzystna. Finansowo - na pewno, ale chodzi też o całkowicie odmienną niż dotąd formę ochrony.

ASM jest systemem, który można składać jak z klocków. Nie ma obiektów, do których stosuje się te same rozwiązania. Dlatego zawsze odmawiam udzielenia informacji o kosztach systemu przed wizytą na obiekcie i wysłuchaniu oczekiwań oraz solidnym przemyśleniem systemu ochrony.

Tu ważna uwaga - bardzo często w specyfikacjach przetargowych są ścisłe wytyczne, jak ma wyglądać nowa ochrona, które praktycznie nie podlegają negocjacjom. Sugeruję dopuszczać możliwość złożenia kontrpropozycji, ponieważ czasem pomysły firmy ochroniarskiej okazują się bardziej trafne. Dowiedz się więcej >>

Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy ochroniarskiej?

Na jej doświadczenie. Jeśli wybieramy firmę do ochrony osiedla czy budowy, to szukajmy takich, które w tym się specjalizują. Weryfikujmy też, czy kontrahent ma odpowiednie uprawnienia. Podstawowym wymogiem jest koncesja MSWiA na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia. Każda firma ochroniarska musi mieć również ubezpieczenie OC, które od kilku lat jest ustawowym obowiązkiem. Można poprosić o zaświadczenie z Urzędu Skarbowego i ZUS o niezaleganiu z podatkami. A jeśli w pobliżu jest już jakiś obiekt chroniony przez wybraną firmę, można podpytać pracowników, czy na czas otrzymują wynagrodzenia i w jakiej formie: przelewem czy, co powinno dać do myślenia, gotówką.

Warto też sprawdzić, jak firma ochroniarska zamierza nadzorować swoich pracowników, jeśli pozostaną na obiekcie. Powinni mieć m.in. elektroniczny system kontroli obchodów online. Zarządca może w każdej chwili poprosić o raport z takich obchodów.

Warto też mieć na uwadze, że stawka to nie wszystko. Oczekiwania finansowe powinny uwzględniać to, że dobrze opłacany ochroniarz stacjonarny czy operator zdalnego monitoringu to większa gwarancja jakości wykonywanej przez niego pracy.

Dziękuję za rozmowę.

 

Agencja Ochrony MEN

Agencja Ochrony MEN

ul. Światowida 51b/15
03-144 Warszawa

biuro@ochrona-men.pl

www.ochrona-men.pl

 

[agencja ochrony men,ochrona budynku,ochrona osiedla,monitoring,aktywny system monitoringu,zdalny monitoring wizyjny]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19676|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16936|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12027|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl