W sprawie rozpoznanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 11 marca 2020 r. (sygn. akt II SA/Gd 649/19) burmistrz miasta z urzędu wszczął postępowanie w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości skarżących, stanowiącej działkę w związku z wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej – kanalizacji deszczowej w ulicy.
W oparciu o uchwałę rady miasta z 26 czerwca 2008 r. w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, który nastąpił w wyniku wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej oraz operat szacunkowy sporządzony w dniu 25 lutego 2019 r. przez rzeczoznawcę majątkowego, burmistrz miasta ustalił opłatę adiacencką w przedmiotowej sprawie w wysokości 19 182,50 zł.
Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego
Skarżący odwołali się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO). Zarzucono burmistrzowi miasta naruszenie art. 143 1 i ust. 2, art. 144 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomości (DzU z 2020, poz. 65, z późn. zm.)
Zdaniem SKO zebrany w sprawie materiał dowodowy potwierdza fakt zrealizowania przez miasto inwestycji obejmującej wybudowanie infrastruktury technicznej w postaci kanalizacji deszczowej w ciągu ulicy. Inwestycja ta została sfinansowana ze środków miasta, gminy, powiatu i wojewody, zatem zostały spełnione przesłanki warunkujące zastosowanie przepisów o gospodarce nieruchomościami.
Skarżący byli informowani o zakończeniu budowy kanalizacji deszczowej w ciągu ulicy oraz o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości należącej do nich nieruchomości, spowodowanego opisaną wyżej inwestycją i w jego toku mogli zapoznać się ze zgromadzoną w tym zakresie dokumentacją dotyczącą finansowo-technicznej strony procesu budowlanego. Mogli również już wówczas zgłosić swoje uwagi i zastrzeżenia w tym zakresie, a zrobili to dopiero na etapie odwołania od decyzji. Wtedy zainteresowali się wysokością partycypacji każdego z podmiotów publicznoprawnych finansujących omawianą inwestycję.
W odniesieniu do kolejnego zarzutu dotyczącego ustalenia opłaty adiacenckiej dla obojga współwłaścicieli łącznie, SKO stwierdziło, że skarżący są współwłaścicielami nieruchomości na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej co oznacza, że łącząca ich współwłasność ma charakter łączny, w której żaden z małżonków nie dysponuje ułamkowo wyrażonym udziałem, a zatem nie jest możliwe rozdzielenie opłaty adiacenckiej stosownie do wielkości udziałów.
Czytaj też: Zamiana mieszkań – ile to kosztuje? >>
W artykule:
• Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego
|
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[opłata adiacencka, właściciel nieruchomości, wyrok sądu apelacyjnego, wojewódzki sąd administracyjny, infrastruktura techniczna]