W przedmiotowej sprawie powódka wniosła o uchylenie kary porządkowej upomnienia nałożonej na nią przez jej pracodawcę. Kara została nałożona przez spółkę zarządzającą wspólnotami mieszkaniowymi na pracownika za nienależyte wykonywanie powierzonych obowiązków, polegające na nieprawidłowościach w zakresie przygotowania, gromadzenia oraz przechowywania dokumentacji wspólnot mieszkaniowych.
W ocenie sądu powództwo pracownika nie było zasadne. Stosownie do art. 108 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów ppoż., a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować m.in. karę upomnienia.
Upomnienie jest najniższą z możliwych kar porządkowych. Jej stosowanie jest usprawiedliwione nawet w przypadku niewielkiego stopnia winy pracownika, przy czym pracodawca przy jej stosowaniu jest obowiązany dochować procedur określonych w art. 109 KP i art. 110 KP, tj. kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia; kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. O zastosowanej karze pracodawca ma obowiązek zawiadomić pracownika na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia.
Czytaj też: Koszty zgodnie z udziałami >>
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[błędy w zarządzaniu, zarządca, obowiązki zarządcy, wyrok sądu, sąd rejonowy, odpowiedzialność zarządcy]