CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czy już czas na remont c.o.?

mgr inż. Bożena  Blum  |  Administrator 3/2011  |  15.03.2011  |  1

Jeżeli pomimo działań termomodernizacyjnych i dobrego ocieplenia budynku rachunki za ogrzewanie wciąż są wysokie, może to być znak, że instalacja centralnego ogrzewania wymaga wymiany i unowocześnienia.

Nawet jeśli z uwagi na ograniczoną ilość środków finansowych we wspólnocie nie uda się przeprowadzić modernizacji centralnego ogrzewania budynku w ramach jednego przedsięwzięcia, warto dobrze zaplanować jej przebieg. W tym celu wspólnie z doświadczonym instalatorem należy przeanalizować wszystkie dotychczasowe awarie i „zjawiska" występujące w budynku, np. częste zapowietrzanie się grzejników, i wówczas określić zakres modernizacji i rodzaj zmian.

Najlepiej będzie, jeśli fachowiec ten zrobi projekt, w którym dobierze wszystkie urządzenia, a następnie zamontuje oraz wyreguluje je w instalacji zgodnie z projektem.

Dawniej wykonywało się tylko instalacje grzewcze z obiegiem grawitacyjnym, to znaczy takie, w których przepływ wody nie jest wymuszany pracą żadnej pompy, lecz tylko różnicą ciężaru właściwego wody ogrzanej (lżejszej) i ochłodzonej (cięższej). Takie instalacje są niewrażliwe na przerwy w dostawach prądu. Mają jednak zasadniczą wadę - pochłaniają bardzo dużo ciepła.

Po pierwsze dlatego, że w instalacji jest dużo wody, która wymaga podgrzewania, tzn. instalacja ma dużą pojemność wodną. Nie ma innej możliwości, ponieważ swobodnie unosząca się ciepła woda musi bez przeszkód dotrzeć nawet do najbardziej oddalonych punktów instalacji. Tym samym rury muszą mieć odpowiednio dużą średnicę.

Po drugie: bo pracę instalacji grawitacyjnej trudno regulować. Aby można było płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie, niezbędna jest modernizacja całej instalacji centralnego ogrzewania, a nie tylko urządzeń w węźle cieplnym czy kotłowni.

Kotły na paliwa stałe - oferta rynkowa. Zobacz >

Modernizacja instalacji

Zmniejszenie pojemności wodnej

Jednym z pierwszych zadań przy modernizacji jest zmniejszenie pojemności wodnej w całej instalacji. Zmniejszenie krążącej w instalacji c.o. ilości wody, która wymaga nieustannego podgrzewania w urządzeniach węzła cieplnego lub kotle, to nie tylko podstawa modernizacji starych instalacji grzewczych, ale główny klucz do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Osiąga się to przez:

  • wymianę starych grubych rur na rury mniejszej średnicy,
  • wymianę starych grzejników (na przykład żeliwnych żeberkowych) na nowe - o mniejszej pojemności wodnej.

Pompa obiegowa

Następnym krokiem jest zamontowanie pompy obiegowej.

Uwaga: jeśli źródłem ciepła jest kocioł na paliwa stałe, to - zgodnie z przepisami - nie może on pracować w typowej instalacji typu zamkniętego. Zamknięcie instalacji jest możliwe tylko wtedy, gdy sam kocioł pracuje w układzie otwartym, a ciepło jest przekazywane do instalacji przez specjalny zespół wymiennikowo-pompowy.

Zmniejszenie średnicy rur i założenie w instalacji różnego rodzaju zaworów powoduje na tyle duże opory przepływu, że instalacja nie może już pracować w obiegu grawitacyjnym. Konieczne jest zamontowanie pompy obiegowej, której zadaniem będzie wymuszanie przepływu wody w instalacji. Najlepiej, aby pompa obiegowa została zamontowana w węźle cieplnym lub kotłowni na przewodzie zasilającym poziomy instalacji centralnego ogrzewania.

Zamknięcie instalacji

Dla poprawy sprawności instalacji oraz bezpiecznej jej pracy należy „zamknąć" instalację.

"Zmniejszenie krążącej w instalacji c.o. ilości wody to nie tylko podstawa modernizacji starych instalacji grzewczych, ale główny klucz do zmniejszenia kosztów ogrzewania."

Nowoczesne instalacje c.o. z obiegiem wymuszonym są instalacjami typu zamkniętego. To znaczy, że elementem zabezpieczającym urządzenia grzewcze i kotły przed nadmiernym wzrostem ciśnienia jest tzw. ciśnieniowe naczynie wzbiorcze - typu zamkniętego, a nie jak dawniej otwarte naczynie wzbiorcze. Główną zaletę zamknięcia instalacji stanowi maksymalne ograniczenie kontaktu krążącej w niej wody z powietrzem, co chroni instalację przed korozją, a także ogranicza ubytki wody w instalacji na skutek parowania.

Montaż filtrów

Elementami przedłużającymi prawidłową pracę nowej instalacji są filtry. Woda krążąca w instalacji c.o. wypłukuje z niej różnego rodzaju zanieczyszczenia. Jeśli dostaną się one do pompy lub w przypadku kotłowni do samego wymiennika kotła, mogą być przyczyną ich uszkodzenia. Aby temu zapobiec, trzeba zamontować filtr - najlepiej na powrocie z instalacji c.o.

Izolacja rur

Szczególnie ważne jest zabezpieczenie izolacją ciepłochronną rur przechodzących przez pomieszczenia nieogrzewane. Aby ograniczyć niepotrzebne straty ciepła, należy ocieplić rury.

Wymiana grzejników

Ostatnim elementem w systemie centralnego ogrzewania są grzejniki. Właściwie dobrany grzejnik nie tylko zapewni nam ciepło, ale też ozdobi wnętrze. Nie ma na rynku grzejników idealnych do każdej instalacji. Zanim więc zgodzimy się na grzejniki, które proponuje nam instalator lub sprzedawca, musimy poznać ograniczenia w stosowaniu poszczególnych ich rodzajów.

W sprzedaży są grzejniki różniące się konstrukcją, materiałem, z którego je wykonano i sposobem przekazywania ciepła do otoczenia. Mają też różną moc i wielkość. Dla użytkowników liczą się przede wszystkim ich wygląd, trwałość, no i oczywiście cena.

Obecnie stosuje się różne rodzaje grzejników:

  • Członowe żeliwne

Dawniej były bardzo popularne, później zastępowano je stalowymi grzejnikami płytowymi. Teraz znów wracają do łask, w niczym nie przypominają bowiem swoich poprzedników z minionej epoki. Mają gładszą powierzchnię i ciekawsze wzornictwo. Ponadto producenci zmniejszyli ich pojemność wodną, co oznacza mniejszą ilość wody w układzie grzewczym, a więc szybsze jej nagrzewanie. Grzejniki te doskonale akumulują ciepło - choć wolno się nagrzewają, tj. długi jest czas dostosowania temperatury w pomieszczeniu do zmieniających się potrzeb, to dłużej od innych trzymają ciepło.

Niestety, są one stosunkowo ciężkie. Oznacza to, że długi grzejnik trzeba zawiesić na solidnej ścianie lub ustawić na specjalnych stojakach. Można ponadto wielokrotnie zmieniać ich wygląd przez pomalowanie na dowolny kolor.

Najczęściej montuje się je w instalacjach z otwartym naczyniem wzbiorczym, ogrzewanych kotłami na paliwa stałe, gdyż są bardzo odporne na korozję. Ze względu na małe opory przepływu poleca się je do obiegów grawitacyjnych. Mogą współpracować z każdym rodzajem instalacji grzewczej - z miedzi, tworzywa, ze stali.

  • Członowe aluminiowe

Składają się z kilku lub kilkunastu jednakowych elementów zwanych członami. Łączone są one ze sobą za pomocą złączek, podobnie jak te z żeliwa. Grzejniki te są jednak znacznie lżejsze, łatwo je więc transportować i montować. Ponadto mają małą pojemność wodną i dużą przewodność cieplną, dlatego też szybko reagują na zmiany temperatury wody w instalacji. Niektóre modele mają u góry kierownice, które kierują przepływ powietrza na pomieszczenie, co zapobiega powstawaniu brudnych smug na ścianach.

Grzejniki aluminiowe są jednak podatne na uszkodzenia - powłokę lakieru łatwo uszkodzić na przykład w trakcie montażu, tj. skręcania lub rozkręcania zestawu albo podczas eksploatacji (np. na skutek uderzenia).

Ich moc, wymiary i rozstaw króćców przyłączeniowych łatwo dopasować do tradycyjnych instalacji centralnego ogrzewania, dlatego często są polecane przez instalatorów, kiedy trzeba wymienić stare grzejniki żeliwne bez przebudowy układu grzewczego. Przede wszystkim jednak montuje się je w instalacjach typu zamkniętego, zabezpieczonych przeponowym naczyniem wzbiorczym i wykonanych z rur tworzywa sztucznego oraz stali. Natomiast połączenie grzejników aluminiowych z rurami miedzianymi powinno odbywać się poprzez specjalne przekładki. Zaleca się także dodanie do wody grzejnej inhibitorów, tzn. preparatów chemicznych zabezpieczających instalacje przed korozją.

  • Grzejniki płytowe

Grzejniki stalowe płytowe są w Europie najpopularniejsze. Od kilku lat są chętnie kupowane także w Polsce. W katalogach można znaleźć kilka rodzajów grzejników: z ożebrowaniem konwekcyjnym lub bez ożebrowania, standardowe z kształtowaną płytą frontową lub gładkie.

Grzejniki mogą mieć jedną, dwie lub trzy płyty. Każdy typ grzejnika oferowany jest w kilku wysokościach i kilkunastu długościach - od 400 do 3000 mm. Możemy więc wybierać spośród kilkuset grzejników oferowanych przez każdego producenta. Grzejniki płytowe standardowo malowane są na biało, dostępne są również grzejniki kolorowe, produkowane na zamówienie według wzorników barw.

O wyborze sposobu zasilania decydują: sposób rozprowadzenia instalacji, względy estetyczne i finansowe. Gdy instalacja centralnego ogrzewania rozprowadzona jest w podłodze, zwykle montuje się grzejniki zasilane od dołu. Do instalacji prowadzonych w sposób tradycyjny (w ścianach lub po wierzchu) wybierane są przeważnie grzejniki zasilane z boku.

Grzejniki płytowe przeznaczone są do instalacji, w których obieg wody wymuszony jest przez pompę. Można stosować je również w małych instalacjach grawitacyjnych, ale pod warunkiem, że zainstalujemy w nich tylko grzejniki płytowe.

Instalacje wyposażone w grzejniki płytowe mogą być wykonane ze stali, miedzi lub tworzywa sztucznego. Należy jednak pamiętać, że instalacje z sieciowanego polietylenu oraz z polibutylenu muszą mieć barierę antydyfuzyjną, która w znacznym stopniu ogranicza przenikanie tlenu z powietrza do wody instalacyjnej. Instalacje miedziane powinny być wykonane jako zamknięte, a jeśli są otwarte i wyposażone w grzejniki stalowe płytowe, wymagają stosowania inhibitorów korozji.

O wyborze sposobu zasilania decydują: sposób rozprowadzenia instalacji, względy estetyczne i finansowe. Gdy instalacja centralnego ogrzewania rozprowadzona jest w podłodze, zwykle montuje się grzejniki zasilane od dołu. Do instalacji prowadzonych w sposób tradycyjny (w ścianach lub po wierzchu) wybierane są przeważnie grzejniki zasilane z boku.

Każdy grzejnik płytowy wyposażony jest w ręczny odpowietrznik, przez który należy odpowietrzyć instalację przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego.

Komentarze

(1)
jaron | 05.01.2012, 15:51
"Uwaga: jeśli źródłem ciepła jest kocioł na paliwa stałe, to - zgodnie z przepisami - nie może on pracować w typowej instalacji typu zamkniętego. Zamknięcie instalacji jest możliwe tylko wtedy, gdy sam kocioł pracuje w układzie otwartym, a ciepło jest przekazywane do instalacji przez specjalny zespół wymiennikowo-pompowy."
Z tego co mi wiadomo przepisy zezwalają na pracę w układzie zamkniętym kotła na paliwo stałe
Pozdrawiam autora artykułu
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16894|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10512|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10079|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl