CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Bezpieczne osiedle

Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych potrzeb człowieka. Chcemy mieć pewność, że w miejscach zamieszkania nic nam nie grozi. Odpowiedni dobór elementów ochrony sprawi, że nawet po zmroku będziemy mogli czuć się komfortowo na osiedlach. Również za dnia odetchniemy z ulgą wiedząc, że dzieci są bezpieczne na terenie placów zabaw i ośrodków rekreacyjnych.

Przydomowe bezpieczeństwo rozumiane jest bardzo szeroko. Jednym kojarzy się z monitoringiem rejestrującym każde wydarzenie. Innym z osobą stróża, patrolującą nocą osiedlowe uliczki. Są też tacy, którzy uważają, że bezpieczeństwo gwarantuje wyłącznie dobry sąsiad. Zwykle jednak bywa tak, że zanim poznamy nowych sąsiadów, zdani jesteśmy na dobrodziejstwa techniki i nowoczesnej inżynierii budowlanej.

Ogrodzenie to podstawa

W Polsce coraz większym powodzeniem cieszą się tzw. osiedla zamknięte. Do zapewnienia bezpieczeństwa przyczynia się nie tylko ogrodzenie, ale również ochrona osób decydujących o tym, kto wjedzie, a kto nie na teren naszych posesji. Jest to szczególnie ważne w przypadku osiedli zlokalizowanych w centrum miasta, gdzie znalazłoby się wielu chętnych na skorzystanie z parkingu.

Dokonując wyboru ogrodzeń, należy zwrócić uwagę na grubość prętów w kratach. Im grubsze, tym trudniej jest je przeciąć włamywaczom i wandalom. Dodatkową zaletą jest kompatybilność z systemem monitoringu terenu. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że słupek ogrodzenia oprócz stabilności powinien gwarantować pełną widoczność. Najlepiej sprawdzają się systemy modułowe z dyskretnymi, ażurowymi słupkami. Taka konstrukcja nie będzie zasłaniać widoku, a także wkomponuje się w otoczenie.

W naszych warunkach klimatycznych ważna jest również metoda impregnacji ogrodzenia. Właściwie ocynkowane i lakierowane ogrodzenie będzie służyło przez długie lata.

Bramy wjazdowe

W przypadku bram wjazdowych należy pamiętać, że wygoda nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem. Przekonują o tym wydarzenia ubiegłego lata, podczas którego w Wielkiej Brytanii w trakcie zabawy na osiedlu zginęły dwie niespełna sześcioletnie dziewczynki. Zostały zgniecione przez bramy niewyposażone w czujniki ani fotokomórki.

Podobne sytuacje mogą zdarzyć się codziennie. Jeżeli decydujemy się na bramę automatyczną, trzeba koniecznie sprawdzić, w jaki system zabezpieczeń została wyposażona. Dobrze jest, gdy ma zwiększoną liczbę czujników. Najmniejszy ruch ręki w dowolnym punkcie bramy powoduje wówczas zatrzymanie mechanizmu. W przypadku takiego systemu zabezpieczeń, ryzyko wypadku jest zredukowane do minimum.

W oku kamery

Monitoring jest jednym z najpopularniejszych zabezpieczeń przed „nieproszonymi gośćmi". Jego działanie nie kończy się jednak wraz z zamontowaniem kamer. Wybierając je pamiętajmy, że niebezpieczne sytuacje mają miejsce przede wszystkim nocą. Dlatego dobrym rozwiązaniem będą diody IR, za pomocą których nocny obraz będzie rozświetlony. W razie potrzeby operator może także dokonać zbliżenia kamery w miejsce lub na osobę szczególnie go interesującą.

Dzięki tej technice wielokrotnie udało się zidentyfikować miejskich wandali oraz złodziei. Oprócz urządzeń monitorujących niezbędne jest urządzenie posiadające funkcję łączenia obrazu z kilku kamer, zapisywania go na dysku oraz przeglądania nagrań archiwalnych (tzw. rejestrator).

Obowiązkowym elementem jest również pojemny dysk twardy (najlepiej 320 GB), na którym zachowamy nagrania z zapisem wydarzeń nie tylko z ubiegłej doby. Jako wyświetlacz może nam posłużyć nawet najprostszy monitor VGA.

Dobrodziejstwo domofonów

Domofony na osiedlu to już standard. Nie wyobrażamy sobie, aby wejście do domu czy bloku było nieograniczone. Podstawowym parametrem tych urządzeń jest system komunikowania. Może być jedno- (simplex) lub dwutorowy (duplex). Różnica polega na tym, że w systemie duplex rozmówcy mogą mówić równocześnie.

Simplex zakłada nadawanie naprzemienne co oznacza, że kiedy jedna ze stron mówi, drugiej automatycznie wyłączany jest mikrofon. Standardowa instalacja domofonowa składa się z dwóch elementów unifonu (część wewnętrzna instalowana w mieszkaniu) i bramofonu (element zewnętrzny).

Unifon jest bezpośrednio połączony z zamkiem elektromagnetycznym umieszczonym w furtce lub bramie. Niektóre z nich są wyposażone w diody, sygnalizujące zamknięcie lub otwarcie furtki. Może to być kluczowa funkcja dla bezpieczeństwa na osiedlu. Warto instalować unifony w pobliżu okna, tak aby łatwo można było zweryfikować, kogo zamierzamy wpuścić do naszego domu.

Bramofony, jako część zewnętrzna systemu, narażone są na działanie warunków atmosferycznych, dlatego istotne jest, z jakiego materiału zostały one wykonane. Eksperci branżowi zalecają, aby w miejsce materiałów stalowych wykorzystywać aluminium lub mosiądz.

Warto również pomyśleć o zabezpieczeniu przed śniegiem i deszczem. Egzamin zda również osłonka lub daszek. W przypadku systemu osiedlowego sterowania sprawdzają się domofony cyfrowe. Każdy unifon wyposażony jest w dekoder. W przypadku centrali cyfrowej istnieje szansa otworzenia zamka unikalnym kodem. Jest to dużo wygodniejsze, ponieważ takie rozwiązanie można zastosować w zastępstwie tradycyjnego klucza.

W systemach analogicznych każdy unifon połączony jest z bramofonem oddzielnym kablem. To rozwiązanie sprawdzi się głównie w domach jednorodzinnych. W nowoczesnych osiedlach miejskich jest już rzadkością.

Najlepszym osiągnięciem techniki na rynku są jednak wideodomofony, przeznaczone do monitoringu osób wchodzących do domu oraz otwierania bramy. Warto wybrać modele wyposażone w dwie kamery, umożliwiające również podgląd transmisji danych w czterech mniejszych ekranach. Urządzenie powinno być wodoodporne oraz zdolne do pracy przynajmniej w temperaturze od - 20°C. do + 50°C.

 

Co pozwala zwiększyć bezpieczeństwo na osiedlach?


  • ogrodzenie,
  • brama wjazdowa,
  • domofony,
  • monitoring,
  • oświetlenie,
  • odpowiednia infrastruktura dla dzieci i młodzieży.

 

Oświetlone ulice

Estetyka czy pragmatyzm? To pytanie zadają sobie często projektanci krajobrazu, którym zleca się wykonanie końcowego etapu budowy osiedla. Szklana kula to dość popularny ostatnio model lampy w małej architekturze miejskiej i osiedlowej.

Popularny, ale niestety najgorszy z możliwych. Światło kierowane jest w wielu kierunkach, przez co następuje jego nadmierne rozproszenie. Owocuje to nieumiejętnym wykorzystaniem energii elektrycznej oraz nieodpowiednim doświetleniem terenu. Swoje zadanie spełnią lampy z koszami, wykończone metalowymi daszkami osłaniającymi oprawę od góry.

Ciekawym rozwiązaniem jest także lampa metalohalogenowa, dająca światło pośrednie. Wyposażona jest bowiem w odbłyśnik, który je rozprasza.

Plac zabaw

Mimo rosnącej popularności osiedli zamkniętych, w Polsce jest jeszcze wiele nieogrodzonych terenów. W tym przypadku bezpieczeństwo należy zapewnić przynajmniej ich najmłodszym mieszkańcom. To właśnie ocena placów zabaw powinna być poddawana wnikliwej analizie urzędników.

Już kilka lat temu Unia Europejska wydała dyrektywy określające wymogi odnośnie do furtek montowanych na terenach rekreacyjnych. Systemy stosowane obecnie w furtkach mają za zadanie m.in. uniemożliwienie psom wejścia na teren obiektu.

Co więcej, w takim miejscu ogrodzenie nie powinno nie mieć żadnych ostrych elementów - wystających prętów czy śrub montażowych, którymi można łatwo się skaleczyć. Czystość i bezpieczeństwo to najlepsze argumenty dla rodziców.

Boiska osiedlowe

Ważną grupą wiekową na osiedlach jest młodzież. To właśnie z myślą o niej powstają obiekty rekreacyjne oraz boiska sportowe. Na osobach decydujących o doborze materiału ciąży podwójna odpowiedzialność.

Poza zapewnieniem bezpieczeństwa muszą pamiętać, aby odgłosy towarzyszące sportowym emocjom nie były uciążliwe dla mieszkańców osiedli. Istnieje kilka rozwiązań, które raz zastosowane, pogodzą oba cele. Wysokie tzw. piłkochwyty wyposażone w tłumiki akustyczne to kilka korzyści naraz. Po pierwsze - sześciometrowe lub wyższe ogrodzenie gwarantuje, że piłka wylatując z boiska nie uszkodzi okolicznych okien.

Po drugie - tłumiki akustyczne znacznie ograniczą hałas, który powstaje, kiedy piłka odbija się o kratę. Po trzecie wreszcie - odpowiednio wysokie ogrodzenie sprawi, że nikomu nie przyjdzie do głowy wspinanie się na nie, zminimalizowane zatem zostanie ryzyko urazów.

Istnieje wiele możliwości zapewnianiających bezpieczeństwo na osiedlach mieszkaniowych. Z każdym rokiem przybywa kolejnych rozwiązań technologicznych, z których warto korzystać. Jednak mimo rozwoju inżynierii, dobry sąsiad to podstawa.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17707|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11053|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10633|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl