Artykuł sponsorowany

Więcej pieniędzy na termomodernizację i remonty

 Bank Gospodarstwa Krajowego  |  24.06.2020
Więcej pieniędzy na termomodernizację i remonty.
Więcej pieniędzy na termomodernizację i remonty.
Pixabay

Od 12 kwietnia 2020 r. obowiązują przepisy ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. 2020 poz. 412). Przewiduje ona szereg korzystnych zmian dla inwestorów, a w przypadku premii remontowej poszerza katalog odbiorców o jednostki samorządu terytorialnego. Od teraz o wsparcie – i to znacznie wyższe – mogą ubiegać się także gminy oraz spółki gminne.

Wysokość obecnie dostępnej premii remontowej standardowo stanowi 15% kosztów przedsię­wzięcia. Dzięki nowym przepisom gminy i spółki gminne będą mogły otrzymać wsparcie w modernizacji komunalnych wielorodzinnych zasobów mieszkaniowych w wysokości 50% kosztów przedsięwzięcia. Kluczowe są tu przepisy nowego art. 9a ustawy, który określa warunki przyznawania zwiększonej premii remontowej jednostkom samorządu terytorialnego.

Kto może się ubiegać o premię

Zgodnie z przepisami wymienionego artykułu, inwestorem musi być gmina lub spółka prawa handlowego, której wszystkie udziały albo akcje należą do gminy. Poza tym wszystkie lokale mieszkalne w budynku objętym przedsięwzięciem muszą wchodzić w skład mieszkaniowego zasobu gminy i jednocześnie budynek ten musi znajdować się na obszarze, na którym obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Ponadto, przed realizacją przedsięwzięcia remontowego lub w jego trakcie, w budynku musi zostać wykonane przyłącze techniczne do scentralizowanego źródła ciepła w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła bądź całkowita lub częściowa zamiana źródła energii na źródła odnawialne.

Możliwe jest również zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji lub zmiana źródeł ciepła na źródła spełniające standardy niskoemisyjne. Jeżeli inwestycja gminna spełnia kryteria i jest wpisana do rejestru zabytków lub znajduje się na obszarze wpisanym do tego rejestru, wysokość premii wzrasta do 60% kosztów przedsięwzięcia.

„Problemy gmin w sektorze mieszkaniowym mają różną skalę i zakres. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się gminy dysponujące dużym zasobem mieszkań komunalnych, który bazuje na starych budynkach, mocno zdegradowanych i często pozbawionych podstawowej infrastruktury. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju wśród samorządów, aż 85% gminnych bloków i kamienic potrzebuje szybkiego remontu” – mówi Przemysław Osuch, dyrektor Departamentu Funduszy Mieszkaniowych w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Według dokładnych danych Ministerstwa Rozwoju 15% gminnych budynków mieszkalnych nie wymaga remontu, 54% musi zostać poddanych częściowemu remontowi, a 31% wymaga remontu kapitalnego.

Wysokość premii termomodernizacyjnej

Korzystnym zmianom uległy również zasady oraz wysokość premii termomodernizacyjnej. Tak jak dotychczas mogą się o nią ubiegać właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych, zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych, a także właściciele lub zarządcy lokalnych sieci ciepłowniczych i źródeł ciepła, a więc np.: jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, spółki prawa handlowego, osoby fizyczne, z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Wysokość premii stanowi 16% kosztów przedsięwzięcia, jednak możliwe jest jej zwiększenie do 21% w przypadku montażu mikroinstalacji OZE.

„Warto podkreślić, że nawet częściowe remonty gminnych budynków będą kosztowne, ponieważ wymagają one wymiany lub naprawy co najmniej jednej czwartej podstawowych elementów budowlanych oraz instalacyjnych. Skala luki remontowej i modernizacyjnej jest bardzo duża, nie do pokonania przez gminy bez znaczącego wsparcia finansowego ze strony państwa. Zmiany ustawy wychodzą naprzeciw rosnącym potrzebom gmin w zakresie termomodernizacji i remontów zasobu” – mówi Przemysław Osuch.

„Jako państwowy bank rozwoju od lat jesteśmy zaangażowani w udzielanie wsparcia JST, które mogą korzystać z naszego Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Podstawowym celem FTiR jest pomoc finansowa dla inwestorów realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne i remontowe oraz wypłata rekompensat dla właścicieli budynków mieszkalnych, w których były lokale kwaterunkowe” – dodaje.

Absolutną nowością w przypadku premii termomodernizacyjnej jest możliwość jej zwiększenia o kolejne 50% kosztów przedsięwzięcia, jeżeli inwestor wykonujący termomodernizację budynku z wielkiej płyty dokonuje jednocześnie jej wzmocnienia. W przypadku wykonania w budynkach wielkopłytowych dodatkowego połączenia warstwy fakturowej z warstwą konstrukcyjną warstwowych ścian zewnętrznych, koszty wykonania tego połączenia, na pokrycie których można pozyskać premię, obejmują: sporządzenie dokumentacji technicznej, zakup kotew metalowych oraz przygotowania otworów i montażu kotew.

Warunkiem złożenia wniosku o premię jest uzyskanie przez inwestora kredytu w banku komercyjnym. Więcej informacji na temat warunków uzyskania premii ze środków FTiR dostępnych jest na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego >>

 

[bank gopsodarstwa krajowego,bgk,premia termomodernizacyjna,premia remontowa,termomodernizacja,pożyczka na termomodernizację]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12617|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11744|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl