CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Pandemia – ulga dla Natury?

Helena Śpiewak  |  Administrator 6/2020  |  06.07.2020
Efekt spowolnienia obserwowany w różnych dziedzinach, spowodowany przez pandemię nie dotyczy zmiany klimatu
Efekt spowolnienia obserwowany w różnych dziedzinach, spowodowany przez pandemię nie dotyczy zmiany klimatu
fot. pixabay

W czasie pandemii COVID-19 odnotowano największy spadek emisji CO2 w historii pomiarów! Ale czy to wystarczy, aby zatrzymać globalne ocieplenie?

W artykule:

• Załamanie rynku ropy
• Światowa recesja
• COVID-19, a Zielony Ład
• Ocieplenie klimatu trwa!
• Rok 2020 najcieplejszy w historii pomiarów?

Analitycy Carbon Brief oszacowali, że będziemy mieć do czynienia z największym spadkiem emisji CO2 w historii, bo o ponad 5%! Analizie poddano spadki emisji CO2 w kluczowych dziedzinach życia i gospodarki, dotkniętych przez pandemię COVID-19 u dwóch największych emitentów CO2, czyli w USA i w Chinach. Pod uwagę wzięli Unię Europejską, w której spadek emisji CO2 szacowano na podstawie analizy rynku handlu emisjami EU ETS. Analizowali też światowy rynek ropy oraz indyjski sektor energetyczny.

Trwające cały czas zamknięcie niemal wszystkich gospodarek świata oraz niezbyt szybkie ich „odmrażanie” – które według niektórych ekspertów zakończy się dopiero w 2022 roku (sic!) – spowodują rekordowy spadek emisji CO2! O ok. 2 mld ton, czyli ponad 5,5% wartości roku 2019. Jeśli dodamy sektory i kraje, których w analizie nie uwzględniono, spadek emisji CO2 może wynieść nawet więcej.

Niestety, nawet tak bezprecedensowe ograniczenie podgrzewających Ziemię gazów cieplarnianych to zdecydowanie za mało, byśmy mogli myśleć o zatrzymaniu do końca XXI wieku wzrostu temperatury na poziomie 1,5°C. Mogłoby się to udać tylko wtedy, gdyby spadki emisji CO2 miały miejsce każdego roku podczas najbliższej dekady i były głębsze – o ok. 7,6%. Czyli ok. 2,2 mld ton rocznie.

By tak się stało, potrzebna jest docelowa, długoterminowa polityka klimatyczna prowadzona przez wszystkie rządy świata. Nie wystarczy obecny światowy kryzys spowodowany pandemią koronawirusa.

Załamanie rynku ropy

Według analizy Carbon Brief największy wpływ na zmniejszenie emisji CO2 w 2020 roku będzie mieć ostre załamanie rynku ropy. Ceny surowca spadły przez ostatnie trzy miesiące o ponad 60% z powodu gwałtownego spadku popytu.

OPEC, kartel państw – producentów ropy, wraz z Rosją i Meksykiem podjęli pod koniec kwietnia próbę zażegnania spadków cen surowca, decydując się od maja na ograniczenie produkcji o 9,7 mln baryłek dziennie! To największe cięcie w historii kartelu, ale jak wskazują analitycy daleko niewystarczające wobec ogromnego spadku popytu.

Światowa recesja

Drugą z kolei przyczyną, wywołaną przez pandemię, która powoduje spadek emisji CO2 jest i będzie światowa recesja.

Analitycy z Carbon Brief zauważają, że nawet „10% spadek emisji w 2020 roku wciąż oznacza wpompowanie do atmosfery ok. 33 mld ton CO2, czyli więcej niż w jakimkolwiek roku poprzedzającym rok 2010”. Sam spadek emisji nie wystarczy więc, bo żaden z poprzednich spadków emisji nie okazał się długotrwały.

Niewiele wskazuje, by i tym razem wstrząs gospodarczy, wywołany pandemią miał doprowadzić do przewartościowania polityki gospodarczej. Na tyle, by po pokonaniu wirusa powrót do (nowej?) normalności odbył się z poszanowaniem klimatu i natury.

COVID-19, a Zielony Ład

Komisja Europejska zarzeka się, że jej ambitne plany zaostrzenia polityki klimatycznej i środowiskowej, czyli tzw. Zielony Ład, będą realizowane z jeszcze większą determinacją.

Ambicje ambicjami, ale pandemia już zmusiła Brukselę do zmian w „rozkładzie jazdy”. Na rok 2021 przesunięto np. prace nad nową strategią adaptacji do zmian klimatycznych. KE rozważa też przesunięcie (czyli opóźnienie) prac nad strategią ds. morskiej energetyki odnawialnej. Prawdopodobnie opóźnieniu ulegnie też przyjęcie unijnej strategii różnorodności biologicznej na rok 2030.

 

Jak wiemy, głos Brukseli jest osamotniony, gdyż tacy przywódcy, jak Donald Trump czy prezydent Brazylii – Jair Bolsonaro, aktywnie sprzeciwiają się działaniom na rzecz klimatu i środowiska. Analitycy z brytyjskiego Carbon Brief dowodzą, że: „nie ma powodu, aby oczekiwać, że koronakryzys przyspieszy przyjazne dla klimatu oddzielenie wzrostu gospodarczego od emisji CO2, chyba że działania na rzecz przywrócenia równowagi po pandemii uznają za priorytet. Obecny kryzys może jedynie tymczasowo ograniczyć emisję. Gdy otworzą się ponownie fabryki, ludzie masowo wsiądą do samochodów, a samoloty znów wzniosą się w powietrze, w strukturze globalnej gospodarki zmieni się niewiele, a postęp w kierunku zerowych emisji netto będzie prawdopodobnie równie powolny jak do tej pory”. Co prawda, według ich obliczeń, gdyby nie pandemia COVID-19 globalne emisje CO2 wzrosłyby w 2020 o ok. 1%, czyli o prawie 500 mln ton.

Ocieplenie klimatu trwa!

Efekt spowolnienia obserwowany w różnych dziedzinach, spowodowany przez pandemię nie dotyczy (na razie?) zmiany klimatu. Tegoroczny kwiecień zapisał się jako jeden z dwóch najcieplejszych w historii pomiarów prowadzonych od 1880 roku! Amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) w swoim comiesięcznym podsumowaniu oszacowała anomalię globalnej temperatury powierzchni Ziemi w kwietniu tego roku na 1,06°C powyżej średniej z lat 1981–2010. Dało mu to drugie miejsce w rankingu, o 0,07°C za kwietniem 2016 roku, kiedy to temperatura przekroczyła średnią o 1,13°C. Co ciekawe, według analityków NASA to kwiecień 2020 był cieplejszy od tego z 2016 roku – o 0,04°C.

Rok 2020 najcieplejszy w historii pomiarów?

Biorąc pod uwagę pierwsze miesiące roku (styczeń-kwiecień), jak na razie obecny rok plasuje się na drugim miejscu, za 2016. To, że będzie jednym z pięciu najcieplejszych w historii (dodajmy, że wszystkie wystąpiły po 2014 roku) jest praktycznie pewne.

Według udostępnionego przez NOAA Global Annual Temperature Rankings Outlook, rok 2020 ma 70% szans na ustanowienie nowego rekordu. Zbliżone dane podaje NASA. Fakt, że obecny rok może być najcieplejszy w historii jest czymś bezprecedensowym. Według opinii badaczy do wzrostu temperatury może w pewnym stopniu przyczynić się także pandemia koronawirusa! Chodzi o związany z nią spadek emisji niektórych zanieczyszczeń wywołujących efekt aerozolowy, który chłodzi klimat.

***

Na zakończenie chciałabym zwrócić uwagę na inny jeszcze negatywny efekt pandemii COVID-19. To dodatkowe zanieczyszczenie środowiska przez produkty z plastiku, stosowane na całym świecie do ochrony przed koronawirusem. To miliony jednorazowych maseczek, miliony jednorazowych rękawic, miliony…

Czytaj też: Docieplenie budynków wcześniej ocieplonych >>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[eko, ekologia, gazy cieplarniane, epidemia, pandemia, ocieplanie klimatu]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu dachu, piwnicy i garażu  »

Docieplenie budynkuCENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych... Czytam więcej »


Oto jak szybko i bezpieczenie zabezpieczyć budynek przed wilgocią »

Jak zdobyć kredyty preferencyjne na inwestycje służącę zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni?

wilgotne ściany w budynku mieszkania termomodernizacja
Wilgoć w budynku zagraża jego całej konstrukcji i jest odpowiedzialna za liczne schorzenia ludzi przebywających w zbyt wilgotnych pomieszczeniach. Pojawiają się pleśń i grzyby na ścianach... Chcę wiedzieć »

Wystarczy audyt energetyczny, uchwała o zaciągnięciu kredytu i potwierdzona ściągalność zaliczek na fundusz remontowy... Zobacz, jakie inwestycje obejmuje »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Czysta woda, wolna od zanieczyszczeń i bakterii - jak ją zapewnić? »

Jak dbać o elewację i jej czystość?

Kran wirusy czyste elewacje
Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

Skuteczne oczyszczenie elewacji, zwłaszcza trudno dostępnych i wykonanych... czytam więcej»


Czysta woda, wolna od zanieczyszczeń i bakterii - jak ją zapewnić?

Zimne kaloryferyWoda w postaci aerozolu wodno-powietrznego, wydostająca się z instalacji zawierających bakterię Legionella, może powodować chorobę legionistów lub mniej niebezpieczną... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Programy ułatwiające pracę administratorów i zarządców budynków »

Jak zadbać o prawidłowe powietrze w pomieszczeniu?

wiata rowerowa klimatyzatory na budynku

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykamy na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Dobre samopoczucie zależy od jakości powietrze i kliamtu panującego w pomieszczeniu w którym przebywamy i... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Obniżenie kosztów energii elektrycznej w obwodach administracyjnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Licznik energii - oszczędzanie śmietniki ese
Wzrost cen energii zmusza administratorów obiektów do szukania sposobów obniżania kosztów na fakturach za energię elektryczną... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Jak skutecznie zlikwidować problem wilgoci w murach?
Dlaczego warto zainwestować w kompostowniki i grządki podwyższane?
wilgoc sciany kompostoniki na osiedlu
Może się wydawać, że nieprzyjemny zapach, nieestetyczny wygląd czy zbyt niska temperatura to najgorsze, co może nas spotkać w zawilgoconym.... czytam więcej » Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują nawożenia i słońca. Sztuczne nawozy nie są do końca dobre dla roślin. Mozemy sami zadbać o odpowiedni nawóz dla roślin w... Czytam więcej »

Zarządca nie próżnuje. Zobacz, jak dba o nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 17271|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12212|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl