Artykuł sponsorowany

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - gdzie szukać ofert?

 totalmoney.pl  |  02.07.2020

W sytuacji, kiedy większość krajów zmaga się ze skutkami zamrożonej gospodarki w związku z pandemią, uzyskanie kredytu hipotecznego może być bardzo trudne. Banki ograniczają ryzyko kredytowe do minimum i niechętnie przyznają zobowiązania, szczególnie te długoterminowe.

Czy kredyt hipoteczny bez wkładu wlanego jest możliwy i gdzie szukać ofert?

Kredyt gotówkowy w czasie pandemii

Pandemia wirusa COVID-19 niektórym kredytobiorcom pokrzyżowała szyki, gdyż banki zareagowały bardzo gwałtownie i po obniżeniu stóp procentowych, praktycznie przestały przyjmować wnioski kredytowe. Otrzymanie długotrwałego zobowiązania na starych warunkach jest omal niemożliwe, gdyż sytuacja na rynku nieruchomości i ogólnie sytuacja gospodarcza stała się bardzo nerwowa. W oczach banku wielu kredytobiorców straciło zdolność kredytową, szczególnie dotyczyło to osób prowadzących działalność gospodarczą i zatrudnionych na inną umowę niż umowa o pracę, co dla banku jest istotną kwestią.

Czym jest wkład własny?

Wkład własny to nic innego jak udział kredytobiorcy w inwestycji bankowej. Najczęściej jest on wymagany przy kredycie hipotecznym, ale także inwestycyjnym, czy samochodowym. Musimy pamiętać, że wysokość wkładu własnego jest regulowana przez określone przepisy, które mają zabezpieczać kredytobiorcę i kredytodawcę. Przez ostatnie lata procedury związane z wkładem własnym mocno się zmieniły. Wkład stopniowo został podniesiony do obecnego poziomu 20 procent wartości danej nieruchomości. Musimy pamiętać, ze w związku z pandemią, niektóre banki dodatkowo go podwyższyły nawet do 30 i 40% wartości całej nieruchomości. To jest wartość minimalna wkładu własnego, każdy kredytobiorca może zdecydować o wniesieniu wyższej kwoty niż ta określona, jako minimum. Wysokość wkładu własnego wpływa na kwotę kredytu i tym samym koszta związane z kredytowaniem.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy to możliwe?

W obecnej chwili żaden bank nie oferuje kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Mamy do dyspozycji promocyjne oferty kredytowania i wkład własny na poziomie minimalnym 20% wartości nieruchomości. Przy zakupie dodatkowego ubezpieczenia, bank może zgodzić się na zakup nieruchomości w 90%, a nie jak dotychczas w 80%. Osoby, które szukają kredytu z niskim wkładem własnym, będą zobowiązane do płacenia wyższej miesięcznej raty kredytowej, do momentu aż kredyt spadnie poniżej 80%.

Jak uzyskać kredyt bez wkładu własnego?

Jest wiele możliwości, które mogą pomóc nam uzyskać zobowiązanie bez wymaganego minimum wkładu własnego. Niektóre instytucje bankowe są skłonne uznać za wkład własny nasze pieniądze, które odłożyliśmy w ramach IKE oraz IKZE. Na tej podstawie bank zabezpiecza środki do wysokości naszej inwestycji. Osoby zainteresowane tym rozwiązaniem muszą mieć na uwadze, że umowa podpisana z bankiem nie powinna zakładać, że środki z funduszu zostaną przeznaczone na spłatę kredytu. Jeśli decydujemy się na taki ruch, gdzie następuje przedwczesne upłynnienie środków z konta emerytalnego, będziemy zobowiązani do opłacenia prowizji, podatku od zysków kapitałowych i podatku dochodowego.

Innym rozwiązaniem jest wniesienie zabezpieczenia na innej nieruchomości, niż ta, którą kupujemy. Bank może zgodzić się i przyjąć inna nieruchomość, czy mieszkanie, uznając ją za wkład własny. Ktoś z naszych bliskich może wyrazić zgodę i zabezpieczyć nasz kredyt inną nieruchomością. Ważną informacją jest fakt, że osoba, która zezwoli na taką ewentualność, musi przystąpić do kredytu razem z nami, samo wpisanie do hipoteki, nie będzie wystarczające.

Niektóre instytucje bankowe jako wkład własny traktują działkę, na której w przyszłości ma stanąć dom. Warto pamiętać, że wartość tej działki, powinna być potwierdzona przez rzeczoznawcę majątkowego, nawet w przypadku, kiedy w akcie notarialnym widnieje jej cena.

Gdzie szukać odpowiedniej oferty na kredyt hipoteczny?

Idealnym narzędziem, które pomoże nam w poszukiwaniach oferty kredytowej jest ranking kredytów hipotecznych. To świetne miejsce, gdzie przyszły kredytobiorca nie tylko może porównać oferty pod kątem, który go interesuje, ale także zyskać niezbędną wiedzę o rynku kredytowym. Innym przydatnym narzędziem może być kalkulator kredytowy, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób obliczyć wysokość raty kredytu i czas spłaty. Dodatkowo możesz wprowadzać różne wartości, szacując swoje możliwości w oparciu o zdolność kredytową. Jednak należy pamiętać, że jest to jedynie narzędzie diagnostyczne, które nie bierze wszystkich parametrów pod uwagę, takich jak indywidualne zapisy w umowach. Jeśli zależy nam na dokładnych wyliczeniach, możemy udać się do eksperta i poprosić o przygotowanie symulacji doradcę kredytowego. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób, które szukają sposobu na poprawę swojej zdolności kredytowej. Doradca kredytowy jest osobą, która krok po kroku przeprowadzi nas przez cały proces, który co do zasady jest procesem długotrwałym i pokaże nam najlepsze możliwości.

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
12/2020

Aktualny numer:

Administrator 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zima a nieruchomości
  • - Bez windy ani rusz
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 20234|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12662|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl