PIE podaje, że ogółem w Polsce w ostatnich latach zużycie energii na mieszkańca wzrasta. Od 2008 r. do 2018 r. wzrost ten wyniósł 6,5 proc. W przypadku mieszkańców wsi był to wzrost na poziomie 13,6 proc., natomiast w przypadku mieszkańców miast – 2,1 proc.
Może Cię zainteresuje: Potencjał na nowe miejsca pracy i rozwój technologii tkwi w zielonej energii
Przez całą dekadę średni wzrost zużycia energii elektrycznej rok do roku w gospodarstwach domowych na wsi wynosił 1,6 proc., a w miastach 0,1 proc. W wartościach nominalnych wzrost ten przez 10 lat wyniósł 1,87 TWh dla wsi i 0,21 TWh dla miast. Jak podkreśla PIE, jeśli doliczyć do tego blisko dziewięciokrotny wzrost zapotrzebowania w rolnictwie, czyli wzrost o 3,68 TWh, to okaże się, że od 2008 r. do 2018 r. wystąpiło na obszarach wiejskich zwiększenie zużycia energii elektrycznej o 5,55 TWh. Roczne zużycie energii elektrycznej w Polsce wynosi tymczasem ok. 170 TWh.
Instytut przytacza dane GUS, w których mowa, że w ostatnich latach zużycie energii elektrycznej przypadające na odbiorcę w gospodarstwach domowych w Polsce nieznacznie spada. W porównaniu z 2008 r., w 2018 r. spadek ten wyniósł 2,8 proc. Wynika to z coraz większej energooszczędności odbiorników.
Jednak ważne jest tutaj pewne rozróżnienie na odbiorców gospodarstw domowych na wsi i w mieście. Średnio u odbiorcy na wsi zanotowano 6,9 proc. wzrost zużycia energii elektrycznej w tym samym okresie, a dla odbiorców miejskich – 8,5 proc. spadek.
Może Ci się spodoba: Fotowoltaika na dachach budynków wielorodzinnych
PIE zwraca uwagę na fakt, że dynamiczny wzrost zapotrzebowania na energię na obszarach wiejskich stanowi duży potencjał dla rozwoju energetyki rozproszonej i odnawialnych źródeł energii w postaci biomasy, energii słonecznej, małych elektrowni wodnych czy turbin wiatrowych.
Obszary wiejskie dają możliwość tworzenia klastrów energii, w których wytwarzanie, bilansowanie popytu i podaży oraz sprzedaż odbywa się na poziomie powiatu lub maksymalnie pięciu gmin. To może zmniejszyć koszty energii dla odbiorców nawet o 20 proc. – szacuje Instytut.
Źródło: PAP
[energia, prąd, zużycie energii, miasto, wieś, polski instytut ekonomiczny (pie)]