Czy to na etapie inwestowania czy eksploatacji budynków zasadniczym celem norm generalnych Prawa budowlanego jest zapewnienie bezpieczeństwa dla ludzi, ich mienia i dla środowiska.
Gwarantem tegoż bezpieczeństwa są przepisy regulacyjne Prawa budowlanego (PB) dotyczące procesu inwestowania, a także przepisy techniczno-budowlane, tj. dotyczące projektowania i budowy – rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. Nr 75, poz. 690 ze zm.).
Co wiemy o kontrolach okresowych obiektów i po co one są?
W intencji ustawodawcy, regulacje Prawa budowlanego mają służyć, co do celu i oddziaływania na potencjalnych inwestorów i władających, zapewnieniu bezpieczeństwa na etapie projektowania zamierzeń budowlanych, ich realizacji oraz na etapie użytkowania obiektu. Na etapie eksploatacji obiektów budowlanych, w tym zwłaszcza użytkowanych budynków mieszkalnych, obowiązują zasady generalne użytkowania obiektów według art. 5 ust. 2 PB: Obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami, o których mowa w ust. 1 pkt 1–7.
Bardziej szczegółowy zakres obowiązków właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego określono w art. 61 PB, w którym ustawodawca określa obowiązki w warunkach normalnych (pkt 1) oraz obowiązki w warunkach kryzysowych (pkt 2), tj. zagrożenie, które już powstało lub może powstać. Głównym przesłaniem tych przepisów jest zapewnienie przez jego adresata bezpieczeństwa użytkowania obiektu, zwłaszcza w odniesieniu do zamieszkałego budynku mieszkalnego.
Przypomnijmy, że według art. 61 PB właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
- utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z art. 5 ust. 2 PB;
- zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Konsekwencją ww. przepisów jest regulacja art. 66, ponieważ w sytuacji, gdy stan obiektu budowlanego zagraża (lub może zagrażać) życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu ich mienia bądź środowiska, albo jest użytkowany, organ nadzoru budowlanego może nakazać władającemu usunięcie nieprawidłowości w określonym terminie wykonania, w szczególności może zakazać jego użytkowania lub wyłączyć go z użytkowania.
Bezpieczeństwu użytkowania mają służyć obowiązkowe kontrole okresowe obiektów budowlanych, w wyniku czego przeprowadzający ją (według określonej normalizacji – Polskich Norm – PN) ma stwierdzić, czy stan poszczególnych elementów wymaga napraw, konserwacji lub remontów. Ma on stwierdzić, czy stan obiektu kontrolowanego jest bezpieczny czy nie; jeśli nie to w jakim zakresie. Musi też wskazać nieprawidłowości i wydać odpowiednie zalecenia pokontrolne, które wiążą każdego władającego obiektem budowlanym, także wspólnotę mieszkaniową, ponieważ przesłanka bezpieczeństwa użytkowania jest najważniejszym obowiązkiem wszystkich władających obiektami budowlanymi, w tym budynkami mieszkalnymi.
Czytaj też: Czy dzieci z rodzin zastępczych będą mogły dziedziczyć majątek rodziców zastępczych? >>
Abstrakt:Artykuł poświęcony jest w całości zmianom Prawa budowlanego, dotyczącym obowiązkowych kontroli okresowych w obiektach budowlanych; zmiany te obejmują m.in. art. 62, 62a i art. 64 PB. |
W artykule:
• Co wiemy o kontrolach okresowych obiektów i po co one są?
|
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[prawo budowlane, zmiany w prawie budowlanym, przeglądy techniczne, obiekty budowlane, utrzymanie i kontrola okresowa obiektów budowlanych]