W polskim prawie najważniejszym dokumentem poruszającym kwestie konieczności konserwacji oraz serwisowania wentylacji jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 16.08.1999 w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Rozporządzenie zawiera zasady postępowania z instalacjami oraz urządzeniami technicznymi.
W rozporządzeniu jest mowa m.in. o tym, że sama instalacja systemu, sposób użytkowania oraz wszelkie prace naprawcze nie mogą naruszać właściwości systemu wentylacyjnego. Instalacja musi być również poddawana regularnym kontrolom bezpieczeństwa.
Zapisy dotyczące zasad projektowania i wykonywania instalacji wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych zawarto w normach PN-EN 12097:2007 oraz PN-EN 13779:2007. Wynika z nich m.in. konieczność montażu elementów rewizyjnych, a także dostosowanie konstrukcji do potrzeb czyszczenia wentylacji w przyszłości. Prawo budowlane narzuca również częstotliwość wykonywania kontroli, tj. co najmniej raz w roku.
Aspekty prawne
Przegląd przewodów kominowych w budynkach wielolokalowych musi być przeprowadzany raz w roku. Czyszczenie przewodów wentylacyjnych również należy wykonywać raz na 12 miesięcy. Odpowiedzialnym za to są właściciele oraz zarządcy nieruchomości.
Jeżeli zaniedbania w tym zakresie spowodują wypadek, Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego prowadząc postępowanie, poprosi o przedłożenie dokumentacji dotyczącej sprawdzania i czyszczenia wentylacji.
Aspekty zdrowotne
Jak już zostało wspomniane, wentylacja służy wymianie powietrza w pomieszczeniach i budynkach, wpływa również na samopoczucie i zdrowie osób, które w nich przebywają. Z czasem w wentylacji pojawiają się zanieczyszczenia, takie jak kurz czy inne zabrudzenia mechaniczne, które z kolei prowadzą do powstawania bakterii, wirusów czy pleśni.
Powstawanie zanieczyszczeń w systemach wentylacyjnych uzależnione jest m.in. od samego budynku oraz sposobu jego użytkowania, w tym właśnie odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
Nieprzyjemny zapach panujący w mieszkaniu, z pewnością, będzie sygnałem ostrzegawczym. Może być oznaką, że w instalacji zagnieździły się gryzonie lub inne owady.
[skuteczna wentylacja,wentylacja w budynkach mieszkalnych,wentylacja budynków,wentylatory dachowe,uniwersal]