Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu nieruchomości pozyskuje energię z promieniowania słonecznego, a następnie zamienia ją w energię elektryczną. Wytworzony w panelach fotowoltaicznych prąd stały przepływa przez inwerter i zostaje przekształcony w prąd zmienny, czyli dokładnie taki jaki jest w domowych gniazdkach. Oznacza to, że można go wykorzystać w urządzeniach, będących wyposażeniem danej nieruchomości. Skorzystać mogą zarówno mieszkańcy osiedli, domów jednorodzinnych, jak i właściciele firm.
Inwestycja w fotowoltaikę – czy to się opłaca?
Tak,
zdecydowanie.
Na dowód tego warto przywołać kilka faktów:
- Wprowadzenia nowej definicji „prosumenta energii odnawialnej” i objęcie nią przedsiębiorców, dla których wytwarzanie energii nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej. Prosument będzie mógł wytwarzać energię elektryczną w mikroinstalacji (moc do 50kW). Nadwyżkę będzie mógł „magazynować” w sieci elektroenergetycznej operatorów energetycznych, a następnie je odbierać, by zaspokoić swoje potrzeby energetyczne.
- Rozliczanie energii w dłuższych cyklach rozliczeniowych, co umożliwi korzystanie z wyprodukowanej przez siebie energii w okresach niższej produkcji, która nie zaspokaja potrzeb przedsiębiorców.
- Rezygnację z obowiązku przygotowania projektu budowlanego dla najmniejszych mikroinstalacji do 6,5 kW.
- Wprowadzenie możliwości lokalizowania mikroinstalacji na terenach, które w planach miejscowych mają przeznaczenie inne niż produkcyjne.
- Na mocy poprawki (2019 r.) Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt umożliwia tworzenie spółdzielni energetycznych na terenie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Spółdzielnie będą miały prawo do prosumenckich zasad rozliczeń energii elektrycznej w systemie opustów.
- Ceny energii dla przedsiębiorstw wzrosną o 40 proc. – prognozują ekonomiści Credit Agricole na rok 2020.
Dofinansowanie – jak się za to zabrać?
Na początku warto zapoznać się z obowiązującymi programami dofinansowań. Pokrótce o każdym z nich:
Program „Mój Prąd”
Dofinansowanie w formie dopłaty przyznawane są na inwestycje w panele słoneczne, które zostaną opłacone po 23 lipca, czyli dniu ogłoszenia programu. Dotacją objęte będę instalacje fotowoltaiczne (panele, inwertery, okablowanie, urządzenia do montażu, robocizna) o mocy od 2 kW do 20 kW.
Projekt nie może zostać zakończony przed ogłoszeniem naboru, natomiast projekt musi być zakończony na moment składania wniosku o dofinansowanie. To znaczy wnioski mogą być składane po zakupie i montażu instalacji PV, podpisaniu umowy dwustronnej z dystrybutorem energii i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego (co jest równoznaczne z zakończeniem inwestycji).
Program „Czyste Powietrze”
Dofinansowanie instalacji obejmuje zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych. Decydując się na program, Prosument możne otrzymać dotację nawet do 40% kosztów inwestycji.
Program „Bocian”
Celem programu jest ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 poprzez zwiększenie produkcji energii z instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, w tym instalacji fotowoltaicznych. Finansowanie ma formę pożyczki do 85% kosztów elektrowni słonecznej.
Program realizowany będzie do 2023 r., ale podpisywanie umów jest możliwe do 2020 r. Przeznaczony jest na budowę instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji fotowoltaicznych o mocy minimalnej 40 kW do mocy maksymalnej 1 MW.
Jak przebiega wstępny proces realizacji instalacji systemu?
Wykonawca instaluje systemy fotowoltaiczne o różnych mocach na podstawie zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa.
Nie bez znaczenia jest też poszycie dachowe. Na tej podstawie dobrana zostaje odpowiednia konstrukcja, falownik oraz moc modułów. Projekt elektrowni stanowi nieodłączną część umowy, tak jak i wykonanie przyłączenia do sieci elektro-energetycznej.
[fotowoltaika, instalacja fotowoltaiczna, budynki ekologiczne, termomodernizacja, inwestycja w kolektory słoneczne]