Z Raportu Instytutu Energii Odnawialnej „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019” wynika, że pod koniec 2018 roku w Polsce zainstalowane były mikroinstalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 350 MW. Obecne szacunki mówią, że ta liczba przekroczyła już 400 MW. Około 75% całości stanowią realizacje prosumentów indywidualnych, pozostałe natomiast powstały m.in. w spółdzielniach mieszkaniowych.
Może Cię zainteresuje: Potencjał na nowe miejsca pracy i rozwój technologii tkwi w zielonej energii
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2019 roku rozszerzyła pojęcie prosumenta energii elektrycznej ze słońca o spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Właściciele zamontowanych na dachach budynków wielorodzinnych mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW mogą w systemie opustów za darmo odebrać 80% nadwyżki wysłanej do sieci (0,8 kWh za 1 kWh), a w tych o mocy 10–50 kW – 70% (0,7 kWh za 1 kWh).
Pozyskana energia elektryczna może być wykorzystana przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową wyłącznie na potrzeby części wspólnej budynku, czyli np. na: oświetlenie klatek schodowych i garaży, pracę wind osobowych, bram, wentylacji.
Oprócz niższych rachunków za energię, rozwiązanie przynosi również inne korzyści, m.in. niezależność energetyczną, pozytywny wpływ na ochronę środowiska, niezawodność i wytrzymałość mechaniczną, co więcej, nie wymaga kłopotliwej konserwacji.
Może Ci się spodoba: Epidemia koronawirusa a branża OZE
Często przeszkodami w podjęciu decyzji o inwestycji w fotowoltaikę są formalności oraz brak własnych funduszy, by móc ubiegać się o wsparcie – dotacje i pożyczki. W przypadku wspólnot mieszkaniowych trudnością jest również uzyskanie zgody większości mieszkańców, a także wyzwania techniczne. Konieczna jest również analiza ekonomiczna oraz obowiązek zawarcia porozumienia z dostawcą energii elektrycznej i przystosowania infrastruktury do nowych warunków odbioru. Ze względu na rosnące zainteresowanie koszty zarówno samych paneli, jak i usługi montażu są obecnie niższe niż jeszcze kilka lat temu.
Podczas planowania instalacji fotowoltaicznej na dachu budynków wielolokalowych należy pamiętać o kilku czynnikach, które wpływają na cenę, są to:
- moc instalacji (maks. 50 kW),
- miejsce montażu i sposób zamocowania,
- analiza możliwości przeniesienia przez dach dodatkowych obciążeń, rodzaj podzespołów,
- jakość i kompleksowość obsługi (montaż, projekt, monitoring, serwis),
- konieczne zabezpieczenia ppoż. (instalacja odgromowa i uziemiająca),
- forma finansowania.
Sposobem na czerpanie korzyści z fotowoltaiki dla większych spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych jest uzyskanie statusu spółdzielni energetycznej, której rozliczanie z energii elektrycznej opiera się także na systemie opustów według zasad prosumenckich. Jednak taką spółdzielnię można utworzyć na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich.
W spółdzielniach i wspólnotach coraz częściej zapadają decyzje o inwestycjach w instalacje OZE, np. panele PV, pompy ciepła.
Źródło: muratorplus.pl
[fotowoltaika, OZE, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, dotacje, pożyczki]