CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak nowoczesne instalacje wpływają na wartość mieszkania?

Piotr Czajkowski  |  Administrator 3/2011  |  16.03.2011

O ile droższe są mieszkania luksusowe od tych popularnych? Jak rynek wycenia tę różnicę i czego można oczekiwać za cenę apartamentu?

 

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, wartość nieruchomości to najbardziej prawdopodobna cena możliwa do uzyskania na rynku. W odniesieniu do wyposażenia nowoczesnych budynków w instalacje wewnętrzne nasuwają się oczywiste pytania:

ile jest skłonny zapłacić potencjalny nabywca za lokal wyposażony ponadstandardowo w nowoczesnym, luksusowym apartamentowcu?

Oczekiwany poziom wyposażenia i architektoniczny styl oraz funkcjonalność budynku będą różnie oceniane przez potencjalnych nabywców. Inne udogodnienia i instalacje będą doceniane przez młode małżeństwa z małymi dziećmi (np. plac zabaw w obrębie wewnętrznego patio czy pomieszczenie rekreacyjne do wspólnego korzystania przez wszystkich mieszkańców), a inne przez osoby starsze lub bezdzietne, które docenią brak placu zabaw i ciszę pod swoimi oknami. Chociaż dostęp do windy z poziomu garażu podziemnego oraz brak zbędnych schodów doceni chyba każdy. Obecnie w większości nowych budynków, nawet niezaliczanych do apartamentowców o podwyższonym standardzie, klatki schodowe z reguły są dostępne z poziomu chodnika, a różnica poziomów jest pokonywana po łagodnym skosie, a nie po schodach.

Wydawać by się mogło, że w nowoczesnych, drogich budynkach, gdzie deweloperzy sprzedają niewykończone mieszkania za kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za 1 m2 powierzchni użytkowej, możemy oczekiwać wyposażenia lokali w klimatyzację. Otóż, jak się okazuje, centralna klimatyzacja jest luksusem limitowanym nawet w drogich apartamentowcach. W wielu budynkach wyposażenie lokali w klimatyzację jest zbyt kosztowne z uwagi na ograniczenia konstrukcyjne i walory estetyczne. Wynika to z ograniczonej powierzchni na urządzenia klimatyzacyjne, które najczęściej są umieszczane na dachach. Rzadziej urządzenia te montuje się na elewacji lub na balkonach z uwagi na walory estetyczne. Jak nowoczesne instalacje wpływają na wartość mieszkania? 

Efekt jest taki, że w wysokich budynkach możliwość wyposażenia lokali w klimatyzację często deweloper przewiduje tylko na 2-3 ostatnich piętrach. Dodatkowo mieszkania takie oferują często niepowtarzalny widok oraz są wyposażone w duże tarasy, co podnosi ich wartość. Ceny takich lokali mogą być nawet o 20-30% wyższe od podobnych lokali na niższych piętrach bez klimatyzacji.

Concierge i ogród na dachu

O klasie budynku świadczy w dużej mierze standard wykończenia części wspólnych. Osoba wchodząca do drogiego apartamentowca powinna mieć wrażenie, że odwiedza pięciogwiazdkowy hotel. Jest zatem recepcja, w której z uśmiechem zostanie powitany przez concierge'a służącego pomocą. Klatki schodowe są wykończone kamieniem naturalnym, na parterze znajduje się lobby. Korytarze na piętrach często są wyłożone drogimi wykładzinami. Bryła architektoniczna, wykończenie elewacji oraz klatek schodowych świadczą o standardzie budynku, a to ma bezpośrednie przełożenie na wartość lokali w nim położonych.

O standardzie budynku stanowi również możliwość spędzania wolnego czasu bez konieczności wychodzenia poza teren osiedla. Tu w grę wchodzi: basen, fitness, pomieszczenia rekreacyjne, powierzchnie wspólne przeznaczone do organizowania imprez i spotkań towarzyskich, jak ogrody na dachu, sale, hole itp. Nie zawsze podnosi to ceny mieszkań.

Przykłady luksusowych budynków z przybliżonymi cenami lokali

Znane są bowiem przypadki, kiedy basen czy tzw. zielony taras są tylko kłopotliwymi gadżetami, które z uwagi na błędy dewelopera są dla wspólnoty mieszkaniowej jedynie obciążeniem finansowym, bo np. taras przecieka, a basen jest cały zagrzybiony. Kiedy basen czy inne urządzenia są w złym stanie technicznym, wartość lokali w takim budynku może być niższa niż za lokale w sąsiednich budynkach bez udogodnień. Ważne jest zatem, aby zarządca w porozumieniu z zarządem wspólnoty dbał o utrzymanie urządzeń technicznych i powierzchni wspólnych w należytym stanie technicznym.

Systemy wspomagające zarządzanie

Odrębną kategorią udogodnień są elektroniczne systemy wspomagające służby zajmujące się utrzymaniem budynku. To nie tylko kontrola dostępu czy monitoring - układy wspomagające ochronę i zapewniające bezpieczeństwo mieszkańcom, ale również systemy rozliczeń mediów, które nie wymagają udziału właściciela oraz administratora w odczycie liczników - dane z elektronicznych liczników są automatycznie przesyłane do serwera.

Stacje uzdatniania wody czy elektroniczne systemy sterowania ogrzewaniem i oświetleniem to już z reguły standard w nowych budynkach o podwyższonym standardzie. Takie systemy stają się obecnie standardem nawet w budynkach klasy średniej. W obecnych czasach nabywcy przykładają dużą wagę do jakości systemu ochrony w budynku oraz poziomu bezpieczeństwa.

Za ile ten luksus?

Rynkowe ceny uzyskiwane za mieszkania w luksusowych apartamentowcach są bardzo zróżnicowane. Obok wyposażenia budynku w nowoczesne instalacje i odpowiedniej jakości materiały wykończeniowe, jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę sprzedaży lokali jest ich lokalizacja i otoczenie.

Jak nowoczesne instalacje wpływają na wartość mieszkania? Nawet najbardziej luksusowy budynek mieszkalny nie znajdzie nabywców, jeśli położony będzie w mało atrakcyjnej lokalizacji - niezapewniającej odpowiedniego prestiżu adekwatnego do statusu materialnego zamożnych mieszkańców. W takiej sytuacji budynek będzie postrzegany przez rynek jako tylko nieco ładniejszy, a ceny za lokale mieszkalne będą prawdopodobnie tylko nieco wyższe od średnich w okolicy.

Przykłady luksusowych budynków z przybliżonymi cenami lokali znajdują się w tabeli >>

Z obserwacji zachowań uczestników rynku wynika, że ceny najbardziej luksusowych lokali są mało podatne na zmiany trendów rynkowych i kryzysy w gospodarce. Można zatem powiedzieć, że lokale w prestiżowych budynkach są środkiem zachowania wartości, pod warunkiem jednak, że budynki są utrzymane w należytym stanie technicznym.

Artykuł pochodzi z dodatku kwartalnego Facility Management 1/11

Zobacz inne artykuły z dodatku kwartalnego FM 1/11:

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16917|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10529|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10100|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl