Serwis Otodom zapytał mieszkańców 12 polskich miast o koszty życia w poszczególnych miastach – o ceny nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy.
Może Cię zainteresuje: COVID 19 vs. kryzys 2008 w mieszkaniówce
Mieszkanie w dużym mieście ma zalety, jednak wiąże się z większymi kosztami nieruchomości i życia, niż w przypadku życia na peryferiach. Są jednak miasta i dzielnice, które obciążają portfele swoich mieszkańców bardziej niż inne. Z ogólnopolskiego zestawienia dwunastu miast wyłania się ogólny wniosek, że życie w Polsce jest drogie, a ocena mieszkańców pogorszyła się jeszcze w porównaniu z wynikami rankingu przeprowadzonego przed trzema laty.
Białystok na pierwszym miejscu rankingu
O ile koszty utrzymania w Białymstoku nie są przesadnym obciążeniem, o tyle ceny nieruchomości według ankietowanych są stosunkowo wysokie. W efekcie w tej edycji Rankingu Dzielnic Otodom lokalizacja najwyżej notowana w zestawieniu otrzymała zaledwie 3,33 punktu na 5 możliwych do zdobycia.
Za najtańszą dzielnicę w Białymstoku uznano Słoneczny Stok. Zarówno ceny nieruchomości, jak i koszty utrzymania się właśnie w tej części miasta są najniższe. Następne były Starosielce i Nowe Miasto – gdzie koszty życia również są całkiem przyjazne kieszeni.
Może Ci się spodoba: Warszawska dzielnica wśród najmodniejszych w Europie
Warszawa zdecydowanie za droga
W kategorii cen nieruchomości oraz kosztów życia Warszawa uzyskała fatalną ocenę. Co raczej dla nikogo nie jest zaskoczeniem – średnie ceny ofertowe to już prawie 12000 zł/mkw., zatem kupno mieszkania w Warszawie jest dziś nie lada wyzwaniem, nawet dla dobrze zarabiających.
Warszawiacy zgodnie stwierdzili, że najwyższe koszty życia są na Śródmieściu (ocena 2,13), zaraz za nim plasuje się Żoliborz (ocena 2,16) i Wilanów (ocena 2,17). A zatem wszystkie te lokalizacje uzyskały notę ledwie przekraczającą dwa w pięciopunktowej skali.
Wśród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, najlepsza sytuacja jest w Białymstoku (2,94), drugie miejsce zajmuje Lublin (2,84), a na trzecim uplasowała się Bydgoszcz (2,83). Najmniej zadowoleni z kosztów życia oprócz Warszawy są mieszkańcy Krakowa (2,51) i Wrocławia (2,52).
Źródło: otodom.pl
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została w 2017 r. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. W badaniu uczestniczyło ponad 120 tys. mieszkańców z 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.
[ceny nieruchomości, koszty życia, polskie miasta, ranking]