W artykule:
• Charakterystyka systemu ETICS
|
Prawo budowlane, na chwilę obecną [1] pozwala na ocieplenie budynków o wysokości do 25 m bez uzyskiwania pozwolenia na budowę, wymagane jest jedynie zgłoszenie do właściwych organów nadzoru budowlanego. Natomiast dla budynków o wysokości nie przekraczającej 12 m nie jest wymagane nawet zgłoszenie (powyższe nie dotyczy np. sytuacji gdy docieplany budynek znajduje się w pieczy konserwatora zabytków).
W większości przypadków „zaprojektowanie” systemu ETICS to przepisanie wybranych fragmentów kart technicznych, tekstów aprobat/ocen technicznych lub instrukcji 447/2009 [2]. Dobrze, jeżeli wykonawca tych zapisów przestrzega. W przeciwnym razie skutki mogą być takie jak pokazano na fot 1.
![]() |
Fot. 1. Skutki lekceważenia zasad sztuki budowlanej podczas wykonywania prac; fot. autor |
Charakterystyka systemu ETICS
System ETICS (rys. 1) sprowadza się do wykonania na odpowiednio przygotowanym podłożu warstw współpracujących i kompatybilnych ze sobą materiałów ([2], [3]) takich jak:
- zaprawa/masa klejąca do przyklejania płyt termoizolacyjnych,
- płyt termoizolacyjnych (EPS, XPS, wełna mineralna, płyty z piany rezolowej),
- łączniki mechaniczne do mocowania płyt termoizolacyjnych (opcjonalnie),
- siatka zbrojąca i zaprawa/masa klejowo-szpachlowa do jej zatapiania,
- masy lub zaprawy tynkarskiej (z środkiem gruntującym),
- farby lub impregnatu (z środkiem gruntującym) (opcjonalnie).
![]() |
Rys. 1. Budowa systemu ETICS; 1. ocieplana ściana, 2. zaprawa/masa klejąca do przyklejania płyt termoizolacyjnych, 3. płyty termoizolacyjne, 4. łączniki mechaniczne do mocowania płyt termoizolacyjnych (opcjonalnie), 5. siatka zbrojąca, 6. zaprawa/masa klejowo-szpachlowa do zatapiania siatki, 7. preparat gruntujący pod wyprawę elewacyjną, 8. masa lub zaprawa tynkarska, 9. preparat gruntujący pod farbę elewacyjną (opcjonalnie), 10. farba elewacyjna (opcjonalnie); rys. Atlas |
Uzupełnieniem systemu są listwy cokołowe, kątowniki ochronne, profile dylatacyjne, itp.
Poprawnie zaprojektowany i wykonany system ETICS musi spełniać tzw. wymagania podstawowe zawarte w art 5.1 Ustawy Prawo budowlane [1] dotyczące m.in.:
- nośności i stateczności konstrukcji,
- bezpieczeństwa pożarowego,
- higieny, zdrowia i środowiska,
- bezpieczeństwa użytkowania i dostępności obiektów,
- oszczędności energii i izolacyjności cieplnej.
Ocieplenie na ociepleniu
Wymagania związane z termoizolacyjnością regulują Warunki techniczne [4]. Analiza wymaganego współczynnika przenikania ciepła pokazuje, że wymagany jest jego stały spadek. Wiele obiektów docieplanych kilka czy kilkanaście lat temu warstwą styropianu czy wełny o grubości 5–10 cm spełniało ówczesne wymagania termoizolacyjności, ale obecnie taka grubość nie stanowi skutecznej ochrony cieplnej. Z tego powodu wiele obiektów dociepla się, wykorzystując systemy ETICS na ETICS, czyli na ocieplonej wcześniej przegrodzie wykonuje się ponownie ocieplenie, jednak bez demontażu wcześniej wykonanego systemu.
Technologia wykonania takiego docieplenia polega na umocowaniu do istniejących, ocieplonych ścian, od zewnątrz, dodatkowego warstwowego układu dociepleniowego (rys. 2). Układ ten składa się zwykle ze styropianu jako materiału do izolacji cieplnej, warstwy zbrojonej wykonanej z zaprawy klejącej i siatki zbrojącej, warstwy wyprawy tynkarskiej oraz dekoracyjnej powłoki malarskiej (opcjonalnie). Łączna grubość płyt termoizolacyjnych, ograniczona jest przez ocenę techniczną (lub aprobatę), dla płyt styropianowych zwykle jest to 30 cm. Płyty termoizolacyjne mocowane są zaprawą klejącą i łącznikami mechanicznymi. Stosowanie łączników mechanicznych jest obowiązkowe i niezależnie od wysokości budynku. Jako podłoże zawsze powinna być traktowana warstwa materiału konstrukcyjnego ściany zewnętrznej budynku, a nie warstwa istniejącego ocieplenia. Łączniki powinny zatem przechodzić przez wszystkie warstwy istniejącego ocieplenia i być mocowane w części nośnej przegród.
![]() |
Rys. 2. Budowa systemu „ETICS na ETICS”; 1. ściana ocieplona systemem ETICS (ocieplenie pierwotne), 2. zaprawa/masa klejąca do przyklejania płyt termoizolacyjnych wtórnego ocieplenia, 3. płyty termoizolacyjne, 4. łączniki mechaniczne do mocowania płyt termoizolacyjnych przechodzące przez system pierwotny i kotwione w konstrukcyjnej części ściany, 5. siatka zbrojąca, 6. zaprawa/masa klejowo-szpachlowa do zatapiania siatki, 7. preparat gruntujący pod wyprawę elewacyjną, 8. masa lub zaprawa tynkarska, 9. preparat gruntujący pod farbę elewacyj- ną (opcjonalnie), 10. farba elewacyjna (opcjonalnie); rys. Atlas |
Z tej krótkiej analizy wynikają dwie podstawowe rzeczy. Podłożem pod system „docieplający” jest zarówno konstrukcyjna część ściany, jak i istniejące ocieplenie. A to rodzi pewne konsekwencje. Zatem zaprojektowanie i wykonanie systemu ETICS na ETICS nie jest tym samym, czym wykonanie „zwykłego” ocieplenia.
Czytaj też: Naprawa balkonu – etapy prac i materiały >>
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[system etics, systemy ociepleń, docieplanie budynków, fasady, termoizolacja budynków, termoizolacja]