– Zmiana klimatu to zjawisko, które już teraz ma miejsce. Polska powinna już dawno rozpocząć proces zabezpieczania się przed jego skutkami. Do pewnego stopnia przygotowujemy się już teraz – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.
Może Cię zainteresuje: Jak zdążyć przed końcem świata?
Wyjaśnia, że prowadzone są pracy dotyczące zmian w rolnictwie oraz gospodarce wodnej. Niezbędne są także reformy w energetyce, które pozwolą na dostosowanie się do zmian i zaadaptowanie do nowych warunków klimatycznych. Te natomiast zmienią funkcjonowanie wielu sektorów, w tym także rolnictwa.
Może Ci się spodoba: Klimat i ekologia wyzwaniami do deweloperów
Podczas upałów, kiedy temperatura będzie sięgała nawet 40 stopni Celsjusza, praca rolnicza będzie wyglądała inaczej niż dotychczas. Energia również nie będzie konsumowana tak jak wcześniej – kiedy była potrzebna przede wszystkim zimą. Niebawem może okazać się, że będzie ona potrzebna do ochładzania powietrza w szczytach letnich.
– Chociaż powstają plany na okoliczności nowych warunków klimatycznych, wciąż brakuje odpowiedniej polityki środowiskowej na skalę całego kraju. Nadal nie ma jednego dokumentu, w którym zawarty byłby polski plan reagowania na postępujące już zmiany klimatu. Wskazane jest więc stworzenie konkretnej strategii adaptacyjnej i mitygacyjnej w kwestii klimatu w Polsce – ocenił Jakóbik.
Źródło: enewsroom.pl
[ekologia, zmiana klimatu, globalne ocieplenie, ministerstwo środowiska]