W sprawie rozpoznanej przez WSA w Szczecinie w wyroku z 27 lutego 2020 r. (sygn. akt I SA/Sz 878/19) podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji podatkowej, w którym podał, że w sierpniu 2013 r. w drodze notarialnej umowy o dożywocie/darowizny/ustanowienia użytkowania kupił od swojej matki współwłasność w udziale do części nieruchomości, w skład której wchodziły: działki gruntu – zabudowana i niezabudowana, budynek mieszkalno-usługowy z dwoma mieszkaniami i dwoma lokalami usługowymi, strychem, piwnicą, kotłownią i pomieszczeniem gospodarczym oraz garaż (budynek gospodarczy). W listopadzie 2015 r. w wyniku ugody sądowej sprzedał drugiemu współwłaścicielowi cały swój udział w nieruchomościach. Odpłatność przekazano mu w dwóch transzach – w grudniu 2015 r. i w styczniu 2016 r. Ponadto część z uzyskanych środków podatnik wydatkował na cele zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Następnie w październiku 2015 r. zawarł umowę przedwstępną deweloperską na wybudowanie mieszkania, obejmującą datę jego oddania do użytku. Podatnik zapłacił w terminie wszystkie transze, w związku z czym deweloper wystawił faktury VAT na całą kwotę. Po dokonaniu pomiarów mieszkania, okazało się, że jest ono znacznie mniejsze niż określała to umowa, w związku z czym podatnik odstąpił od umowy i ustalono w lipcu 2017 r., że deweloper sprzeda mu mieszkanie zgodne z jego oczekiwaniami.
W związku z tym, że pieniądze ze sprzedaży otrzymanego w wyniku darowizny prawa współwłasności nieruchomości podatnik przeznaczył na wpłaty dla dewelopera, a następnie na podstawie umowy w czerwca 2019 r. uzyskał prawo własności nowego mieszkania uznał, że jest to ostateczne i dodatkowe potwierdzenie przeznaczenia środków na własne potrzeby mieszkaniowe do grudnia 2017 r.
Czytaj też: Darowizna: ile wynosi kwota wolna od podatku? >>
W artykule:
• Czy możliwe jest zwolnienie z PIT
|
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[pit, podatek, podatki, zwolnienie z pit, przychód ze sprzedaży nieruchomości, wojewódzki sąd administracyjny]