CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Księgi wieczyste – jak założyć, gdzie sprawdzić?

 Redakcja  |  04.08.2020
Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe właściwe dla lokalizacji nieruchomości
Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe właściwe dla lokalizacji nieruchomości
fot. redakcja

Księgi wieczyste zawierają dane dotyczące stanu prawnego danej nieruchomości. Ich celem jest m.in. usprawnienie obrotu nieruchomościami oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Księgi wieczyste są jawne i dostępne.

Z księgi wieczystej wyczytamy podstawowe informacje o konkretnym domu, mieszkaniu czy gruncie. Dowiemy się komu i jakie przysługują prawa do danej nieruchomości. Jest to szczególnie przydatne podczas przenoszenia prawa własności. 

Może Cię zainteresuje: Kto wydaje zezwolenie na wycinkę drzew?

Księgi wieczyste są obowiązkowe

Księgi wieczyste zakłada się dla nieruchomości, które nie mają ich w ogóle oraz dla tych, których wcześniejsze księgi zostały zniszczone lub zaginęły. Zwykle księgi wieczyste prowadzi się dla każdej nieruchomości odrębnie, jednak właściciele sąsiadujących ze sobą mieszkań czy domów mogą zdecydować się na prowadzenie jednej księgi, jednak tylko wtedy, gdy wszystkie nieruchomości graniczą ze sobą lub stanowią tzw. całość gospodarczą. Pozwala na to art. 21 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.

Księgi wieczyste zakłada się dla:

 • nieruchomości gruntowych,
 • nieruchomości lokalowych,
 • nieruchomości budynkowych,
 • własnościowych mieszkań, lokali użytkowych i innych budynków spółdzielczych.

Księgi wieczyste zapewniają prawidłowy i zgodny z prawem obrót nieruchomościami. Bez nich niemożliwe byłoby założenie hipoteki na danej nieruchomości.

Księgi wieczyste nie muszą być prowadzone dla własnościowych lokali spółdzielczych. Właściciele takich mieszkań nie mają obowiązku ich zakładania.

Może Ci się spodoba: Czy nieruchomość bez księgi wieczystej jest problemem?

Zakładanie ksiąg wieczystych

Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe właściwe dla lokalizacji nieruchomości. Aby założyć księgę dla danej nieruchomości, jej właściciel powinien złożyć w sądzie odpowiedni wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami, czyli:

 • dokumentem stwierdzającym nabycie własności nieruchomości (akt notarialny dotyczący nabycia nieruchomości, orzeczenie sądu lub decyzja administracyjna),
 • dokumentem stanowiącym podstawę oznaczenia nieruchomości, czyli z reguły jest to wypis z ewidencji gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej gruntów.

Wniosek o założenie księgi składa się na formularzu urzędowym dostępnym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Założenie księgi wieczystej nie jest darmowe. Opłaty wynoszą: 60 zł za złożenie wniosku, 200 zł za wpisanie do księgi wieczystej prawa własności.

Informacje w księdze wieczystej?

Księgi wieczyste podzielona są na cztery działy:

 1. dane o położeniu nieruchomości, numerze działki oraz numerze lokalu, dane na temat pomieszczeń oraz ich stan prawny;
 2. informacje o właścicielach nieruchomości – ich imiona i nazwiska, imiona ich rodziców oraz numery PESEL;
 3. wpisy o roszczeniach osób trzecich związku z np. umową przedsprzedaży czy dzierżawą nieruchomości;
 4. dokładne informacje o hipotekach – o tym, czego dotyczą i na czyją rzecz zostały ustanowione, a także na jakie kwoty.

Jak sprawdzić księgi wieczyste online?

Na stronie ministerstwa sprawiedliwości w odpowiedniej rubryce należy wpisać poprawny numer KW. Mając pełen numer księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości, można samodzielnie przejrzeć księgi wieczyste.

Numer księgi wieczystej

Numer księgi wieczystej to czteroznakowe oznaczenie Wydziału Ksiąg Wieczystych właściwego sądu rejonowego, kolejny jest ośmiocyfrowy numer nadawany według repertorium ksiąg wieczystych, a na końcu tzw. cyfra kontrolna.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

[księga wieczysta, księga wieczysta online, ministerstwo sprawiedliwości, elektroniczna księga wieczysta, numer KW]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kurs - Aktualne zasady prowadzenia rachunkowości przez wspólnotę mieszkaniową »

Kurs księgowości dla wspólnot mieszkaniowychW większości przypadków w księgowości prowadzonej przez wspólnotę mieszkaniowej pojawiają się błędy. Wynika to przede wszystkim z nieznajomości elementarnych zasad rozliczania przychodów i rozchodów wspólnoty. Nieprawidłowa ewidencja księgowa może doprowadzić... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat w budynku?»

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Fotowoltaika na dachu budynku - zobacz, gdzie uzyskać dotacje »

Fotowoltaika na dachuInstalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu nieruchomości pozyskuje energię z promieniowania słonecznego, a następnie zamienia ją w energię elektryczną. Wytworzony w panelach... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC wilgoć w ścianach
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

W Szwajcarii na początku lat 80. XX w., w trakcie prac badawczych nad wpływem atmosfery zawilgoconych pomieszczeń na zdrowie ludzi, zauważono, że zastosowanie określonych fal elektromagnetycznych może być użyteczne... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Rosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Zmiany w Prawie budowlanym
 • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16913|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12023|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl