Artykuł sponsorowany

ASM: całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej

 Agencja Ochrony MEN  |  18.07.2020
ASM: całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej
ASM: całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej
Agencja Ochrony MEN

Wraz z rosnącymi kosztami stacjonarnej ochrony fizycznej coraz więcej wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych zastanawia się nad wdrożeniem zdalnego nadzoru osiedla za pomocą kamer. Budzi to wiele obaw m.in. o jakość nowej ochrony. Niepotrzebnie, jeśli wybór padnie na Aktywny System Monitoringu - rozwiązanie, które znacznie obniży koszty ochrony, a jednocześnie podniesie jej poziom.

Koszty pracownicze stanowią największy udział w wynagrodzeniu dla firm świadczących usługi ochroniarskie dla osiedli mieszkaniowych. Szacuje się, że w ostatnich latach - wskutek społecznie oczekiwanego podnoszenia przez rząd płacy minimalnej oraz stawki godzinowej - koszty tradycyjnie rozumianej ochrony w postaci ochroniarza na obiekcie wzrosły o ponad 40 proc. Dla części mieszkańców są to już kwoty nie do zaakceptowania. Tym bardziej, że kolejne podwyżki są nieuniknione.

Różne rodzaje monitoringu wizyjnego online

Nadzór online zawsze będzie tańszy od tradycyjnej ochrony. O ile? O połowę albo nawet więcej. To w dużej mierze zależy od specyfiki obiektu, ale też od tego, ile obiektów jednocześnie nadzoruje jeden operator systemu i w jakim robi to zakresie.

Można bowiem znaleźć bardzo atrakcyjne cenowo (80-90 proc. taniej od tradycyjnej ochrony) oferty zdalnego monitoringu, który w zdecydowanej większości polega na cyklicznym, często co godzinę, łączeniu się z osiedlem i przeprowadzaniem trwającego kilka minut wideopatrolu. Taka ochrona jest niestety iluzoryczna, bo najczęściej sprowadza się np. do weryfikacji zamknięcia furtek. W pozostałym czasie obiekt nie jest monitorowany. Co więcej, jeden operator takiego systemu nadzoruje aż kilkadziesiąt obiektów.

Obiekt musi być stale nadzorowany przez operatora. - Zajmuje się on jedynie kilkoma osiedlami i dobrze zna specyfikę każdego z nich - wyjaśnia Daniel Dideńko z agencji ochrony MEN, która stworzyła Aktywny System Monitoringu (ASM). Rozwiązanie to zostało wyróżnione w prestiżowym konkursie Think Big dla firm z Europy Środkowo - Wschodniej chcących rozwijać swój biznes z oparciu o nowe technologie.

Najlepszy zdalny monitoring wizyjny osiedla mieszkaniowego

Operatorzy w centrum monitorowania nieustannie obserwują transmitowane obrazy. Aktywny System Monitoringu to jednak nie tylko nadzór przekazów z kamer. Dideńko tłumaczy, że jest to kompleksowe rozwiązanie. Zakłada aktywną (stąd nazwa) reakcję operatora na to co widzi oraz na sygnały z urządzeń zamontowanych na obiekcie.

W przypadku zagrożenia operator wezwie patrol firmy ochroniarskiej lub policję. Dowie się o próbie siłowego sforsowania furtki. Może online otwierać bramy garażowe czy sterować szlabanami albo zraszaczami. Ma możliwość porozmawiania z osobą stojącą przed wejściem na osiedle czy w garażu przed wybranymi drzwiami wejściowymi. Systemy mogą automatycznie rozpoznawać skupiska ludzi np. na placach zabaw w nocy, które o tej porze powinny być puste.

Monitoring wizyjny

Operatorzy służą też pomocą zarządcom. Mogą ich informować na bieżąco, co dzieje się na obiekcie - np. czy zakończyło się koszenie trawników albo czy wymagane jest odśnieżanie.

Mogą również wezwać znajdujący się w pobliżu patrol mobilny, który bezpłatnie przyjedzie na interwencję albo przeprowadzi profilaktyczny obchód osiedla. Szczególnie ta druga możliwość jest doceniana przez mieszkańców, którzy mimo przejścia na zdalny nadzór osiedla za pomocą kamer dalej widzą ochroniarza patrolującego ich mienie.

Internet, który służy do transmisji sygnałów z kamer i urządzeń bywa zawodny. Nawet jeśli na obiekcie zostanie zamontowane łącze zapasowe, które zadziała w przypadku usterki podstawowego łącza, to i tak - choć zdarzają się niezwykle rzadko - nie można wykluczyć innych awarii powodujących przerwę w monitorowaniu. Obiekt nie pozostanie jednak wtedy bez ochrony. Warszawska firma ochroniarska MEN zapewnia w takich sytuacjach stacjonarnego ochroniarza, który pozostanie na osiedlu do czasu przywrócenia łączności.

Nowoczesna ochrona osiedla

Przejście osiedla na zdalny monitoring wizyjny jest dobrym momentem na modernizację lub stworzenie systemu bezpieczeństwa. Branża security rozwija się niezwykle dynamicznie, na rynku dostępne są nowe produkty, których montaż podniesie też prestiż osiedla.

Aktywny System Monitoringu może współpracować z już istniejącymi na osiedlu kamerami, ale często są one wymieniane bądź dokładane nowe po to, aby ich zasięgiem objąć większy obszar. Co ważne, mieszkańcy nie muszą za to dodatkowo płacić. Koszty w części lub nawet całości może wziąć na siebie agencja ochrony MEN. Zależy to w głównej mierze od długości obowiązywania umowy.

Które rozwiązanie zdalnej ochrony najlepiej sprawdzi się na osiedlu mieszkaniowym?

Tylko takie, które zakłada stały nadzór. Operator cały czas musi mieć przed sobą obrazy z kamer. Na osiedlu nie sprawdzi się np. wideopatrol, bo rozwiązanie to zakłada cykliczne obchody, np. raz na godzinę. W pozostałym czasie obiekt w ogóle nie jest chroniony. Również wideoweryfikacje - polegające na sprawdzeniu zapisanego w archiwum zdjęcia z aktualnym obrazem - mogą być jedynie uzupełnieniem zdalnej ochrony osiedla.

Podczas wyboru firmy warto zweryfikować, czy posiada ona koncesję wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na świadczenie tego typu usług. Wymogiem ustawowym jest również posiadanie polisy OC.

Agencja Ochrony MEN

Agencja Ochrony MEN

ul. Światowida 51b/15
03-144 Warszawa

biuro@ochrona-men.pl

www.ochrona-men.pl

 

[agencja ochrony men,ochrona budynku,ochrona osiedla,monitoring,aktywny system monitoringu,zdalny monitoring wizyjny]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19887|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17188|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12169|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl