CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak nowoczesne instalacje wpływają na wartość mieszkania?

Piotr Czajkowski  |  Administrator 3/2011  |  16.03.2011

O ile droższe są mieszkania luksusowe od tych popularnych? Jak rynek wycenia tę różnicę i czego można oczekiwać za cenę apartamentu?

 

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, wartość nieruchomości to najbardziej prawdopodobna cena możliwa do uzyskania na rynku. W odniesieniu do wyposażenia nowoczesnych budynków w instalacje wewnętrzne nasuwają się oczywiste pytania:

ile jest skłonny zapłacić potencjalny nabywca za lokal wyposażony ponadstandardowo w nowoczesnym, luksusowym apartamentowcu?

Oczekiwany poziom wyposażenia i architektoniczny styl oraz funkcjonalność budynku będą różnie oceniane przez potencjalnych nabywców. Inne udogodnienia i instalacje będą doceniane przez młode małżeństwa z małymi dziećmi (np. plac zabaw w obrębie wewnętrznego patio czy pomieszczenie rekreacyjne do wspólnego korzystania przez wszystkich mieszkańców), a inne przez osoby starsze lub bezdzietne, które docenią brak placu zabaw i ciszę pod swoimi oknami. Chociaż dostęp do windy z poziomu garażu podziemnego oraz brak zbędnych schodów doceni chyba każdy. Obecnie w większości nowych budynków, nawet niezaliczanych do apartamentowców o podwyższonym standardzie, klatki schodowe z reguły są dostępne z poziomu chodnika, a różnica poziomów jest pokonywana po łagodnym skosie, a nie po schodach.

Wydawać by się mogło, że w nowoczesnych, drogich budynkach, gdzie deweloperzy sprzedają niewykończone mieszkania za kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za 1 m2 powierzchni użytkowej, możemy oczekiwać wyposażenia lokali w klimatyzację. Otóż, jak się okazuje, centralna klimatyzacja jest luksusem limitowanym nawet w drogich apartamentowcach. W wielu budynkach wyposażenie lokali w klimatyzację jest zbyt kosztowne z uwagi na ograniczenia konstrukcyjne i walory estetyczne. Wynika to z ograniczonej powierzchni na urządzenia klimatyzacyjne, które najczęściej są umieszczane na dachach. Rzadziej urządzenia te montuje się na elewacji lub na balkonach z uwagi na walory estetyczne. Jak nowoczesne instalacje wpływają na wartość mieszkania? 

Efekt jest taki, że w wysokich budynkach możliwość wyposażenia lokali w klimatyzację często deweloper przewiduje tylko na 2-3 ostatnich piętrach. Dodatkowo mieszkania takie oferują często niepowtarzalny widok oraz są wyposażone w duże tarasy, co podnosi ich wartość. Ceny takich lokali mogą być nawet o 20-30% wyższe od podobnych lokali na niższych piętrach bez klimatyzacji.

Concierge i ogród na dachu

O klasie budynku świadczy w dużej mierze standard wykończenia części wspólnych. Osoba wchodząca do drogiego apartamentowca powinna mieć wrażenie, że odwiedza pięciogwiazdkowy hotel. Jest zatem recepcja, w której z uśmiechem zostanie powitany przez concierge'a służącego pomocą. Klatki schodowe są wykończone kamieniem naturalnym, na parterze znajduje się lobby. Korytarze na piętrach często są wyłożone drogimi wykładzinami. Bryła architektoniczna, wykończenie elewacji oraz klatek schodowych świadczą o standardzie budynku, a to ma bezpośrednie przełożenie na wartość lokali w nim położonych.

O standardzie budynku stanowi również możliwość spędzania wolnego czasu bez konieczności wychodzenia poza teren osiedla. Tu w grę wchodzi: basen, fitness, pomieszczenia rekreacyjne, powierzchnie wspólne przeznaczone do organizowania imprez i spotkań towarzyskich, jak ogrody na dachu, sale, hole itp. Nie zawsze podnosi to ceny mieszkań.

Przykłady luksusowych budynków z przybliżonymi cenami lokali

Znane są bowiem przypadki, kiedy basen czy tzw. zielony taras są tylko kłopotliwymi gadżetami, które z uwagi na błędy dewelopera są dla wspólnoty mieszkaniowej jedynie obciążeniem finansowym, bo np. taras przecieka, a basen jest cały zagrzybiony. Kiedy basen czy inne urządzenia są w złym stanie technicznym, wartość lokali w takim budynku może być niższa niż za lokale w sąsiednich budynkach bez udogodnień. Ważne jest zatem, aby zarządca w porozumieniu z zarządem wspólnoty dbał o utrzymanie urządzeń technicznych i powierzchni wspólnych w należytym stanie technicznym.

Systemy wspomagające zarządzanie

Odrębną kategorią udogodnień są elektroniczne systemy wspomagające służby zajmujące się utrzymaniem budynku. To nie tylko kontrola dostępu czy monitoring - układy wspomagające ochronę i zapewniające bezpieczeństwo mieszkańcom, ale również systemy rozliczeń mediów, które nie wymagają udziału właściciela oraz administratora w odczycie liczników - dane z elektronicznych liczników są automatycznie przesyłane do serwera.

Stacje uzdatniania wody czy elektroniczne systemy sterowania ogrzewaniem i oświetleniem to już z reguły standard w nowych budynkach o podwyższonym standardzie. Takie systemy stają się obecnie standardem nawet w budynkach klasy średniej. W obecnych czasach nabywcy przykładają dużą wagę do jakości systemu ochrony w budynku oraz poziomu bezpieczeństwa.

Za ile ten luksus?

Rynkowe ceny uzyskiwane za mieszkania w luksusowych apartamentowcach są bardzo zróżnicowane. Obok wyposażenia budynku w nowoczesne instalacje i odpowiedniej jakości materiały wykończeniowe, jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę sprzedaży lokali jest ich lokalizacja i otoczenie.

Jak nowoczesne instalacje wpływają na wartość mieszkania? Nawet najbardziej luksusowy budynek mieszkalny nie znajdzie nabywców, jeśli położony będzie w mało atrakcyjnej lokalizacji - niezapewniającej odpowiedniego prestiżu adekwatnego do statusu materialnego zamożnych mieszkańców. W takiej sytuacji budynek będzie postrzegany przez rynek jako tylko nieco ładniejszy, a ceny za lokale mieszkalne będą prawdopodobnie tylko nieco wyższe od średnich w okolicy.

Przykłady luksusowych budynków z przybliżonymi cenami lokali znajdują się w tabeli >>

Z obserwacji zachowań uczestników rynku wynika, że ceny najbardziej luksusowych lokali są mało podatne na zmiany trendów rynkowych i kryzysy w gospodarce. Można zatem powiedzieć, że lokale w prestiżowych budynkach są środkiem zachowania wartości, pod warunkiem jednak, że budynki są utrzymane w należytym stanie technicznym.

Artykuł pochodzi z dodatku kwartalnego Facility Management 1/11

Zobacz inne artykuły z dodatku kwartalnego FM 1/11:

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17735|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11078|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10659|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl