CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Bezpieczne osiedle

Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych potrzeb człowieka. Chcemy mieć pewność, że w miejscach zamieszkania nic nam nie grozi. Odpowiedni dobór elementów ochrony sprawi, że nawet po zmroku będziemy mogli czuć się komfortowo na osiedlach. Również za dnia odetchniemy z ulgą wiedząc, że dzieci są bezpieczne na terenie placów zabaw i ośrodków rekreacyjnych.

Przydomowe bezpieczeństwo rozumiane jest bardzo szeroko. Jednym kojarzy się z monitoringiem rejestrującym każde wydarzenie. Innym z osobą stróża, patrolującą nocą osiedlowe uliczki. Są też tacy, którzy uważają, że bezpieczeństwo gwarantuje wyłącznie dobry sąsiad. Zwykle jednak bywa tak, że zanim poznamy nowych sąsiadów, zdani jesteśmy na dobrodziejstwa techniki i nowoczesnej inżynierii budowlanej.

Ogrodzenie to podstawa

W Polsce coraz większym powodzeniem cieszą się tzw. osiedla zamknięte. Do zapewnienia bezpieczeństwa przyczynia się nie tylko ogrodzenie, ale również ochrona osób decydujących o tym, kto wjedzie, a kto nie na teren naszych posesji. Jest to szczególnie ważne w przypadku osiedli zlokalizowanych w centrum miasta, gdzie znalazłoby się wielu chętnych na skorzystanie z parkingu.

Dokonując wyboru ogrodzeń, należy zwrócić uwagę na grubość prętów w kratach. Im grubsze, tym trudniej jest je przeciąć włamywaczom i wandalom. Dodatkową zaletą jest kompatybilność z systemem monitoringu terenu. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że słupek ogrodzenia oprócz stabilności powinien gwarantować pełną widoczność. Najlepiej sprawdzają się systemy modułowe z dyskretnymi, ażurowymi słupkami. Taka konstrukcja nie będzie zasłaniać widoku, a także wkomponuje się w otoczenie.

W naszych warunkach klimatycznych ważna jest również metoda impregnacji ogrodzenia. Właściwie ocynkowane i lakierowane ogrodzenie będzie służyło przez długie lata.

Bramy wjazdowe

W przypadku bram wjazdowych należy pamiętać, że wygoda nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem. Przekonują o tym wydarzenia ubiegłego lata, podczas którego w Wielkiej Brytanii w trakcie zabawy na osiedlu zginęły dwie niespełna sześcioletnie dziewczynki. Zostały zgniecione przez bramy niewyposażone w czujniki ani fotokomórki.

Podobne sytuacje mogą zdarzyć się codziennie. Jeżeli decydujemy się na bramę automatyczną, trzeba koniecznie sprawdzić, w jaki system zabezpieczeń została wyposażona. Dobrze jest, gdy ma zwiększoną liczbę czujników. Najmniejszy ruch ręki w dowolnym punkcie bramy powoduje wówczas zatrzymanie mechanizmu. W przypadku takiego systemu zabezpieczeń, ryzyko wypadku jest zredukowane do minimum.

W oku kamery

Monitoring jest jednym z najpopularniejszych zabezpieczeń przed „nieproszonymi gośćmi". Jego działanie nie kończy się jednak wraz z zamontowaniem kamer. Wybierając je pamiętajmy, że niebezpieczne sytuacje mają miejsce przede wszystkim nocą. Dlatego dobrym rozwiązaniem będą diody IR, za pomocą których nocny obraz będzie rozświetlony. W razie potrzeby operator może także dokonać zbliżenia kamery w miejsce lub na osobę szczególnie go interesującą.

Dzięki tej technice wielokrotnie udało się zidentyfikować miejskich wandali oraz złodziei. Oprócz urządzeń monitorujących niezbędne jest urządzenie posiadające funkcję łączenia obrazu z kilku kamer, zapisywania go na dysku oraz przeglądania nagrań archiwalnych (tzw. rejestrator).

Obowiązkowym elementem jest również pojemny dysk twardy (najlepiej 320 GB), na którym zachowamy nagrania z zapisem wydarzeń nie tylko z ubiegłej doby. Jako wyświetlacz może nam posłużyć nawet najprostszy monitor VGA.

Dobrodziejstwo domofonów

Domofony na osiedlu to już standard. Nie wyobrażamy sobie, aby wejście do domu czy bloku było nieograniczone. Podstawowym parametrem tych urządzeń jest system komunikowania. Może być jedno- (simplex) lub dwutorowy (duplex). Różnica polega na tym, że w systemie duplex rozmówcy mogą mówić równocześnie.

Simplex zakłada nadawanie naprzemienne co oznacza, że kiedy jedna ze stron mówi, drugiej automatycznie wyłączany jest mikrofon. Standardowa instalacja domofonowa składa się z dwóch elementów unifonu (część wewnętrzna instalowana w mieszkaniu) i bramofonu (element zewnętrzny).

Unifon jest bezpośrednio połączony z zamkiem elektromagnetycznym umieszczonym w furtce lub bramie. Niektóre z nich są wyposażone w diody, sygnalizujące zamknięcie lub otwarcie furtki. Może to być kluczowa funkcja dla bezpieczeństwa na osiedlu. Warto instalować unifony w pobliżu okna, tak aby łatwo można było zweryfikować, kogo zamierzamy wpuścić do naszego domu.

Bramofony, jako część zewnętrzna systemu, narażone są na działanie warunków atmosferycznych, dlatego istotne jest, z jakiego materiału zostały one wykonane. Eksperci branżowi zalecają, aby w miejsce materiałów stalowych wykorzystywać aluminium lub mosiądz.

Warto również pomyśleć o zabezpieczeniu przed śniegiem i deszczem. Egzamin zda również osłonka lub daszek. W przypadku systemu osiedlowego sterowania sprawdzają się domofony cyfrowe. Każdy unifon wyposażony jest w dekoder. W przypadku centrali cyfrowej istnieje szansa otworzenia zamka unikalnym kodem. Jest to dużo wygodniejsze, ponieważ takie rozwiązanie można zastosować w zastępstwie tradycyjnego klucza.

W systemach analogicznych każdy unifon połączony jest z bramofonem oddzielnym kablem. To rozwiązanie sprawdzi się głównie w domach jednorodzinnych. W nowoczesnych osiedlach miejskich jest już rzadkością.

Najlepszym osiągnięciem techniki na rynku są jednak wideodomofony, przeznaczone do monitoringu osób wchodzących do domu oraz otwierania bramy. Warto wybrać modele wyposażone w dwie kamery, umożliwiające również podgląd transmisji danych w czterech mniejszych ekranach. Urządzenie powinno być wodoodporne oraz zdolne do pracy przynajmniej w temperaturze od - 20°C. do + 50°C.

 

Co pozwala zwiększyć bezpieczeństwo na osiedlach?


  • ogrodzenie,
  • brama wjazdowa,
  • domofony,
  • monitoring,
  • oświetlenie,
  • odpowiednia infrastruktura dla dzieci i młodzieży.

 

Oświetlone ulice

Estetyka czy pragmatyzm? To pytanie zadają sobie często projektanci krajobrazu, którym zleca się wykonanie końcowego etapu budowy osiedla. Szklana kula to dość popularny ostatnio model lampy w małej architekturze miejskiej i osiedlowej.

Popularny, ale niestety najgorszy z możliwych. Światło kierowane jest w wielu kierunkach, przez co następuje jego nadmierne rozproszenie. Owocuje to nieumiejętnym wykorzystaniem energii elektrycznej oraz nieodpowiednim doświetleniem terenu. Swoje zadanie spełnią lampy z koszami, wykończone metalowymi daszkami osłaniającymi oprawę od góry.

Ciekawym rozwiązaniem jest także lampa metalohalogenowa, dająca światło pośrednie. Wyposażona jest bowiem w odbłyśnik, który je rozprasza.

Plac zabaw

Mimo rosnącej popularności osiedli zamkniętych, w Polsce jest jeszcze wiele nieogrodzonych terenów. W tym przypadku bezpieczeństwo należy zapewnić przynajmniej ich najmłodszym mieszkańcom. To właśnie ocena placów zabaw powinna być poddawana wnikliwej analizie urzędników.

Już kilka lat temu Unia Europejska wydała dyrektywy określające wymogi odnośnie do furtek montowanych na terenach rekreacyjnych. Systemy stosowane obecnie w furtkach mają za zadanie m.in. uniemożliwienie psom wejścia na teren obiektu.

Co więcej, w takim miejscu ogrodzenie nie powinno nie mieć żadnych ostrych elementów - wystających prętów czy śrub montażowych, którymi można łatwo się skaleczyć. Czystość i bezpieczeństwo to najlepsze argumenty dla rodziców.

Boiska osiedlowe

Ważną grupą wiekową na osiedlach jest młodzież. To właśnie z myślą o niej powstają obiekty rekreacyjne oraz boiska sportowe. Na osobach decydujących o doborze materiału ciąży podwójna odpowiedzialność.

Poza zapewnieniem bezpieczeństwa muszą pamiętać, aby odgłosy towarzyszące sportowym emocjom nie były uciążliwe dla mieszkańców osiedli. Istnieje kilka rozwiązań, które raz zastosowane, pogodzą oba cele. Wysokie tzw. piłkochwyty wyposażone w tłumiki akustyczne to kilka korzyści naraz. Po pierwsze - sześciometrowe lub wyższe ogrodzenie gwarantuje, że piłka wylatując z boiska nie uszkodzi okolicznych okien.

Po drugie - tłumiki akustyczne znacznie ograniczą hałas, który powstaje, kiedy piłka odbija się o kratę. Po trzecie wreszcie - odpowiednio wysokie ogrodzenie sprawi, że nikomu nie przyjdzie do głowy wspinanie się na nie, zminimalizowane zatem zostanie ryzyko urazów.

Istnieje wiele możliwości zapewnianiających bezpieczeństwo na osiedlach mieszkaniowych. Z każdym rokiem przybywa kolejnych rozwiązań technologicznych, z których warto korzystać. Jednak mimo rozwoju inżynierii, dobry sąsiad to podstawa.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19198|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12557|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11713|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl