Osuszanie murów
Podczas usuwania wilgoci z murów stosuje się jedną z dwóch głównych metod osuszania murów – naturalną lub sztuczną.
W ramach metody sztucznej rozróżnia się sposoby inwazyjne i bezinwazyjne. Pierwsze z wymienionych to na przykład: mechaniczne podcinanie murów, iniekcje; bezinwazyjne sposoby natomiast polegają na osuszaniu gorącym powietrzem, technikami absorpcyjnymi, kondensacyjnymi, elektroosmozy, mikrofalowymi, promieniowania elektromagnetycznego).
W metodzie bezinwazyjnej, jak już sama nazwa sugeruje, nie ma ingerencji fizycznej w strukturę budynków, a więc jednocześnie nie ma ryzyka osłabienia spoistości murów.
Polega na tym, że wilgoć usuwana jest z murów dzięki podwyższaniu temperatury pomieszczeń bądź muru, z jednoczesnym wymuszeniem kierunku ruchu powietrza. W procesie tym stosuje się: nagrzewnice, osuszacze absorpcyjne i kondensacyjne.
Dobór materiałów wodoochronnych
Warto również poruszyć kwestię materiałów wodochronnych. Możemy wyróżnić materiały bitumiczne, mineralne czy z tworzyw sztucznych. Inny podział proponuje: materiały bezszwowe, rolowe, służące do uszczelnień szczelin i dylatacji, a także do izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej. Materiały użyte do hydroizolacji muszą być ze sobą kompatybilne.
W hydroizolacji zabezpieczenie to jedno, jednak nie mniej ważna jest ochrona w trakcie eksploatacji.
Powyżej zostały tylko wymienione możliwości w zakresie hydroizolacji budynków wielolokalowych, natomiast wybór należy podejmować indywidualnie, najlepiej we współpracy ze specjalistami, którzy przeprowadzają oceny skuteczności danych rozwiązań. Tylko projektant może stwierdzić, czy w danym przypadku chodzi o obciążenie wodą czy wilgocią, a w każdym z przypadków jest inny tok postępowania.
Przyczyn zawilgocenia budynków jest sporo. I wszystkie one powodują, że zawilgocone ściany obniżają walory użytkowe budynku lub wręcz uniemożliwiają komfortowe mieszkanie w nim, a w skrajnych przypadkach mogą nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.
[hydroizolacja,hydroizolacje budynków,osuszanie,ochrona przed wilgocią,materiały wodoochronne]