Z księgi wieczystej wyczytamy podstawowe informacje o konkretnym domu, mieszkaniu czy gruncie. Dowiemy się komu i jakie przysługują prawa do danej nieruchomości. Jest to szczególnie przydatne podczas przenoszenia prawa własności.
Może Cię zainteresuje: Kto wydaje zezwolenie na wycinkę drzew?
Księgi wieczyste są obowiązkowe
Księgi wieczyste zakłada się dla nieruchomości, które nie mają ich w ogóle oraz dla tych, których wcześniejsze księgi zostały zniszczone lub zaginęły. Zwykle księgi wieczyste prowadzi się dla każdej nieruchomości odrębnie, jednak właściciele sąsiadujących ze sobą mieszkań czy domów mogą zdecydować się na prowadzenie jednej księgi, jednak tylko wtedy, gdy wszystkie nieruchomości graniczą ze sobą lub stanowią tzw. całość gospodarczą. Pozwala na to art. 21 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.
Księgi wieczyste zakłada się dla:
- nieruchomości gruntowych,
- nieruchomości lokalowych,
- nieruchomości budynkowych,
- własnościowych mieszkań, lokali użytkowych i innych budynków spółdzielczych.
Księgi wieczyste zapewniają prawidłowy i zgodny z prawem obrót nieruchomościami. Bez nich niemożliwe byłoby założenie hipoteki na danej nieruchomości.
Księgi wieczyste nie muszą być prowadzone dla własnościowych lokali spółdzielczych. Właściciele takich mieszkań nie mają obowiązku ich zakładania.
Może Ci się spodoba: Czy nieruchomość bez księgi wieczystej jest problemem?
Zakładanie ksiąg wieczystych
Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe właściwe dla lokalizacji nieruchomości. Aby założyć księgę dla danej nieruchomości, jej właściciel powinien złożyć w sądzie odpowiedni wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami, czyli:
- dokumentem stwierdzającym nabycie własności nieruchomości (akt notarialny dotyczący nabycia nieruchomości, orzeczenie sądu lub decyzja administracyjna),
- dokumentem stanowiącym podstawę oznaczenia nieruchomości, czyli z reguły jest to wypis z ewidencji gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej gruntów.
Wniosek o założenie księgi składa się na formularzu urzędowym dostępnym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Założenie księgi wieczystej nie jest darmowe. Opłaty wynoszą: 60 zł za złożenie wniosku, 200 zł za wpisanie do księgi wieczystej prawa własności.
Informacje w księdze wieczystej?
Księgi wieczyste podzielona są na cztery działy:
- dane o położeniu nieruchomości, numerze działki oraz numerze lokalu, dane na temat pomieszczeń oraz ich stan prawny;
- informacje o właścicielach nieruchomości – ich imiona i nazwiska, imiona ich rodziców oraz numery PESEL;
- wpisy o roszczeniach osób trzecich związku z np. umową przedsprzedaży czy dzierżawą nieruchomości;
- dokładne informacje o hipotekach – o tym, czego dotyczą i na czyją rzecz zostały ustanowione, a także na jakie kwoty.
Jak sprawdzić księgi wieczyste online?
Na stronie ministerstwa sprawiedliwości w odpowiedniej rubryce należy wpisać poprawny numer KW. Mając pełen numer księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości, można samodzielnie przejrzeć księgi wieczyste.
Numer księgi wieczystej
Numer księgi wieczystej to czteroznakowe oznaczenie Wydziału Ksiąg Wieczystych właściwego sądu rejonowego, kolejny jest ośmiocyfrowy numer nadawany według repertorium ksiąg wieczystych, a na końcu tzw. cyfra kontrolna.
Źródło: wiadomosci.onet.pl
[księga wieczysta, księga wieczysta online, ministerstwo sprawiedliwości, elektroniczna księga wieczysta, numer KW]