CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Instalacje w budynku inteligentnym - czyli czym różnią się "inteligentne" instalacje c.o. i wod.-kan. od standardu?

Wiesław  Pawelec  |  Administrator 3/2011  |  17.03.2011

Jak już wspominałem w poprzednim artykule, budynek inteligentny cechuje się wysokim stopniem nasycenia nowoczesną technologią budynkową posiadającą złożoną infrastrukturę techniczną.

Dotyczy on także instalacji c.o. i wod.-kan., która już na etapie założeń funkcjonalnych i projektu wykonawczego w wielu szczegółach różni się od instalacji standardowych.

 

Różnica ta wynika z faktu, że cały budynek wraz z podstawowymi systemami bytowymi (do których zaliczamy instalację wod.-kan.) posiada niestandardowe wyposażenie, dla których producent narzucił szczególne wymogi dotyczące parametrów fizykochemicznych wody zasilającej.

Poniżej prezentuję wybrane instalacje, które w codziennej eksploatacji wykorzystują wodę z sieci wodno-kanalizacyjnej uzdatnioną, o niestandardowych paramentach.

Klimatyzacja bytowa

Jedną z podstawowych funkcji instalacji klimatyzacji bytowej jest zapewnienie w pomieszczeniach biurowych wilgotności powietrza - zwłaszcza w okresie zimowym na poziomie zbliżonym do 40%. Nawilżanie powietrza realizowane jest przez instalację wentylacyjną w centralach wentylacyjnych wyciągowo-nawiewnych z wykorzystaniem urządzeń o roboczej nazwie nawilżacze.

Zasada ich pracy oparta jest na zjawisku odparowywania wody podgrzewanej elektrycznie przez metalowe elektrody całkowicie zanurzone w wodzie i wprowadzania tak uzyskanej pary wodnej do kanałów nawiewowych instalacji wentylacyjnej. Ale żeby proces nawilżania przebiegał sprawnie, a same nawilżacze pracowały w optymalnych warunkach wymagane jest bardzo precyzyjne zachowanie parametru twardości wody określone w DTR producenta nawilżaczy.

Woda z sieci miejskiej wymogów tych nie spełnia, dlatego zanim trafi do nawilżaczy, przechodzi proces uzdatniania w wielosekcyjnych zbiornikach posiadających aktywne złoża mineralne (fot. 1.).

Sekcja uzdatniania wody montowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie głównego zaworu odcinającego miejskiej instalacji zasilającej budynek, czyli jako uzdatniona zasila nie tylko urządzenia klimatyzacyjne, ale także wszystkie instalacje wod.-kan. w budynku.

Ciepła woda użytkowa

Ciepła woda użytkowa magazynowana jest w zbiornikach ciśnieniowych typu REFLEKS podgrzana do temperatury około 50°C. Z licznych publikacji można dowiedzieć się o zagrożeniu infekcją bakteriologiczną instalacji wod.-kan. bakterią o nazwie Legionella.

Zagrożenia tego można uniknąć poprzez stosowanie specjalnych zabiegów technicznych w samej instalacji (czasowe podwyższanie temperatury wody) lub podwyższenie bezpieczeństwa bakteriologicznego wody w instalacjach wod.-kan. poprzez zastosowanie dodatkowych urządzeń montowanych tuż za stacją uzdatniania wody. Urządzeniem wykorzystywanym do tego celu jest lampa ultrafioletowa, która wykorzystując promienie UV, likwiduje bakterie i drobnoustroje pozostające w wodzie po procesie jej uzdatniania (fot. 2.).

Jak widać z powyższych przykładów, woda w instalacjach c.o. i wod.-kan. inteligentnego budynku może znacząco różnić się od wody z sieci miejskiej i oprócz zasilanych tą wodą instalacji systemów bezpieczeństwa pożarowego (przepompownie pożarowe, instalacje hydrantowe i tryskaczowe, zbiornik wody pożarowej) wszystkie pozostałe odbiorniki zasilane są w wodę o podwyższonych parametrach.

Ma to także duże znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników budynku, którzy korzystając z pomieszczeń kuchennych, mogą bezpiecznie korzystać z wody z instalacji do celów konsumpcyjnych (oczywiście po przegotowaniu).

System BMS (ang. Building Management System) 

 - nadrzędny, centralny system zarządzania budynkiem. Głównymi zadaniami tego systemu jest przedstawienie w sposób graficzny informacji o nadzorowanej instalacji, rejestracja stanów alarmowych, udostępnienie możliwości zmiany, jak również rejestracji zmiennych charakteryzujących daną instalację.

W systemie tym jednostka centralna - komputer wraz z oprogramowaniem systemowym umożliwiają wizualizację stanu monitorowanej instalacji i bezpośrednie oddziaływanie na stan monitorowanych urządzeń, zarówno w skali makro, czyli systemów obejmujących cały budynek, jak również w skali lokalnej, ograniczającej się do poszczeglnych pomieszczeń budynku.

Instalacje c.o.

Ogrzewanie inteligentnego budynku realizowane jest jednocześnie przez kilka urządzeń i oddzielnych instalacji. W porównaniu z ogrzewaniem standardowym tylko instalacja grzewcza oparta na tradycyjnych grzejnikach jest podobna do rozwiązań typowych.

Zobacz też: Małe węzły cieplne. Oferta rynkowa, producenci >

Pozostałe instalacje grzewcze wykorzystywane w budynku inteligentnym to:

  • Nagrzewanie nadmuchowe polegające na ogrzewaniu całych sektorów budynku ciepłym powietrzem z instalacji wentylacyjnej rozgrzanym w sekcji nagrzewnicy centrali nawiewno-wyciągowej. Nagrzewnica zasilana jest gorącą wodą rozgrzaną na wymiennikach płytowych jednej z sekcji grzewczych węzła cieplnego. Przepływ wody przez nagrzewnicę i jej temperatura regulowane są przez automatykę budynku i monitorowane przez centralny system budynku BMS.
  • Nagrzewanie wodne w oparciu o klimakonwektory czterorurowe. Polega na ogrzewaniu (lub chłodzeniu latem) poszczególnych pomieszczeń z wykorzystaniem urządzeń zasilanych gorącą wodą z wydzielonej sekcji przepompowni węzła cieplnego, a latem z przepompowni wody lodowej wychłodzonej przez centralne są agregaty klimatyzacyjne. Każdy klimakonwektor posiada nagrzewnicę, zawór trójdrożny oraz kilkubiegowy wentylator. Realizuje algorytm optymalizujący zużycie energii i zapewnienie komfortu w pomieszczeniu w oparciu o własny sterownik zintegrowany z centralną automatyką budynkową i monitorowany przez system BMS.

Artykuł pochodzi z dodatku kwartalnego Facility Management 1/11

Zobacz inne artykuły z dodatku kwartalnego FM 1/11:

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchniWłaśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Czytam więcej »


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jak bez kucia ścian naprawić i przeprowadzić renowację rur kanalizacyjnych? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

pęknięta rura w ścianie poradnik doboru pomp
Można się domyślać, że bezinwazyjna naprawa oznacza takie działanie, które nie narusza struktury i funkcjonowania badanego obiektu. To oznacza, że w przypadku... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19176|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12541|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11696|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl