CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Instalacje w budynku inteligentnym - czyli czym różnią się "inteligentne" instalacje c.o. i wod.-kan. od standardu?

Wiesław  Pawelec  |  Administrator 3/2011  |  17.03.2011

Jak już wspominałem w poprzednim artykule, budynek inteligentny cechuje się wysokim stopniem nasycenia nowoczesną technologią budynkową posiadającą złożoną infrastrukturę techniczną.

Dotyczy on także instalacji c.o. i wod.-kan., która już na etapie założeń funkcjonalnych i projektu wykonawczego w wielu szczegółach różni się od instalacji standardowych.

 

Różnica ta wynika z faktu, że cały budynek wraz z podstawowymi systemami bytowymi (do których zaliczamy instalację wod.-kan.) posiada niestandardowe wyposażenie, dla których producent narzucił szczególne wymogi dotyczące parametrów fizykochemicznych wody zasilającej.

Poniżej prezentuję wybrane instalacje, które w codziennej eksploatacji wykorzystują wodę z sieci wodno-kanalizacyjnej uzdatnioną, o niestandardowych paramentach.

Klimatyzacja bytowa

Jedną z podstawowych funkcji instalacji klimatyzacji bytowej jest zapewnienie w pomieszczeniach biurowych wilgotności powietrza - zwłaszcza w okresie zimowym na poziomie zbliżonym do 40%. Nawilżanie powietrza realizowane jest przez instalację wentylacyjną w centralach wentylacyjnych wyciągowo-nawiewnych z wykorzystaniem urządzeń o roboczej nazwie nawilżacze.

Zasada ich pracy oparta jest na zjawisku odparowywania wody podgrzewanej elektrycznie przez metalowe elektrody całkowicie zanurzone w wodzie i wprowadzania tak uzyskanej pary wodnej do kanałów nawiewowych instalacji wentylacyjnej. Ale żeby proces nawilżania przebiegał sprawnie, a same nawilżacze pracowały w optymalnych warunkach wymagane jest bardzo precyzyjne zachowanie parametru twardości wody określone w DTR producenta nawilżaczy.

Woda z sieci miejskiej wymogów tych nie spełnia, dlatego zanim trafi do nawilżaczy, przechodzi proces uzdatniania w wielosekcyjnych zbiornikach posiadających aktywne złoża mineralne (fot. 1.).

Sekcja uzdatniania wody montowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie głównego zaworu odcinającego miejskiej instalacji zasilającej budynek, czyli jako uzdatniona zasila nie tylko urządzenia klimatyzacyjne, ale także wszystkie instalacje wod.-kan. w budynku.

Ciepła woda użytkowa

Ciepła woda użytkowa magazynowana jest w zbiornikach ciśnieniowych typu REFLEKS podgrzana do temperatury około 50°C. Z licznych publikacji można dowiedzieć się o zagrożeniu infekcją bakteriologiczną instalacji wod.-kan. bakterią o nazwie Legionella.

Zagrożenia tego można uniknąć poprzez stosowanie specjalnych zabiegów technicznych w samej instalacji (czasowe podwyższanie temperatury wody) lub podwyższenie bezpieczeństwa bakteriologicznego wody w instalacjach wod.-kan. poprzez zastosowanie dodatkowych urządzeń montowanych tuż za stacją uzdatniania wody. Urządzeniem wykorzystywanym do tego celu jest lampa ultrafioletowa, która wykorzystując promienie UV, likwiduje bakterie i drobnoustroje pozostające w wodzie po procesie jej uzdatniania (fot. 2.).

Jak widać z powyższych przykładów, woda w instalacjach c.o. i wod.-kan. inteligentnego budynku może znacząco różnić się od wody z sieci miejskiej i oprócz zasilanych tą wodą instalacji systemów bezpieczeństwa pożarowego (przepompownie pożarowe, instalacje hydrantowe i tryskaczowe, zbiornik wody pożarowej) wszystkie pozostałe odbiorniki zasilane są w wodę o podwyższonych parametrach.

Ma to także duże znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników budynku, którzy korzystając z pomieszczeń kuchennych, mogą bezpiecznie korzystać z wody z instalacji do celów konsumpcyjnych (oczywiście po przegotowaniu).

System BMS (ang. Building Management System) 

 - nadrzędny, centralny system zarządzania budynkiem. Głównymi zadaniami tego systemu jest przedstawienie w sposób graficzny informacji o nadzorowanej instalacji, rejestracja stanów alarmowych, udostępnienie możliwości zmiany, jak również rejestracji zmiennych charakteryzujących daną instalację.

W systemie tym jednostka centralna - komputer wraz z oprogramowaniem systemowym umożliwiają wizualizację stanu monitorowanej instalacji i bezpośrednie oddziaływanie na stan monitorowanych urządzeń, zarówno w skali makro, czyli systemów obejmujących cały budynek, jak również w skali lokalnej, ograniczającej się do poszczeglnych pomieszczeń budynku.

Instalacje c.o.

Ogrzewanie inteligentnego budynku realizowane jest jednocześnie przez kilka urządzeń i oddzielnych instalacji. W porównaniu z ogrzewaniem standardowym tylko instalacja grzewcza oparta na tradycyjnych grzejnikach jest podobna do rozwiązań typowych.

Zobacz też: Małe węzły cieplne. Oferta rynkowa, producenci >

Pozostałe instalacje grzewcze wykorzystywane w budynku inteligentnym to:

  • Nagrzewanie nadmuchowe polegające na ogrzewaniu całych sektorów budynku ciepłym powietrzem z instalacji wentylacyjnej rozgrzanym w sekcji nagrzewnicy centrali nawiewno-wyciągowej. Nagrzewnica zasilana jest gorącą wodą rozgrzaną na wymiennikach płytowych jednej z sekcji grzewczych węzła cieplnego. Przepływ wody przez nagrzewnicę i jej temperatura regulowane są przez automatykę budynku i monitorowane przez centralny system budynku BMS.
  • Nagrzewanie wodne w oparciu o klimakonwektory czterorurowe. Polega na ogrzewaniu (lub chłodzeniu latem) poszczególnych pomieszczeń z wykorzystaniem urządzeń zasilanych gorącą wodą z wydzielonej sekcji przepompowni węzła cieplnego, a latem z przepompowni wody lodowej wychłodzonej przez centralne są agregaty klimatyzacyjne. Każdy klimakonwektor posiada nagrzewnicę, zawór trójdrożny oraz kilkubiegowy wentylator. Realizuje algorytm optymalizujący zużycie energii i zapewnienie komfortu w pomieszczeniu w oparciu o własny sterownik zintegrowany z centralną automatyką budynkową i monitorowany przez system BMS.

Artykuł pochodzi z dodatku kwartalnego Facility Management 1/11

Zobacz inne artykuły z dodatku kwartalnego FM 1/11:

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17704|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11050|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10630|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl