CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Pandemia – ulga dla Natury?

Helena Śpiewak  |  Administrator 6/2020  |  06.07.2020
Efekt spowolnienia obserwowany w różnych dziedzinach, spowodowany przez pandemię nie dotyczy zmiany klimatu
Efekt spowolnienia obserwowany w różnych dziedzinach, spowodowany przez pandemię nie dotyczy zmiany klimatu
fot. pixabay

W czasie pandemii COVID-19 odnotowano największy spadek emisji CO2 w historii pomiarów! Ale czy to wystarczy, aby zatrzymać globalne ocieplenie?

W artykule:

• Załamanie rynku ropy
• Światowa recesja
• COVID-19, a Zielony Ład
• Ocieplenie klimatu trwa!
• Rok 2020 najcieplejszy w historii pomiarów?

Analitycy Carbon Brief oszacowali, że będziemy mieć do czynienia z największym spadkiem emisji CO2 w historii, bo o ponad 5%! Analizie poddano spadki emisji CO2 w kluczowych dziedzinach życia i gospodarki, dotkniętych przez pandemię COVID-19 u dwóch największych emitentów CO2, czyli w USA i w Chinach. Pod uwagę wzięli Unię Europejską, w której spadek emisji CO2 szacowano na podstawie analizy rynku handlu emisjami EU ETS. Analizowali też światowy rynek ropy oraz indyjski sektor energetyczny.

Trwające cały czas zamknięcie niemal wszystkich gospodarek świata oraz niezbyt szybkie ich „odmrażanie” – które według niektórych ekspertów zakończy się dopiero w 2022 roku (sic!) – spowodują rekordowy spadek emisji CO2! O ok. 2 mld ton, czyli ponad 5,5% wartości roku 2019. Jeśli dodamy sektory i kraje, których w analizie nie uwzględniono, spadek emisji CO2 może wynieść nawet więcej.

Niestety, nawet tak bezprecedensowe ograniczenie podgrzewających Ziemię gazów cieplarnianych to zdecydowanie za mało, byśmy mogli myśleć o zatrzymaniu do końca XXI wieku wzrostu temperatury na poziomie 1,5°C. Mogłoby się to udać tylko wtedy, gdyby spadki emisji CO2 miały miejsce każdego roku podczas najbliższej dekady i były głębsze – o ok. 7,6%. Czyli ok. 2,2 mld ton rocznie.

By tak się stało, potrzebna jest docelowa, długoterminowa polityka klimatyczna prowadzona przez wszystkie rządy świata. Nie wystarczy obecny światowy kryzys spowodowany pandemią koronawirusa.

Załamanie rynku ropy

Według analizy Carbon Brief największy wpływ na zmniejszenie emisji CO2 w 2020 roku będzie mieć ostre załamanie rynku ropy. Ceny surowca spadły przez ostatnie trzy miesiące o ponad 60% z powodu gwałtownego spadku popytu.

OPEC, kartel państw – producentów ropy, wraz z Rosją i Meksykiem podjęli pod koniec kwietnia próbę zażegnania spadków cen surowca, decydując się od maja na ograniczenie produkcji o 9,7 mln baryłek dziennie! To największe cięcie w historii kartelu, ale jak wskazują analitycy daleko niewystarczające wobec ogromnego spadku popytu.

Światowa recesja

Drugą z kolei przyczyną, wywołaną przez pandemię, która powoduje spadek emisji CO2 jest i będzie światowa recesja.

Analitycy z Carbon Brief zauważają, że nawet „10% spadek emisji w 2020 roku wciąż oznacza wpompowanie do atmosfery ok. 33 mld ton CO2, czyli więcej niż w jakimkolwiek roku poprzedzającym rok 2010”. Sam spadek emisji nie wystarczy więc, bo żaden z poprzednich spadków emisji nie okazał się długotrwały.

Niewiele wskazuje, by i tym razem wstrząs gospodarczy, wywołany pandemią miał doprowadzić do przewartościowania polityki gospodarczej. Na tyle, by po pokonaniu wirusa powrót do (nowej?) normalności odbył się z poszanowaniem klimatu i natury.

COVID-19, a Zielony Ład

Komisja Europejska zarzeka się, że jej ambitne plany zaostrzenia polityki klimatycznej i środowiskowej, czyli tzw. Zielony Ład, będą realizowane z jeszcze większą determinacją.

Ambicje ambicjami, ale pandemia już zmusiła Brukselę do zmian w „rozkładzie jazdy”. Na rok 2021 przesunięto np. prace nad nową strategią adaptacji do zmian klimatycznych. KE rozważa też przesunięcie (czyli opóźnienie) prac nad strategią ds. morskiej energetyki odnawialnej. Prawdopodobnie opóźnieniu ulegnie też przyjęcie unijnej strategii różnorodności biologicznej na rok 2030.

 

Jak wiemy, głos Brukseli jest osamotniony, gdyż tacy przywódcy, jak Donald Trump czy prezydent Brazylii – Jair Bolsonaro, aktywnie sprzeciwiają się działaniom na rzecz klimatu i środowiska. Analitycy z brytyjskiego Carbon Brief dowodzą, że: „nie ma powodu, aby oczekiwać, że koronakryzys przyspieszy przyjazne dla klimatu oddzielenie wzrostu gospodarczego od emisji CO2, chyba że działania na rzecz przywrócenia równowagi po pandemii uznają za priorytet. Obecny kryzys może jedynie tymczasowo ograniczyć emisję. Gdy otworzą się ponownie fabryki, ludzie masowo wsiądą do samochodów, a samoloty znów wzniosą się w powietrze, w strukturze globalnej gospodarki zmieni się niewiele, a postęp w kierunku zerowych emisji netto będzie prawdopodobnie równie powolny jak do tej pory”. Co prawda, według ich obliczeń, gdyby nie pandemia COVID-19 globalne emisje CO2 wzrosłyby w 2020 o ok. 1%, czyli o prawie 500 mln ton.

Ocieplenie klimatu trwa!

Efekt spowolnienia obserwowany w różnych dziedzinach, spowodowany przez pandemię nie dotyczy (na razie?) zmiany klimatu. Tegoroczny kwiecień zapisał się jako jeden z dwóch najcieplejszych w historii pomiarów prowadzonych od 1880 roku! Amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) w swoim comiesięcznym podsumowaniu oszacowała anomalię globalnej temperatury powierzchni Ziemi w kwietniu tego roku na 1,06°C powyżej średniej z lat 1981–2010. Dało mu to drugie miejsce w rankingu, o 0,07°C za kwietniem 2016 roku, kiedy to temperatura przekroczyła średnią o 1,13°C. Co ciekawe, według analityków NASA to kwiecień 2020 był cieplejszy od tego z 2016 roku – o 0,04°C.

Rok 2020 najcieplejszy w historii pomiarów?

Biorąc pod uwagę pierwsze miesiące roku (styczeń-kwiecień), jak na razie obecny rok plasuje się na drugim miejscu, za 2016. To, że będzie jednym z pięciu najcieplejszych w historii (dodajmy, że wszystkie wystąpiły po 2014 roku) jest praktycznie pewne.

Według udostępnionego przez NOAA Global Annual Temperature Rankings Outlook, rok 2020 ma 70% szans na ustanowienie nowego rekordu. Zbliżone dane podaje NASA. Fakt, że obecny rok może być najcieplejszy w historii jest czymś bezprecedensowym. Według opinii badaczy do wzrostu temperatury może w pewnym stopniu przyczynić się także pandemia koronawirusa! Chodzi o związany z nią spadek emisji niektórych zanieczyszczeń wywołujących efekt aerozolowy, który chłodzi klimat.

***

Na zakończenie chciałabym zwrócić uwagę na inny jeszcze negatywny efekt pandemii COVID-19. To dodatkowe zanieczyszczenie środowiska przez produkty z plastiku, stosowane na całym świecie do ochrony przed koronawirusem. To miliony jednorazowych maseczek, miliony jednorazowych rękawic, miliony…

Czytaj też: Docieplenie budynków wcześniej ocieplonych >>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[eko, ekologia, gazy cieplarniane, epidemia, pandemia, ocieplanie klimatu]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16583|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11858|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl