Najem komunalny przede wszystkim ma zapewniać mieszkania osobom o niskich dochodach, a nie przynosić dochody jako takie. W celu realizacji tych zadań właściwa rada gminy uchwala wieloletnie programy gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz zasady wynajmowania lokali.
Zasady najmu komunalnego
Umowa może być zawarta wyłącznie na czas nieoznaczony, chyba że zawarcia umowy na czas oznaczony żąda lokator. Przed wydaniem lokalu najemcy, strony sporządzają protokół, w którym określają stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. Protokół stanowi podstawę rozliczeń przy zwrocie lokalu, a najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego.
Odmiennie niż przy innych rodzajach najmu, strony umowy nie mają swobody w podziale wzajemnych praw i obowiązków. Obowiązuje ich zawsze podział określony w art. 6a–6e. ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z nim wynajmujący jest obowiązany do utrzymania budynku i zapewnienia sprawnego funkcjonowania instalacji i urządzeń związanych z budynkiem, a najemca jest obowiązany do utrzymania lokalu we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym, przestrzegania porządku domowego oraz dbania i chronienia budynku przed uszkodzeniem lub dewastacją.
W przypadku najmu lokali komunalnych obostrzone są też przepisy, dotyczące sposobu obliczania czynszu i zasad jego obniżania. Przepisy nakładają obowiązek ustalania stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali, z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających ich wartość użytkową, w tym: położenia, wyposażenia oraz stanu technicznego budynku. Ponadto właściciel może na wniosek najemcy stosować określone obniżki czynszu w stosunku do najemców o niskich dochodach. Obniżki takie mogą być udzielane, gdy średni dochód w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego nie przekracza poziomu określonego w uchwale odpowiedniego organu.
Czytaj też: Czy dzieci z rodzin zastępczych będą mogły dziedziczyć majątek rodziców zastępczych? >>
Abstrakt:Artykuł omawia zasady najmu komunalnego oraz obowiązki, jakie spoczywają na stronach umowy. A ponadto wskazuje, jak można przejąć najem w przypadku śmierci najemcy. |
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[umowa najmu, najem komunalny, zasady najmu komunalnego, mieszkania komunalne, zasoby mieszkaniowe, gminne zasoby mieszkaniowe]