CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zadbać o ciepłą wodę? Poznaj sposób na instalację c.w.u. i c.o. » ‎
http://ad.administrator24.info/kotly/▲
Wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni (jedną z ich głównych zalet jest możliwość łączenia w układy kaskadowe)...
Kategorie: ciepła woda, instalacja c.o., instalacja c.w.u., wod-kan,

Księgi wieczyste – jak założyć, gdzie sprawdzić?

 Redakcja  |  04.08.2020
Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe właściwe dla lokalizacji nieruchomości
Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe właściwe dla lokalizacji nieruchomości
fot. redakcja

Księgi wieczyste zawierają dane dotyczące stanu prawnego danej nieruchomości. Ich celem jest m.in. usprawnienie obrotu nieruchomościami oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Księgi wieczyste są jawne i dostępne.

Z księgi wieczystej wyczytamy podstawowe informacje o konkretnym domu, mieszkaniu czy gruncie. Dowiemy się komu i jakie przysługują prawa do danej nieruchomości. Jest to szczególnie przydatne podczas przenoszenia prawa własności. 

Może Cię zainteresuje: Kto wydaje zezwolenie na wycinkę drzew?

Księgi wieczyste są obowiązkowe

Księgi wieczyste zakłada się dla nieruchomości, które nie mają ich w ogóle oraz dla tych, których wcześniejsze księgi zostały zniszczone lub zaginęły. Zwykle księgi wieczyste prowadzi się dla każdej nieruchomości odrębnie, jednak właściciele sąsiadujących ze sobą mieszkań czy domów mogą zdecydować się na prowadzenie jednej księgi, jednak tylko wtedy, gdy wszystkie nieruchomości graniczą ze sobą lub stanowią tzw. całość gospodarczą. Pozwala na to art. 21 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.

Księgi wieczyste zakłada się dla:

 • nieruchomości gruntowych,
 • nieruchomości lokalowych,
 • nieruchomości budynkowych,
 • własnościowych mieszkań, lokali użytkowych i innych budynków spółdzielczych.

Księgi wieczyste zapewniają prawidłowy i zgodny z prawem obrót nieruchomościami. Bez nich niemożliwe byłoby założenie hipoteki na danej nieruchomości.

Księgi wieczyste nie muszą być prowadzone dla własnościowych lokali spółdzielczych. Właściciele takich mieszkań nie mają obowiązku ich zakładania.

Może Ci się spodoba: Czy nieruchomość bez księgi wieczystej jest problemem?

Zakładanie ksiąg wieczystych

Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe właściwe dla lokalizacji nieruchomości. Aby założyć księgę dla danej nieruchomości, jej właściciel powinien złożyć w sądzie odpowiedni wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami, czyli:

 • dokumentem stwierdzającym nabycie własności nieruchomości (akt notarialny dotyczący nabycia nieruchomości, orzeczenie sądu lub decyzja administracyjna),
 • dokumentem stanowiącym podstawę oznaczenia nieruchomości, czyli z reguły jest to wypis z ewidencji gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej gruntów.

Wniosek o założenie księgi składa się na formularzu urzędowym dostępnym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Założenie księgi wieczystej nie jest darmowe. Opłaty wynoszą: 60 zł za złożenie wniosku, 200 zł za wpisanie do księgi wieczystej prawa własności.

Informacje w księdze wieczystej?

Księgi wieczyste podzielona są na cztery działy:

 1. dane o położeniu nieruchomości, numerze działki oraz numerze lokalu, dane na temat pomieszczeń oraz ich stan prawny;
 2. informacje o właścicielach nieruchomości – ich imiona i nazwiska, imiona ich rodziców oraz numery PESEL;
 3. wpisy o roszczeniach osób trzecich związku z np. umową przedsprzedaży czy dzierżawą nieruchomości;
 4. dokładne informacje o hipotekach – o tym, czego dotyczą i na czyją rzecz zostały ustanowione, a także na jakie kwoty.

Jak sprawdzić księgi wieczyste online?

Na stronie ministerstwa sprawiedliwości w odpowiedniej rubryce należy wpisać poprawny numer KW. Mając pełen numer księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości, można samodzielnie przejrzeć księgi wieczyste.

Numer księgi wieczystej

Numer księgi wieczystej to czteroznakowe oznaczenie Wydziału Ksiąg Wieczystych właściwego sądu rejonowego, kolejny jest ośmiocyfrowy numer nadawany według repertorium ksiąg wieczystych, a na końcu tzw. cyfra kontrolna.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

[księga wieczysta, księga wieczysta online, ministerstwo sprawiedliwości, elektroniczna księga wieczysta, numer KW]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak ograniczyć zużycie ciepła o blisko 15%?

Veolia - oszczędzaj na ogrzewaniu

Inteligentny system zarządzania energią cieplną w budynku oparty został na najnowszych... Czytam więcej »


Potrzebuję dla wspólnoty mieszkaniowej kompostownik »

Kompostowniki

Kompostownie w specjalnych kompostownikach nie jest w żaden sposób uciążliwe. Kompostowanie wymaga niewielkiej zmiany naszych nawyków. Od teraz musimy pamiętać, że nie każdy odpad z kuchni to śmieć. Wręcz przeciwnie – staje się pełnowartościowym materiałem produkcyjnym dla naszego kompostu... Czytam więcej »


Zobacz, co może Ci zaoferować platforma usług zarządzania nieruchomościami online »

Platforma online

W dzisiejszym świecie wszystko działa prosto, szybko i na klik. Także usługi zarządzania nieruchomościami... Czytam więcej »


Jak zaoszczędzić na cieple i energii? »

Oszczedności na ogrzewaniu

Co roku koszty ciepła rosną. Większość mieszkańców i właścicieli budynków szuka możliwości obniżenia rachunków. Sprawdź  »


Budynek mieszkalny wymaga remontu?

Budynek do remontuZaplanuj energooszczędne plany. Sprawdź kredyt inwestycyjny dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Kredytowanie inwestycji służących zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni... Sprawdzam warunki »


Jakie korzyści niesie ze sobą Pożyczka Rewitalizacyjna? »

Ekokredyt dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz na jakie warunki możesz liczyć »

stary budynek Eko kredyt
Wnioskujący mogą uzyskać środki na rewitalizację obiektów już istniejących, ale będących w stanie nienadającym się do użytku. Łączna kwota środków RPO WSL... Chcę wiedzieć »

Na jaki cel możesz przeznaczyć Ekokredyt? Ocieplenie budynku, wymiana instalacji centralnego ogrzewania, przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła), wymiana systemów wentylacji i klimatyzacji, finansowanie innego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego... Czytam więcej »


Domofon, unifon, czytnik - co wybrać?

Domofony cyfralPrawidłowo dobrany domofon powinien zapewnić domownikom nie tylko komfort, dzięki odpowiedniej funkcjonalności, ale co najważniejsze – bezpieczeństwo, ograniczając dostęp na teren osiedla lub... Czytam więcej »


Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

Windy do niskich budynków - w co warto inwestować?

Ogrzewanie grzejnikiem windy bariera
Różnice w odczycie są dość powszechnie spotykanym zjawiskiem. Nie zawsze mamy możliwość, zwłaszcza w czasach pandemii, na zastanie... Czytam więcej »

W perspektywie najbliższych 30 lat staniemy się jednym z najstarszych społeczeństw w Europie. Wraz z wiekiem, wzrośnie liczba osób niepełnosprawnych, która już obecnie.... czytam więcej»


Dobór pomp - jaką pompę wybrać do swojego budynku»

Pompy hydroforyDomowe instalacje wodne nie byłyby w stanie działać bez hydroforów, czyli urządzeń, których zadaniem jest stabilizacja ciśnienia, pomp... Czytam więcej »


Jak chronić wodę w instalacjach przed zanieczyszczeniami? »

Czy możesz wdrożyć kilka ekologicznych rozwiązań?

Zanieczyszczenie wody ekologia na osiedlu
Zamknięcie budynków lub ich części, a także ograniczone korzystanie z nich podczas lockdown’u związanego z pandemią wirusa COVID-19, może wpłynąć... czytam dalej »

To jest ten czas. Teraz jest wyjątkowa okazja do wdrożenia ekologicznych rozwiązań na większą skalę, które doprowadzą do trwałej transformacji w celu ograniczenia Twoich kosztów oraz zmian klimatu... chcę wiedzieć więcej»


Gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym - zobacz, ile to kosztuje »

Gaz plynny budownictwoKonieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię w przypadku wielu systemów grzewczych to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również... Chcę zobaczyć »


W jaki sposób można zredukować opłaty za energię?

Kocioł gazowy kondensacyjny - zobacz z jakimi urządzeniami mogą współpracować współczesne kotły  »

Licznik energii - oszczędzanie kotły kondensacyjne

Ceny za prąd nieustannie rosną. Szacuje się, że od 1 lutego 2021 r., w wyniku zapowiadanej podwyżki kwoty na rachunkach będą wyższe średnio o ok. ... Czytam więcej »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... czytam więcej »


Systemy przeciwoblodzeniowe - czyli jak dobrze zabezpieczyć budynek i okolice zimą »

Sople na dachuZgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Prawidłowe zabezpieczenie dachów przed gromadzącym się śniegiem to tylko jedno... Czytam więcej »


Nie ma mieszkańca? Jak odczytać liczniki? »
LNG do zasilania centralnej kotłowni na Twoim osiedlu»
Licznik energii - oszczędzanie ogrzewanie budynku
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » LNG jest idealnym rozwiązaniem dla osiedli i budynków, które nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego i mają duże zapotrzebowanie na energię. Używając gazu LNG masz dostęp do efektywnego, łatwo dostępnego i jednocześnie przyjaznego... czytam dalej »

Polskie Pojemniki w odpowiedzi na potrzeby gmin, spółek komunalnych, deweloperów, spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych »

Polskie pojemniki półpodziemneTo jedyny polski producent pojemników podziemnych i półpodziemnych. Swą przewagę konkurencyjną buduje na wieloletnim doświadczeniu udziałowców w branży komunalnej oraz na znajomości specyfiki i uwarunkowań lokalnych rynków, a także... Czytam więcej »


Jak skutecznie naprawić i przeprowadzić renowację dachu?
Jak dobrać pompę? Zobacz aplikację, która podpowie Ci czego potrzebujesz »
Naprawa i renowacja dachu pompy obiegowe
Deszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... czytam więcej » Dobór pompy w dużej mierze zlecamy fachowcom. Jednak przed zakupem warto rozejrzeć się na rynku za zamiennikami produktów, które... Czytam więcej »

Garaże podziemne i niebezpieczne stężenie tlenku węgla »
Nowe narzedzie dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz, jak wydajniej korzystać z miejsc parkingowych na osiedlu»
Wysokie stężenie tlenku węgla parking zajęty?
Garaże zamknięte to pomieszczenia i obiekty o szczególnych wymaganiach w zakresie wentylacji. System wymiany powietrza musi... czytaj dalej »

Nowoczesne technologie i przełomowe idee są w stanie sprostać wielu wyzwaniom cywilizacyjnym. Podejście to doprowadziło nas do stworzenia platformy, która łączy w sobie zaawansowaną technologię oraz kulturę współdzielenia, dając nam przejrzysty system, mogący(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
1-2/2021

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - Rynek nieruchomości w 2020 roku – analiza
 • - Zarządca przymusowy we wspólnocie
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 21336|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12836|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl