Artykuł sponsorowany

Wspólnota mieszkaniowa a wielostanowiskowy garaż z oddzielną Księgą wieczystą w jej budynku

 Grupa Ad-Bud  |  16.06.2020
Wspólnota mieszkaniowa a wielostanowiskowy garaż z oddzielną Księgą wieczystą w jej budynku
Wspólnota mieszkaniowa a wielostanowiskowy garaż z oddzielną Księgą wieczystą w jej budynku
Ad-Bud

Minęło już ponad ćwierć wieku od kiedy w Polsce zaczęła obowiązywać Ustawa o Własności lokali (Dz. U. z 1994 r nr 85 poz. 388) określająca zasady ustanawiania odrębnej własności samodzielnych lokali, prawa i obowiązki właścicieli oraz sposób zarząd nieruchomością wspólną. Jej głównym celem było stworzenie podstaw prawnych regulujących utrzymanie nieruchomości lokalowych jak i części wspólnych.

Z czasem niezbędne staje się rozpoczęcie gromadzenia środków niezbędnych do finansowania remontów poszczególnych części nieruchomości. Jedną z nich są wielostanowiskowe garaże, będące samodzielnymi lokalami posiadającymi swoje oddzielne Księgi wieczyste, które stanowią wyłączną współwłasność wszystkich właścicieli miejsc parkingowych, które się w nich znajdują.

Skala problemu jest coraz większa, ponieważ garaże wielostanowiskowe to obecnie nieodłączny element większości nowych budynków mieszkalnych, a ich status prawny bezpośrednio wpływa na sposób zarządzania nimi oraz wspólnotą mieszkaniową. Z upływem czasu pogarsza się również stan techniczny tych lokali jak np. posadzek, instalacji wentylacji mechanicznej, separatorów itp. Powoduje to konieczność ponoszenia dość znacznych wydatków z tym związanych, gdyż te wielostanowiskowe lokale garażowe często mają powierzchnię wielu tysięcy m² i zapewniają parkowanie dla kilkuset samochodów.

garaż w budynku

Przepisy Kodeksu cywilnego

Powyższe zagadnienie odnieść teraz trzeba nie do przepisów Ustawy o własności lokali, która dotyczy Wspólnot mieszkaniowych ale do przepisów Kodeksu cywilnego (Dz. U. 1964 Nr 16 poz. 93) dział IV Współwłasność:

Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Art. 200. Każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną.

Art. 201. Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. Przyjmuje się, że do czynności zwykłego zarządu należy załatwianie spraw związanych ze zwykłą eksploatacją i utrzymaniem rzeczy w stanie niepogorszonym w ramach jej przeznaczenia. A zatem do czynności zwykłego zarządu zalicza się przede wszystkim czynności, których celem jest utrzymanie rzeczy w dotychczasowym stanie oraz czynności, których przedmiotem jest zarządzanie rzeczą dla umożliwienia korzystania z niej i pobierania pożytków (uchwała SN z 19 kwietnia 2002 r. III CZP 18/02).

garaż wielostanowiskowy

Uchwała "Wspólnoty garażowej"

Tak więc, właściciele miejsc parkingowych w wielostanowiskowych lokalach garażowych posiadających Księgę wieczystą odpowiednio wcześnie powinni pomyśleć o zabezpieczeniu czekających ich w przyszłości wydatkach i zacząć gromadzić odpowiednie środki, podejmując ku temu ich wewnętrzną uchwałę „Wspólnoty garażowej”. Bez niej, po kilkunastu latach korzystania niezbędne może się okazać jednorazowe wyłożenie dość znacznych kwot, na remont i utrzymanie w odpowiednim stanie technicznym ich mienia i majątku stanowiącego ich współwłasność, który nie stanowi części wspólnej nieruchomości i za który nie odpowiada Wspólnota mieszkaniowa. Dowiedz się więcej >>

Ewentualnym rozwiązaniem jest udzielenie notarialnego pełnomocnictwa i zawarcia umowy o sprawowaniu zarządu lokalem niemieszkalnym (garażowym) z Zarządcą lub Wspólnotą Mieszkaniową z chwilą zawierania pierwszych aktów notarialnych przeniesienia prawa własności udziałów miejsc parkingowych w garażu z Developera na ich nabywców.

Chcesz mieć dobrze zarządzaną nieruchomość? Skontaktuj się ze specjalistami w tej dziedzinie:

Adbud

Arkadiusz Grala

GRUPA AD-BUD

02-797 Warszawa,

Al. KEN 47 m. 165,

Tel: (22) 412 08 00

www.ad-bud.pl

 

[garaże wielostanowiskowe,garaże,wspólnota mieszkaniowa,adbud,grupa adbud]

Komentarze

(0)

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19887|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17188|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12169|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl