Wentylacja jest podstawową i niezbędną instalacją w każdym domu czy mieszkaniu. Jej działanie polega na wymianie powietrza w budynku – zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń usuwane jest, a w jego miejsce dostarczane jest świeże powietrze z zewnątrz.
Rodzaje wentylacji
Wentylacja naturalna
Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj wentylacji opiera się na naturalnych procesach zachodzących w środowisku – prawo grawitacji. To system jednocześnie najprostszy i najmniej skuteczny. Jego działanie determinują pogoda oraz pora roku, a więc czynniki, na które nie mamy wpływu.
Zasada działania wentylacji naturalnej polega na tym, że ciepłe powietrze unosi się do góry i poprzez kominy wentylacyjne wydostaje się na zewnątrz, a na jego miejsce poprzez rozszczelnianie napływa powietrze świeże. Jednak ważna jest tutaj różnica temperatur, żeby doszło do wymiany powietrza. W związku z tym wentylacja lepiej działa zimą, gdyż wtedy różnice temperatur są wyższe.
Na miejsce powietrza usuniętego do pomieszczeń poprzez rozszczelnienia napływa powietrze świeże z zewnątrz. Zgodnie z tą zasadą wentylacja naturalna działa skutecznie tylko wtedy, gdy temperatura powietrza wewnątrz budynku jest wyższa od tej panującej na zewnątrz. Sprawność wentylacji podnosi się zimą, natomiast w pozostałych porach roku, kiedy temperatura jest wyrównana, siła ciągu w kanałach kominów wentylacyjnych staje się słabsza, co uniemożliwia skuteczną wymianę powietrza w pomieszczeniach.
Wentylacja mechaniczna
Wymiana powietrza następuje na skutek działania urządzenia wentylacyjnego napędzanego silnikiem elektrycznym. Mechanizm pozwala na sterowanie całym systemem, co stanowi przewagę nad wentylacją naturalną.
Wymiana powietrza odbywa się za pomocą wentylatorów – urządzeń, które transportują powietrze – w wersji wyciągowej (wysysanie powietrza na zewnątrz) lub nawiewnej (zasysanie powietrza do środka).
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
System uzupełniony jest o rekuperator, który odpowiada za odzysk ciepła z wywiewanego powietrza. Ten rodzaj wentylacji należy do rozwiązań o wyższym standardzie, zarówno w aspekcie ekologicznym, jak i ekonomicznym. Wpływa również na większy komfort życia mieszkańców.
Wentylacja mieszająca (strumieniowa)
Zasada działania polega na możliwie najszybszym mieszaniu powietrza zanieczyszczonego z czystym i wypychaniu go na zewnątrz. W tym wypadku ważny jest szybki napływ świeżego powietrza, który wywołuje ruch powietrza w danym pomieszczeniu.
Instalacja ta składa się m.in. z nawiewników, które instaluje się pod oknem lub na poziomie sufitu, żeby wytwarzały odpowiedni strumień i układ mas powietrza. Ważną kwestią jest odpowiednie dobranie nawiewników do kubatury pomieszczeń. Ten rodzaj wentylacji umożliwia zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie pomieszczeń.
Wentylacja wyporowa
Jej działanie polega na wydzieleniu w pomieszczeniu dwóch obszarów (stref), w których będą odczuwalne zróżnicowane właściwości powietrza. Strefa dolna do poziomu 1,1 m lub 1,8 m oraz strefa górna – powyżej wymienionych wartości, w której kumulują się nieczystości.
Do obszaru, w którym przebywa człowiek, dostarczane jest chłodniejsze powietrze, a ponad tą strefą umieszcza się wywiewnik umożliwiający dalszą wymianę powietrza.
Ten rodzaj wentylacji ogranicza możliwość mieszania się zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu, a więc zapewnia świeże powietrze w strefie, w której przebywają ludzie.
Wentylacja hybrydowa
To swoiste połączenie wentylacji naturalnej i mechanicznej. System ten działa na zmianę – wykorzystując siły natury (różnica temperatur i wiatr) albo urządzenie – wentylator.
A zatem naturalny ciąg wentylacyjny może być wzmocniony bądź też wymuszony w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych. Oznacza to, że niezależnie od pogody czy pory roku wentylacja zapewnia świeże powietrze.
Po czym rozpoznać, że wentylacja mieszkania czy domu nie jest właściwa?
Właściwie oznak niesprawnej wentylacji jest kilka, są to m.in.:
- bóle głowy,
- permanentne przemęczenie,
- osłabienie organizmu,
- alergie,
- podrażnienie błon śluzowych noga i gardła,
- choroby gardła,
- choroby układu oddechowego,
- pojawiające się na ścianach grzyby i pleśń.
Podsumowując, sprawna wentylacja nie tylko chroni przed wilgocią i zapobiega niszczeniu budynku, lecz także zapewnia komfortowe warunki życia mieszkańcom. Co więcej, instalacja wentylacyjna, jeżeli jest dobrze zaprojektowana i dopasowana do indywidualnych wymagań, nie będzie generowała ogromnych kosztów.
[wentylacja,wentylacja budynków,wentylatory dachowe,rodzaje wentylacji,metalplast,nasady hybrydowe]